IK Multimedia iRig Pro Duo - multifunkční zvuková karta

IK Multimedia iRig Pro Duo - multifunkční zvuková karta
IK Multimedia iRig Pro Duo - multifunkční zvuková karta

Dnes již není neobvyklé, že člověk, a tedy i takový tvor jako je muzikant, může vlastnit a používat hezkou řádku digitálních placek a bedýnek, které jsou schopné pracovat se zvukem. A zatímco přehrávat existující audio soubory je již dávno brnkačka, tak dostat zvuk do těchto zařízení je zhusta oříškem.

Firma IK Multimedia, která na poli různých speciálních udělátek pro muzikanty je na špici, připravila „zvukovku“, která je schopna se připojit k čemukoliv. A je jí jedno, zdali jsou to Windows, iOS, Android... tablet, PC, Mac... Tak se tedy podívejme konkrétně, jak se lze připojovat.

 

Kablíky a konektory

Samozřejmě nejdříve bude potřeba se dostat se zvukem ven do zesilovače. Na boku nalezneme dva jacky 6,3 mm, které jsou zapojeny symetricky. Takže výstup splňuje standard vyšší třídy. A pokud jsme v prostředí, kde nejsou bedny, tak je tu výstup pro sluchátka s jackem 3,5 mm. Hlasitost výstupu do sluchátek si nastavíme kolečkem hned vedle. Kolečko naproti nastavuje úroveň hlavního výstupu. Pro připojení není potřeba DI box, pokud byste chtěli používat Duo na koncertě a zapojovat do mixpultu nebo PA sytému.

 

Vstupy jsou dnes již klasické, takové, jaké nalezneme na běžných muzikantských zvukových kartách. Řešeny jsou konektorem combo XLR, který umožňuje připojení jak pomocí cannonu (symtericky), tak jacku 6,3 mm (nesymetricky). Důležitá je impedance jackového vstupu (1 MΩ), neboť tu vyžadují pasivní snímače kytara a baskytar. V závěsu za nimi na cestě signálu jsou dva kvalitní předzesilovače s ovládáním vstupního gainu. Zároveň tyto konektory combo XLR mohou napájet dva připojené kondenzátorové mikrofony fantomovým vypínatelným napětím 48 V. Vybavení tedy odpovídá standardu pro zvukové karty pro hudebníky.

 

Pro připojení k zařízením dostanete v balení tři kabely, na jedné straně vždy mini DIN (vstup do Dua) a Lighting pro iPhony/iPady, USB do počítačů a micro USB do mobilů s Androidem. Windows Phone se nikde nezmiňuje. Tak jsem ho ani nezkoušel. Pro starší iPhony lze dokoupit třicetipinový konektor. MIDI je řešeno dvěma kabely (In a Out) s jackem 3,5 mm do Dua a ven klasicky pětikolíkem DIN.

Kdo přijde na kombinaci, kterou Duo nezvládne, napište mi.

 

Driver ASIO

Aby průchod počítačem byl co nejrychlejší, je nutné umět u ovladačů zvukové karty nastavit velikost vyrovnávací paměti - buffer. Počítač si totiž dopředu načítá do bufferu data, aby v případě, kdy se musí věnovat něčemu jinému, karta měla kde brát zvuk a nezakoktala se. A právě ovladače ASIO toto nastavení umějí a při nastavení počítače na optimální stav hledáme minimální velikost vyrovnávací paměti; ta se pohybuje od 256 samplů zvuku v bufferu až po 64, což už je opravdu nízká hodnota a ne každý počítač to zvládne.

ASIO použitelné pro Duo naleznete na www.asio4all.com

 

Blikátka, indikace...

Čtyři multibarevné LED diody umí informovat a stavu vypnutí Dua, režimu stand by, o úrovni vstupního signálu, zapnutí fantomu a i stavu baterií. Diody také umí monitorovat MIDI signál. Takže si to nespleťte s barevnou hudbou. Jsou to docela důležité „signály“.

 

Elektrická energie...

Duo může být napájeno jak z USB, tak z baterii (2 AA v balení) nebo (v balení nepřiloženým) síťovým adaptérem. Vliv použitých baterií na dobu používání je docela velký. Pro NiMH akumulátory deset hodin přehrávání a tři a půl hodiny nahrávání. S alkalinovými bateriemi klesneme na tři hodiny a na čtyřicet pět minut. Napájení přes USB bude fungovat, jedině pokud připojené zařízení dodá dostatek proudu.

IK Multimedia iRig Pro Duo - multifunkční zvuková karta
IK Multimedia iRig Pro Duo - multifunkční zvuková karta

Poslech bez zpoždění: ASIO a Direct Monitoring...

Duo je vybaveno přímým propojením vstupů na výstup. Vzhledem k počtu a variabilitě možností připojených zařízení nelze zajistit vždy provoz bez latence. Dokonce se o to ani IK Multimedia zatím nesnaží poskytnutím vlastních driverů ASIO. Takže s PC je latence opravdu veliká, někde okolo 200-300 ms. Nicméně tu máme univerzální ovladač ASIO4All, který latenci na zkušebním stroji srazil na 3-5 ms. Ale není úplně nutné ho využívat, neboť nízkou vstupní latenci budete potřebovat, jedině když bude chtít na vstupní zvuk pověsit nějaké efekty. Takže pokud máte svůj efektový řetězec či pre-amp aparátu, Direct Monitoring pak vše vyřeší a budete moci nahrávat bez zpoždění.

 

Nuže jaký bude verdikt?

Ano, je to plně multifunkční zvuková karta, která se snaží pokrýt všechny možné situace, do kterých se může muzikant dostat. A je nutno říci, že se jí to daří, a těžko bych hledal situaci, kde by Duo neuspělo. Skoro mně napadá, že by tuhle černou cihličku měli v IK pojmenovat nejméně Quatro.

 

Info:

IK Multimedia iRig Duo je multifunkční zvuková karta, jejíž audio konektivita vyhovuje standardům muzikantských karet a lze ji propojit se všemi dnes používanými zařízeními. Cena je 5990 Kč.

 

Plus:

pokud je zapojen síťový adaptér, nemusíte se bát, že se něco stane s bateriemi

opravdu vysoká univerzálnost

symetrické výstupy

fantomové napájení 48 V

24bitová hloubka vzorkování

není vyrobeno na východě

 

Mínus:

nesprávný postup vypínání a zapínání fantomového napájení dle návodu může poškodit připojená zařízení

lupání hlavního výstupu do beden

absence adaptéru

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Frekvenční rozsah vstupu 5 Hz (Gain na max.), 30 Hz (Gain na min.) až 21 kHz
Frekvenční rozsah výstupu 10 Hz až 21 kHz
Odstup signál/šum 103 dB (A) – Gain na max.; 86 dB (A) – Gain na min.
Samplovací frekvence 44,1 a 48 kHz
Bitová hloubka vzorkování 24 bitů
Rozměry 75 x 127 x 37 mm
Hmotnost 197,2 g

 

www:

www.ikmultimedia.com/products/irigproduo

Psáno pro časopis Muzikus