Jackson DXMG - elektrická kytara

Jackson DXMG - elektrická kytara
Jackson DXMG - elektrická kytara

Kytary americké firmy Jackson patří již léta mezi oblíbené nástroje příznivců všech odrůd a odnoží metalu. V dnešním testu vám představím zcela nový model vyrobený v Japonsku. Jeho poznávacím znakem jsou především snímače, které nesou logo EMG.

 

Po vybalení z krabice bylo pochopitelně nutné kytaru naladit. U některých nástrojů s tremolem Floyd Rose se jedná o zdlouhavou činnost laborování s tahem pružin a správným, tedy příjemným dohmatem. U DXMG to bylo však jinak. Struny byly podladěné o cca 1 1/2 tónu a zámky na sedlovém pražci byly (inteligentně) otevřené. Stačilo struny naladit (použil jsem běžné E ladění), trochu snížit výšku tremola a zamknout. Po několika pohybech pákou si struny zcela sedly a držely ladění cca 24 hodin! (A to jsem samozřejmě z toho cca 6 hodin hrál a nijak jsem se s tím nemazlil!) Vypovídá to jednak o perfektním seřízení nástroje od výrobce, jednak o nečekané kvalitě továrních strun, které mohu jen odhadovat na Ernie Ball 0,10 - 0,46, ale samozřejmě to mohlo být cokoli jiného, nicméně stejně kvalitního. Neobvyklý jev, který velmi potěší. Navíc tovární struny podle mého přesně odpovídají charakteru nástroje, což je rovněž poměrně vzácný jev.

 

Hned na začátku mě tedy kytara příjemně překvapila a tento pocit se navíc v průběhu testu stále zvyšoval.

 

Jak to vypadá

Hlava, jejíž tvar připomíná kosu, je reversní, tedy sklopená dozadu a nahoru. Nalezneme na ní bílé stínované logo Jackson, kryt šroubu výztuhy krku a šest černých ladících mechanik typu Gotoh nebo Schaller, to nevím přesně, neboť všechny mechaniky jsou na destičce ve spodní části opatřeny logem Jackson a překryty ochrannou fólií. Krk začíná sedlovým pražcem se zámky, opět černá barva. Hmatník je palisandrový, pražce jsou, jak je u Jacksona běžné, velmi robustní a je jich 24. Orientačními značkami jsou známé Shark Inlays, tedy trojúhelníky ve tvaru žraločích ploutví. Použitá umělá perleť je velmi kvalitní a skvěle vypadá, rovněž zapracování do hmatníku nelze nic vytknout. Krk má tvar D s plochým břichem, oproti např. Performer Series je nepatrně tlustší, ale je to spíše ku prospěchu věci. Je nalakován tenkou vrstvou matného laku, což je opět příjemné. Pro milovníky dřeva proto také nebude problém pomocí smirkového papíru a šablon lak odstranit, ale v tomto případě to opravdu nepovažuji za nutné.

 

Celý komplet krku s hlavou je olemován plastovou lištou v barvě slonové kosti. Osobně se mi tato úprava líbí a je také praktická, neboť mj. chrání okraje hmatníku proti poškození, např. padajícími předměty aj. přírodními katastrofami. Zapomněl jsem se zmínit, že krk je zhotoven z javoru a hlava je k němu přilepena běžným způsobem v místech pod 1. - 2. pražcem hmatníku. Podélně měl krk zcela ideální tvar, žádné stopy po začínající vrtuli nebo vyčnívajících pražcích. Přes černou kovovou destičku s logem Jackson a sériovým číslem je krk čtyřmi šrouby připevněn k tělu.

 

To je menších rozměrů než např. jako u nástrojů Ibanez RG, JEM atd. Také oba hroty jsou spíše zakulacené a nepříliš ostré. Má to své výhody, menší rozměry s sebou nesou nižší hmotnost a více materiálu na hrotech zvyšuje jejich odolnost proti poškození. Tělo je nalakováno lesklou černou barvou.

 

V místě zmíněného ukotvení krku je jakési půlkruhovité probrání o hloubce cca 3 mm, které zužuje profil krku v poloze mezi 22. - 24. pražcem, a pomáhá tak při hraní v nejvyšších polohách. Kdo je zvyklý na All Access Neck od Ibanez nebo na jiné krční vychytávky, bude mít i tak trochu problémy, ale dá se na to rychle zvyknout. A když už se díváme na tělo zespodu, tak zde také nalezneme dvě plastové černé destičky, jedna kryje pružiny tremola a druhá spoustu drátů mezi potenciometry, přepínačem, snímači a jackovou samicí. Ta je vsazena na obvyklém místě dolního oblouku těla.

