IK Multimedia iRig PRO - Alexander Graham Bell by se asi divil

IK Multimedia iRig PRO - Alexander Graham Bell by se asi divil
IK Multimedia iRig PRO - Alexander Graham Bell by se asi divil

Technologický vývoj se neustále posouvá dopředu. Nejvíce ho vždy nakoply války a vývoj nových zbraní, ale hned druhý hnací motor pokroku je bezesporu touha některých muzikantů používat a stěhovat co nejmenší a co nejlehčí vybavení.

A právě z tohoto důvodu vznikla i věc, kterou budeme dnes testovat. Vy, kteří vlastníte nějakou mašinku od firmy s nakousnutým jablkem v logu - tohle je hračka pro vás.

 

Úvod

Firma IK Multimedia není na trhu žádným nováčkem a třeba jejich Amplitube, softwarový simulátor kytarových aparátů, by nemusel být čtenářům těchto stránek úplně neznámý.

 

S nástupem výkonných tabletů a smartphonů začala firma chrlit všemožná udělátka, která by tato zařízení propojila s muzikantským světem. Každý přístroj uměl něco jiného, jeden vám z telefonu/tabletu udělá kytarový procesor, druhý diktafon, třetí MIDI rozhraní a tak dál. Koneckonců, mnohé byly v tomto časopisu v minulosti také pitvány.

 

Mnou testovaný přístroj, iRig PRO, je výrobcem popsán jako univerzální audio-MIDI interface a měl by v podstatě umožnit všechno najednou.

 

Stvořen byl pro spolupráci s mašinkami, které „jedou“ na iOS, konkrétně pro všechny iPhony od čísla 4 výš, iPady čtvrté a třetí generace, iPad 2, iPad, iPad mini a pro iPody touch čtvrté a páté generace. Také si rozumí s počítači, které mají v sobě Mac OS X 10.5 a výš. Ufff!

 

Ohmatání

Po vybalení na mě vykoukla černá krabička, devítivoltová baterie, několik kabelů a potřebná dokumentace.

 

Samotný interface má šasi vyrobené z černého matného plastu a působí celkem bytelně. Na spodní straně se nachází vstup, který tvoří combo konektor Neutrik - šikovné řešení, umožňující připojení 6,3mm jacku i konektoru XLR. Na jedné straně se nachází vstup pro MIDI, na druhé zapínač/vypínač fantomu, na vrchní straně se nachází sedmipinový konektor pro připojení k našemu iOS zařízení/počítači a na horní straně najdeme pouze pár indikačních diod a velký otočný čudlík Gain - ten jediný působí trochu fórově, ale třeba zdání klame, zkoušet jsem to ale nechtěl. Jednoduché jak facka. Zespodu ještě najdeme dvířka pro baterii. Přibalené kabely nabízejí možnost propojit zařízení se všemi výše zmíněnými zařízeními. Přibalený MIDI kabel má na straně připojení k nástroji standardní pětikolík, do iRigu se připojuje pomocí jakéhosi minijacku.

 

S koupí přístroje vám výrobce poskytne i pár základních programů, se kterými můžete iRig používat - Amplitube, VocaLive, iRig Recorder, iGrand a pár dalších. Vše je bohužel pouze s přívlastkem free, takže se jedná spíše o zkušební verze a za plnou verzi, která vám umožní využít vše naplno, bude třeba připlatit.

IK Multimedia iRig PRO - Alexander Graham Bell by se asi divil
IK Multimedia iRig PRO - Alexander Graham Bell by se asi divil

Praxe

„Ajryg“ jsem si vyzkoušel v několika situacích - při propojení s mým věrným iPhonem 4S jsem otestoval, jak hezky s kytarou a s basou funguje mobilní verze Amplitube - přišlo mi, že to hrálo stejně jako verze pro počítač - na to, že se jedná o softwarovou simulaci, je to fakt pěkný, živý a inspirativní zvuk.

 

Stejně tak nebyl problém ani s nahráváním zpěvu pomocí mikrofonu. Jak již bylo naznačeno, iRig Pro umožňuje i použití mikrofonů vyžadujících fantom. K tomu také slouží ta baterie. Kvalita převodníků a mikrofonního pre-ampu je opravdu vynikající a nahrané zvuky znějí krásně. Rozhraní si také bez problému rozumí s interním diktafonem, který je v telefonu odjakživa. Při propojení s mým MacBookem Pro vše dle očekávání taktéž fungovalo bez problému - nepocítil jsem žádnou slyšitelnou latencí, ani jiné neduhy jedniček a nul.

