Jackson SL3 Soloist - elektrická kytara s průchozím krkem

Jackson SL3 Soloist - elektrická kytara s průchozí
Jackson SL3 Soloist - elektrická kytara s průchozí

Pokud porovnáme tento nástroj s modelem DK 2DINKY, jehož test jste si mohli přečíst v minulém čísle, s největší pravděpodobností dojdeme k závěru, že "na první pohled by mohlo dojít k záměně" (což se nám v redakci málem podařilo). Nenechte se ovšem mýlit, patrná shodná povrchová úprava ještě neznamená, že se jedná o stejný nástroj. Naopak, při podrobnějším zkoumání, prohlédnutí ceníku a samozřejmě poslechu se "pár" rozdílů najde. Pojďme na ně.

 

I přes už zmíněnou blízkou podobu s levnějším kolegou má SL3 několik důležitých vlastností, které ji spíše přibližují ještě podstatně dražšímu modelu SL1, jenž se ovšem již honosí nálepkou "Made in the USA". Podle stránek firmy Jackson patří SL3 do série zvané Pro, podle jejich internetového obchodu přísluší ke skupině Japanese Neck Thru (v překladu "japonský krk skrz"). To už samo o sobě určuje velmi důležitý atribut, kterým je průchozí krk. Svrchní desku z plamínkového javoru tentokrát doplňuje stejný vzor i na hlavici kytary, krk a zadní strana nástroje jsou nalakovány temně hnědou barvou. Mechaniky a tremolo jsou identické jako u DK2, tedy "licensed Floyd Rose" JT580LP, už s modernějším přístupem k imbusům zamykajícím struny ("zvrchu"). Z "amerického" modelu jsou převzaty originální snímače Seymour Duncan, u kobylky humbucker TB4 (ekvivalent SH4), ve středové a krkové poloze bezbrumové singly SHR-1 Hot Rails, které jsou na první pohled snadno zaměnitelné s mini humbuckery. A jinak? Dvouoktávový krk, olšové tělo, vykládání typu "žraločí zuby", bílé logo Jackson, precizní řemeslné zpracování... Takže už žádná zásadní změna.

 

A když na ni zahrajeme...

Těžko na této kytaře hledat chyby - na druhou stranu, v této cenové kategorii už můžeme být docela přísní. I tak je to ale dost těžké - kobylka drží ladění jako přibitá, takže ani pořádné "zátahy" nemají vliv byť i na nejnáchylnější g strunu. Opět superrychlý krk, na němž jsou díky jumbo pražcům vytahované tóny legráckou (možná by hmatník mohl mít trochu profil "dokulata", ale to je otázka vkusu). Průchozí krk s sebou přinesl delší sustain (možná i proto se model jmenuje Soloist - můžete kvílet, jak si zamanete) a řekl bych, že i o něco plynulejší doznívání tónu. Jakoby mé výtky ke snímačům v minulém testu byly vyslyšeny - všechny tři doznaly změnu. Bohužel nejvýrazněji se to projevilo na krkovém a prostředním snímači, kde myslím slabší výstup v minulém případě docela postačoval - SHR-1 jsou určitě výraznější, mají "chlupatější" charakter, na druhou stranu trošku utrpěla rozdílnost jejich charakteristik. Naopak u asi nejzásadnějšího (bavíme-li se o tvrdé hudbě) kobylkového snímače je změna sice citelná, ovšem dle mého stále nedostatečná - takovýto nástroj by si určitě zasloužil kobylkový snímač s pořádně silným výstupem, zvlášť v době častého podlaďování kytar. O zvukovou barevnost by se bez problémů postaraly single. To ale samozřejmě není nenapravitelná chyba, a pokud by kytary měly vady jen takovéhoto rázu, byl by bezpochyby důvod k oslavě. Ale tím je hraní na takovýto nástroj i tak.

 

... tak vyřkněme verdikt

Nejsem si moc jistý, zda Jacksonu aplaudovat za model DK2 a jeho přiblížení se tomuto podstatně dražšímu kousku, nebo právě SL3 zatracovat za totéž. Nebudu tedy dělat ani jedno a omezím se na prohlášení, že SL3 je určitě o pár stupínků vyzrálejší nástroj. Rozhodnutí, zda stojí za ty peníze, nebo by bylo lepší sáhnout (třeba) po levnější DK2, oželet průchozí krk a investovat do snímačů, bude nejlepší nechat na potenciálních majitelích. Je ale třeba Jacksonu vyseknout poklonu, a to za schopnost nabídnout v obou cenových kategoriích nástroje, které si určitě ostudu neudělají.

 

Info:

Jackson SL3 Soloist je elektrická kytara, model z řady Pro s průchozím krkem a snímači Seymour Duncan. Cena je 36 840 Kč.

 

Plus:

krk

tremolo

vzhled

 

Mínus:

cena

možná ten kobylkový snímač

Psáno pro časopis Muzikus