 

Otáčení potenciometry nám usnadní dva černé kovové válečky, pod nimi je umístěn třípolohový přepínač (přepíná: HB krk - oba HBs - HB kobyla). Tremolo je v licenci Floyd Rose. Nejedná se o přesnou kopii, neboť dolaďovače nepůsobí přímo na šrouby, které dotahují kameny proti koncům strun, ale pouze na prodloužená ramena z pouzder jednotlivých kamenů (např. jako Lo Pro Edge Ibanez). Páka se upevňuje převlečnou maticí. Ta umožňuje dobré nastavení od pevné fixace až po volný pohyb, ale bez zbytečného viklání.

 

Na horním hrotu těla a v polovině jeho zadního oblouku nalezneme černé rolny na uchycení popruhu.

 

Na závěr popisu jsem si nechal snímače. Jsou uchyceny v plastových rámečcích, nevidíte zde běžné pólové nástavce, neboť celý humbucker je ukryt v matném černém pouzdře. Stříbrné logo mluví jasně - EMG-HZ. Na rozdíl od většiny snímačů EMG se zde jedná o pasivní typ, nepotřebují tedy ke své činnosti napájení baterií a spokojí se pouze s linkovým napětím.

 

Testovaný Jackson je jediným modelem (je jich cca 49), který je osazen snímači EMG. Většinou používají Seymour Duncan, nebo jejich kopie. Firma udělala odvážný krok a vyplatilo se. Proč? Čtěte dál - to hlavní, aneb.

 

Jak to hraje?

Hustě. Silný, tlustý, vyrovnaný zvuk ve výškách i basech. Jednotlivé tóny se neslévají, zvuk je velmi konkrétní. Perfektní přenos všech technik - tapping, flažolety, páka. Žádné brumy, šumy, pazvuky (pokud je ovšem sami nevyluzujete).

 

Tak. To byla stručná odpověď na otázku, ne?

 

Napadlo mě, že tato kytara by mohla být jakousi reakcí Jacksona na ESP Kirk Hammet Signature. Je černá, jiná nebude - výrobce nabízí doslova tyto barvy: "BLK, BLK, or Black!!!!". Má menší tělo (jako většina Jacksonů) a snímače EMG. Ale krk, hlavně zpracování a pocit při hře, když pominu kulatější hmatník, mi zase připomněl Ibanez JEM. Právě snímače, tedy jejich zvuk silně připomínají DiMarzio Evolution, Steve Vai Signature, ze zmíněné kytary.

 

Možná by z předchozích řádek mohl vzniknout dojem, že Jackson dlouho chodil kolem a pak cosi okopíroval. Nemyslím. Jen se prostě podařilo vyrobit nástroj, který má podobné vlastnosti jako zmíněné "superkytary", jenže stojí polovinu. Je to také způsobeno tím, že je vyroben v Japonsku, což u Jacksona znamená nižší výrobní náklady, neboť se jedná o americkou firmu. Cenu DXMG vyrobeného v USA si dle svých zkušeností troufám odhadnout někam k 50 000 Kč, ale to je samozřejmě jenom tip. V každém případě řemeslné zpracování "japonce" (krk, hmatník, olemování, ladění, seřízení.) je na nejvyšší úrovni.

 

Ještě ke snímačům - pokud se nespokojíte s pasivními EMG a budete je chtít vyměnit za aktivní, zjistil jsem, že pod krytem elektroniky je dost místa i na 9V baterie. Je to způsobeno tím, že výrobce nedělal zvláštní šachtu na jackovou zástrčku, a tak je vše pod jedním krytem. Prostor můžete samozřejmě využít jakkoli jinak, fantazii se meze nekladou.

 

Závěr

Vše podstatné už bylo řečeno. Nedůležitější doporučení tedy zní - vyzkoušejte sami! (A pozor na průvan v peněžence.)

 

Info:

- Jackson DXMG je elektrická kytara americké firmy vyrobená v Japonsku. Je osazena pasivními snímači EMG-HZ. Milovníky páky potěší kvalitní dvojzvratné tremolo, jak jinak než v licenci Floyd Rose, všechny pak skvělý zvuk. Cena je 24 800 Kč.

 

Plus:

- zvuk - konstrukce, snímače

 

zpracování

 

kvalitní tremolo

 

pohodlný krk

 

Mínus:

- nic jsem nenašel a poctivě jsem se snažil

Psáno pro časopis Muzikus