 

Pokud se někdo rozhodne použít svůj smartphone naživo, doporučuji nastavit letový režim. Představa, že mi během srdcervoucího sóla zavolá máma a místo procítěných tónů se ozve tón vyzváněcí, nezní úplně lákavě. A doporučuji také zkontrolovat, jestli nějaký zlomyslný spoluhráč třeba nenastavil na dobu koncertu budík, upozornění kalendáře nebo odpočet. Možností je dost, vlastně by mě celkem lákalo to někomu udělat :)

 

Propojení přes MIDI také fungovalo tak, jak mělo - softwarové instrumenty z programu iGrand Free i GarageBand jsem pomocí svých kláves ovládal bez problému. Je to prostě úplně normální zvukovka, která má navíc výhodu možnosti propojení s telefonem a tabletem.

 

Žádné šumy, slyšitelná latence, prostě pohoda. Světelné indikátory dávají srozumitelně najevo, jestli všechno funguje správně, jestli tam neperu moc silný nebo slabý signál a tak dál.

 

Co mi na iRigu Pro trochu chybělo, byl nějaký výstup. Krabička vám totiž pomůže naládovat signál dovnitř, ale jak se dostane ven, to už neřeší. Tím se dle mého názoru značně omezuje použitelnost třeba naživo, protože s interním výstupem z mobilu/tabletu/počítače bych na pódium raději nechodil. Výrobky Apple jsou sice vyhlášené kvalitními interními zvukovými převodníky, ale 3,5mm stereo jack je přeci jen celkem titěrná věc, o jejíž spolehlivosti v bojových podmínkách pódií bych si troufl polemizovat.  Možná bych ale chtěl moc a pro tento účel to ani myšleno nebylo.

 

Další věc je, že při propojení s mobilním zařízením odpadá možnost toto mobilní zařízení jakkoliv napájet. Je totiž obsazen jeho napájecí konektor.

 

Ale to už bych chtěl asi moc, navíc na koncertní použití třeba pro kytaristy firma nabízí jiné modely, které se mi zdají pro tento účel praktičtější.

Výhodou iRigu Pro je univerzální možnost propojení, vestavěný fantom a kvalitní pre-amp a převodníky.

 

Skvělé je, že jej můžete připojit jak k telefonu/tabletu, tak i k počítači. Není třeba nic složitě instalovat, nastavovat. Pro někoho bude zásadním problémem nekompatibilita s jinými operačními systémy. Ale svět je holt nefér.

 

Závěr

Pokud máte nějakou „aj věc“ a pokud potřebujete kvalitní zvukový interface na jednoduché nahrávání, tohle je skvělá volba. Cena skoro tři tísíce sedm set není úplně nízká, ale když je to všechno tak hezky vymyšlené a funguje to, tak si podle mě výrobci zaslouží dostat zaplaceno. Navíc, my jablíčkáři jsme zvyklí, ne?

 

Info::

IK Multimedia iRig PRO je zvukový interface určený pro spolupráci s mobilními zařízeními s operačním systémem iOS a s počítači se systémem Mac OS. Umožňuje připojení XLR konektoru s možností fantomového napájení, 6,3mm nástrojového jacku a MIDI. Jeho cena je 3690 Kč.

 

Plus:

kvalitní zvuk

univerzální využití

kompaktnost

fantomové napájení

jednoduchost

 

Mínus:

absence výstupu

nemožnost napájet mobilní zařízení

bytelnost knoflíku gain (neověřeno)

 

Technická specifikace:

Nástrojový vstup: nesymetrický, 6,3mm jack

Nástrojový vstup impedance: 620 kΩ

Mikrofonní vstup: symetrický, XLR

Mikrofonní vstup impedance: cca 2 kΩ

Frekvenční rozsah: 20 Hz-20 kHz ±0,5 dB

Převodníky: 24 bitů A/D

Vzorkovací frekvence: 44,1 kHz,  48 kHz

Fantomové napájení: 48 V ±10 %

Napájení: 9V baterie (pouze pro fantom)

 

www:

www.ikmultimedia.com/products/irigpro

Psáno pro časopis Muzikus