JBL SRX800 - řada aktivních reprosoustav

JBL SRX800 - řada aktivních reprosoustav
JBL SRX800 - řada aktivních reprosoustav

JBL SRX800

Není to jen tak ledajaká bedna, je to chytrá bedna!

Byl jsem poctěn testováním novou řadu reprobeden JBL řady SRX800. V čem jsou jiné než ty předešlé, v čem lepší, a v čem naopak horší? Odpoví nám následující text. Tradiční výrobce JBL vsází na moderní trendy - pohodlné dálkové ovládání -, jinak se jedná o klasickou aktivní soustavu v několika provedeních. Pojďme si na ty nové „džíbíely“ trochu posvítit.

Přišly mi domů obrovské a těžké krabice

Pravda, balení JBL není zrovna nejpraktičtější. Asi jsem naštval pána od přepravní služby, když musel k nám domů stěhovat neforemné těžké krabice. Hudebníci ale většinou u přepravních společností nepracují, je zajímá spíš to, co je uvnitř, čím je ten který výrobce překvapí. Dostal jsem verzi SRX815, tedy střední modely kompaktů s patnáctipalcovým středo-basovým reproduktorem, hornou a bassreflexem. K dispozici jsou též s dvanáctkou a také třípásmové reproboxy taktéž s patnáctkou. Přišel mi také subwoofer v provedení SRX818SP, tedy s osmnáctkou. JBL nabízí i vyšší řadu subwooferů se dvěma osmnáctkami (nikoli slečny, pánové, ale repráky... bohužel).

 

Po otevření krabic na mě čekal milý pohled - povedly se jim. Design ale není všechno, u reproboxů je důležitý zvuk. K tomu ale až za chvíli.

 

Dříve se reprobedny měřily na litry, dnes se měří podle toho, co se do té menší a menší škatule podaří nacpat sofistikované elektroniky. Ještě že hudba zůstává stále stejně opojnou, a to jak pro posluchače, tak především pro muzikanty.

 

Už to opravdu není bedna s čudlíkem, má to i displej

Holt doba pokročila a bedýnka s vypínačem a ovladačem volume už v nových řadách moc nefrčí, alespoň u JBL. Tradiční výrobce vsadil na moderní trendy, jak že se tomu říká? Jo, už vím, vsadil na jablečnou placku. Jak to vysvětlit...? Reprosoustavy řady SRX je možné ovládat bezdrátově z tabletu, popřípadě mobilního telefonu. Existují aplikace jak pro iOS, tak pro Android. Jsem hračička, a místo abych dal děti spát, začal jsem instalovat onu aplikaci. Naštěstí to proběhlo velmi rychle a zbyl čas i na pohádku (pro děti).

 

O co vlastně kráčí? JBL nabízí zvukařům a muzikantům měnit nastavení bedny pohodlně, intuitivně, moderně. Sám se při zvučení svých produkcí držím rady jednoho letitého zvukaře, který říkával, že konec musí být naplno a všechno se šteluje na mixu. Vím, že názory zvukařů a muzikantů v tomto nejsou jednotné, a třeba právě vy této možnosti využijete.

 

Řadu SRX lze ovládat i přes klasický ethernetový kabel. Soustavy na pódiu se připojí do aktivního prvku (např. switche) a ovládání celé sestavy je možné i touto cestou.

JBL SRX800 - řada aktivních reprosoustav
JBL SRX800 - řada aktivních reprosoustav

Výbava SRX aneb zvykněme si na nové pojmy

Znovu se vrátím k už zmíněné bedýnce s vypínačem a konektorem. JBL svým vizionářským způsobem mění zažité a my uživatelé si musíme zvyknout na nový standard. Tak například: Málokterá reprobedna má vlastní displej. SRX ano. Zobrazuje nám parametry setupu, s jeho pomocí můžeme přehledně nastavit komunikaci bezdrátovou i drátovou. Nevím ale, jestli to není tak trochu nevěsta v příkopu. Dokážete si představit, jak by vypadala, kdyby chvíli kopala a vylezla? Podobné to může být u tvrdých rockerů, kteří se často nechovají ke svému vybavení zrovna něžně, a takový displej mohou poškodit. Na druhou stranu nutno říci, že komfort je v tomto případě na prvním místě.

 

Kompakt SRX815 má dva linkové vstupy In (kombinace XLR/jack), samostatné gainy pro oba vstupy (CH 1,2), separátní výstupy (Out), Mix Out - výstup do mixu nebo subwooferu, pochopitelně vypínač, vypínač displeje, master volume (Master Level), LED diodu Link a LED diodu Data, která signalizuje konektivitu soustavy s ovládacím prvkem (v případě testu s tabletem - iPodem).

 

Subwoofer je řešený klasicky - vstupy a výstupy pro připojení satelitů. JBL slibuje u subwooferu výkon cca 1000 W, u kompaktů 1500 W, respektive 2000 W. Tyto hodnoty nemohu potvrdit ani vyvrátit, ještě se k nim dostaneme.

