Jam Pedals Delay Llama+ - analogový delay

Jam Pedals Delay Llama+ - analogový delay
Jam Pedals Delay Llama+ - analogový delay

Tak pověst nelhala... Parafráze ze hry Blaník se sem hodí. Totiž, že prý tyhle krabičky jsou z Řecka. a hlavně, že prý hrají parádně.

Lama na pastvě

Že máme čest s butikovým efektem, je jasné hned na první pohled. Červená krabička s nezaměnitelnou kresbou lamy s náznakem úsměvu na rtech (přesněji na pysku). Jam Pedals se pyšní, že jejich efekty jsou ručně malované. A fakticky, když mrknete na web, tak čelní strana každého Delaye+ je trošku jiná. Snad jen ta červená LED dioda se nachází pokaždé na stejném místě; někde tam, kde má lama slezinu. Nebo játra. Úžasný!

Potenciometry jsou poctivé kuří nohy, jde s nimi snadno a přesně otáčet. Dva nožní spínače mají docela tuhé prošlápnutí. Díky větším rozměrům se nikde netísníme, ergonomie na jedničku.

Vstup a napájení jsou vpravo, výstup a samice expression pedálu zase vlevo. Krabička má už takhle větší než obvyklé rozměry, uvítal bych umístění všech samic nahoře, kvůli úspoře místa. Samice expression pedálu je překvapivě plastová, nikoliv kovová. Možná jsem hnidopich, ale přijde mi to jako zbytečné šetření.

 

Dlouholetým fandou Jam Pedals je Tom Zvardoň, který mě jako první na tyhle mašinky upozornil. Mívá jich v pedalboardu několik, mezi jeho oblíbence patří třeba delay Llama Supreme, tremolo Chill, chorus Waterfall nebo overdrive Tube Dreamer 88.

 

Jak se kočíruje taková lama

Tři potenciometry, to je klasika: doba ozvěn, jejich počet a množství efektu. Pravý nožní přepínač efekt zapíná. Ale co ten levý? Ten má na starosti funkci Hold . Jeho podržením dostáváme nekonečnou opakovačku. Hele, a je to k něčemu dobrý? No to bych řekl! Při citlivém nastavení nejsou ozvěny nekonečné, ale postupně odeznívají. S funkcí Hold máme parádní podklad, výborné tajemno, sólujeme a pod tím nám doznívají předchozí tóny.

Externí expression pedál řídí čas opakování (není v ceně, nutno dokoupit zvlášť).

 

Když už se mě ptáte na ten design Jam Pedals, tak asi nejlepší se jim povedl u multipedálu Pink Flow. Kromě obligátní lamy na něm najdeme asi tucet dalších zvířátek, tchoře nevyjímaje.

 

Lama jede

Fantastický zvuk! Ten skvělej zvuk vynikl obzvláště, když jsem přepínal mezi lamou a svým oblíbeným zpožďovadlem, které - byť digitální - mi vždycky přišlo, že věrně napodobuje analog (nemluvě o prospektech výrobce). Starý houbelec! Při přímém porovnání je až k pláči, jak se oba liší. Lama, to je měkký medový zvuk, temnější dozvuk. Můj digitál, to je skleněný, nabroušený zvuk. Testovaný kousek má v sobě navíc muzikální špínu, zvukový ocásek, tajemno...

 

Čip Panasonic MN3205 byl uveden na trh v roce 1969. Označuje se jako bucket-brigade device (BBD). Princip fungování je založen na kondenzátorech zapojených do série. Hudební signál do nich vstoupí, kondenzátory si jej postupně předávají a na konci nám vyleze se zpožděním, a navíc s určitou degradací, která ale zní naším uším skvěle. Je to stejné, jako když postavíme do řady kamarády, kteří si budou podávat sklenici s pivem. Také ke mně doputuje s určitým zpožděním a také s poněkud pozměněným obsahem. A to právě dělá u analogových delayů tak jedinečný zvuk.

 

Ať máme potenciometry jakkoliv nastavené, dostaneme skvělý tón. Jen je třeba opatrně zacházet s Repeats. Delay snadno začne nabíhat do nekonečna. Je třeba se tuhle splašenou lamu naučit ovládat. Jde to rychle, pár pokusů, a vše je jasný.

Ještě k funkci Hold. Dobře to funguje jen při některých nastaveních. Občas začne pekelně nabíhat. Je třeba hledat a zkoušet. Ale to je super. Máme před sebou živý organismus, a ne sterilní mašinu. Nejvíc mě bavily všechny potenciometry na třetí hodinu, a Hold k tomu: krásné baladické sólo, plus ozvěny, které dodal Hold, ještě umocnily skvělou atmosféru. Uvnitř v efektu si trimrem můžeme omezit množství nekonečných opakování. To je dost důležité, protože při nerozumném nastavení dostáváme místo parádního zvuku jen rozplizlou kaši. Testovaný kousek byl už z výroby citlivě nastaven, zmíněný zásah nebyl nutný.

Co je - alespoň pro mě - na pytel, že chybí funkce Tap. Řešením jsou značky u potenciometru anebo expression pedál. Ale našlapání tempa to nenahradí.

 

Lama do stáje

Ne každému tenhle zvuk sedne. Je to špinavý, poctivý analog. Kdo má rád krystalický delay, musí o dům dál. Už mi pár analogových delayů prošlo ušima. Ale od teď vím, že Llama je jen jedna.

Kluci z Řecka se s náročným úkolem - udělat skvělé a muzikální echo - popasovali skvěle. Žádné technické „fýčury“. Poctivá mašinka s jednoduchým ovládáním a chováním živé potvory.

Vypadá to, že Jam Pedals mají nakročeno stát se spolu s Delfskou věštírnou a Akropolí dalším symbolem Řecka. Tohle je lama za každou drachmu.

 

Info:

Jam Pedals Delay Llama+ je analogový efekt typu delay s funkcí Hold (nekonečné opakování). Cena je 6175 Kč.

 

Plus:

báječný analogový zvuk

ovládání

funkce Hold

originální design

žádná sterilní potvora

made in Řecko

 

Mínus:

chybí Tap

adaptér není v ceně

konektory po stranách

 

Technická specifikace

max doba opakování 600 ms
typ zpoždění analogové, čip Panasonic MN3205
true bypass ano
obsah balení nožičky, trsátko, ochranný pytlík, manuál
napájení 9 V / 30 mA
adaptér není v ceně
rozměry 15 x 12 x 4 cm
hmotnost 0,7 kg

 

https://www.jampedals.com/

Psáno pro časopis Muzikus