Hartke VX2510

Hartke VX2510
Hartke VX2510

S novými modely basových komb Hartke řady VX (Very Extreme), jsem se poprvé setkal na loňském Huvelu a musím přiznat, že mi hned padly do oka.

Koncepce kompaktního basového aparátu mi je blízká a Hartke mne vždy přitahoval svými zesilovači, hlavně pro jejich přehledné a jednoduché ovládání. Uvítal jsem proto možnost jedno z nových komb otestovat.

 

Popis

Model VX2510 patří do střední cenové i výkonové kategorie. Tomu odpovídá konstrukce skříně komba, která je vyrobena ze čtvrtpalcové, uvnitř křížově vyztužené překližky, a potažena černým kobercem s masivními plastovými rohy. Reproduktory chrání černá ocelová mřížka, oba desetipalcové woofery jsou do skříně uchyceny masivními kovovými prstenci, které spolu se symetricky umístěnou hornou vytvářejí výrazný a charakteristický vzhled tohoto komba. Ten je trochu narušen umístěním bassreflexového otvoru asymetricky vpravo od horny. Vzhledem ke své hmotnosti (34 kg) je opatřeno nejen klasickým uchem na horní části, ale i dvěma velkými zapuštěnými plastovými madly po stranách a samozřejmě čtyřmi bytelnými kolečky pro snadnější manipulaci, 19" zesilovač je do širší skříně zabudován pomocí dvou stejnobarevných krycích prvků.

Na první pohled se tato řada liší použitím reproduktorů s klasickými papírovými kmitačkami namísto pro Hartke tak typickými aluminiovými. Model VX2510 je osazen dvěma firemními 10" 8 reproduktory o jmenovitém výkonu 150 W, jednou 1" hornou a novým 250 W celotranzistorovým zesilovačem HA2500, který je nabízen i samostatně v 19" 2U skříni pro použití s různými boxy.

Na předním panelu jsou zleva pasivní a aktivní vstup, potenciometry předzesilovačů A (s emulací elektronky) a B (tranzistorový), potenciometr kompresoru, desetipásmový grafický ekvalizér (±15 dB na 30, 64, 125, 250, 500, 1000, 2000, 3000, 5000 a 8000 Hz) s vypínačem, potenciometry Low Pass a High Pass a potenciometr celkové výstupní úrovně Master. Zcela vpravo je síťový vypínač s LED kontrolkou. Na zadním panelu je zásuvka pro síťovou šňůru, kryt výdechu chladícího větráčku, vstup a výstup efektové smyčky a dva výstupy na repro s minimálním zatížením 4 .

 

Zvuk

Při prvním zapojení jsem nechal grafický EQ i kompresor vypnuté, úrovně obou předzesilovačů i master jsem nastavil na střední hodnotu 5. V tomto nastavení s připojeným nástrojem s pasivní elektrikou se mi výkon komba zdál slabý, zvuk však svým projevem čitelný a velmi kultivovaný. Při plném masteru se výkon koncového stupně uplatňoval podstatně lépe, projevila se i přednost "rychlých" 10" reproduktorů, po vytočení předzesilovačů na hodnotu přes 8 se však ve špičkách začalo objevovat zkreslení. Jako jediný pódiový basový aparát na větší akce pro rockovou a tvrdší muziku bych toto kombo nedoporučoval, s přidaným boxem (např. 1 x 15"), by to už pravděpodobně s plně "vytaveným" zesilovačem šlo.

 

Předzesilovače

Hartke VX2510
Hartke VX2510

Mnohem více než samotný výkon mne zajímaly zvukové vlastnosti a možnosti. Začátek (a možná i konec) všeho je ve zmíněných dvou nezávislých předzesilovačích s různou charakteristikou a možností jejich libovolného míchání. Tento systém je hlavní zbraní nové řady zesilovačů a nabízí nadstandardní zvukové možnosti. Předzesilovač označený A je charakterizován jako Tube Emulation a je skutečně hutnější, plnější a barevnější. Předzesilovač B je typický solid state s čistším a průraznějším tónem. Množství variant poměrů obou předzesilovačů vytváří obrovský prostor pro nalezení toho "pravého" zvuku. V kombinaci se zapnutým 10pásmovým grafickým ekvalizérem jsou možnosti téměř neomezené a sám jsem velmi snadno a rychle našel svůj oblíbený zvuk. S kompresorem je zapotřebí zacházet hodně citlivě a doporučuji jeho použití nepřehánět, nalezení té "správné" polohy dá trochu práce. Potenciometry basů (Low Pass) a výšek (High Pass) při zapnutém grafickém EQ je lépe ponechat v neutrální poloze. Naopak při vypnutém ekvalizéru lze i s tímto "pouze" dvoupásmovým ekvalizérem dosáhnou celkem snadno širokou paletu zvuků.

 

Na konec

Celkově lze říci, že z hlediska zvukových možností je toto kombo vynikající a je schopno uspokojit i ty nejnáročnější požadavky, výkonem s potřebnou rezervou vyhoví ve zkušebně nebo v menší partičce v klubu. Při provozu "na doraz" se projevují jak limitující velikost skříně, tak i poněkud kreslící reproduktory.

 

Cena:

Hartke VX2510 je 250 W basové kombo s vynikajícím a na obsluhu nenáročným zesilovačem, s dvojicí nezávislých předzesilovačů, vhodné výkonem především do menších prostor, skvělé do studia a zkušebny. Cena je 19 900 Kč vč. DPH.

 

Plus:

zvukové možnosti

jednoduchá obsluha

kvalitní zpracování

poměr cena/výkon

 

Mínus:

snad jen ten výkon

Psáno pro časopis Muzikus