 

Použití JBL SRX

Nuže pojďme do sálu si trochu zahrát. Opatrně jsem naložil JBL do auta a vzhůru za novým dosud nepoznaným zvukem. Běžně používám soustavy jiného výrobce, trochu mě překvapila hmotnost - kompakty bezmála třicet kilo, subwoofer bezmála čtyřicet kilo. Ty kilowatty ale někde musí být schované, to chápu.

 

Měl jsem jedinou volbu - dva satelity a jeden subwoofer. Propojil jsem to celé šňůrami a očekával velký zvuk. A velký zvuk se, musím přiznat, dostavil. Hraje jim to skutečně dobře. U subwooferu je jasně slyšet ta osmnáctka... teď bych si nedovolil žádné přirovnání k té zmiňované slečně, protože ten woofer fakt „prdí“. A je to slyšet a je to velmi příjemné i při vyšší hlasitosti. Satelity jsou v podstatě na výhybce, plní tedy funkci středo-výškové soustavy a je vidět respektive slyšet, že to mají vychytané.

 

Dovolil jsem si ještě jeden experiment: K subwooferu jsem připojil jiné satelity a naopak satelity JBL jsem připojil k jinému subwooferu. Dělal jsem to v minulosti několikrát, zvuku to ale rozhodně nepřidá, spíš ho to trochu zabije. A to i v tomto případě. Máte-li aktivní bedny a uvažujete o koupi subwooferu, rozhodně doporučuji držet se jednoho výrobce a jedné řady.

 

Ještě krátká poznámka: K subwooferu jsou kompakty s patnáctipalcovými spodky zcela zbytečné. Hodí se v případě, že najdete využití jen na samotný pár kompaktů. Jinak k subwooferu je dobré mít bedny s co nejmenšími reproduktory, v tomto případě dvanáct palců. Asi nemusím vysvětlovat, že bedna za výhybkou funguje jen v podstatě jako horna se středy, většinu spodních frekvencí, které vyžadují velké reproduktory, přebírá subwoofer.

JBL SRX800 - řada aktivních reprosoustav
JBL SRX800 - řada aktivních reprosoustav

A použití JBL SRX podruhé

Na běžném pódiu v sále s kapacitou čtyři sta lidí jsem volil klasické postavení - subwoofer doprava, na torzní tyč jednu bednu, na druhou stranu druhou bednu na stojan. To celé jsem živil z digitálního mixu, pouštěl CD a také nějakou muziku ze samplů smíchanou obvyklou domácí studiovou technologií. Přiznám se, že ovládání pomocí iPodu jsem jen zkoušel, v praxi bych ho asi moc nevyužil. Co bych ovšem využil, to je ovládání mixpultu pomocí těchto chytrých vychytávek. Není totiž nad to chodit po pódiu, rozmlouvat se zkoušejícími muzikanty a hned z místa jim nastavovat odposlechy, citlivost mikrofonů, efekty apod. Pár takových mixpultů už na trhu je.

 

Slovo závěrem

Domnívám se, že JBL jde z uživatelského pohledu obyčejného českého hudebníčka dobrou cestou. Soustavy hrají výborně. Zvuku pomáhají integrované zesilovače Crown, které také s JBL patří do velké rodiny firem pod hlavičkou Harman Professional. V podstatě se od této skupiny můžeme vybavit zcela - mikrofony AKG, efekty Lexikon, pulty Soundcraft atd.

 

A také se domnívám, že si JBL SRX své zákazníky najde, a to i přes několik málo drobných handicapů. Jsou to spíše dětské bolístky než větší zranění.

 

Info:

JBL řady SRX jsou aktivní reprosoustavy - kompakty a subwoofery. Ceny jsou následující:

JBL SRX812P/230 - 37 670 Kč,

JBL SRX815P/230 - 40 570 Kč,

JBL SRX818SP/230 - 46 370 Kč,

JBL SRX828SP/230 - 57 980 Kč,

JBL SRX835P/230 - 46 370 Kč.

 

Plus:

jednoznačně nekompromisní zvuk

moderní vychytávky

bytelná konstrukce

 

Mínus:

trochu nepraktický display

rozměry krabic

malinko vyšší cena

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

  

SRX815 SRX818SP
Konstrukce aktivní dvoupásmová, 15” + horna aktivní subwoofer, 18”
Zesilovač třídy D třídy D
Vstupy/výstupy 2x In XLR/jack, 2x XLR Out, 1x XLR Mix Out, ethernet 2x In XLR/jack, 2x XLR Out, ethernet
Ovládání potenciometry, bezdrátově z iOS, Android, prostřednictvím kabelu pro ethernet
Použití kompakt na stojan nebo na závěs, odposlech subwoofer
Výkon 2000 W peak 1000 W peak
SPL 137dB 135 dB
Rozměry 691 x 458 x 478 mm 575 x 684 x 683 mm
Hmotnost 28,6 kg 39,5 kg

 

www:

www.jblpro.com/www/products/portable-market/srx800-series

Psáno pro časopis Muzikus