Kala Guitarlele model KA-GL-KOA-E - kytarové šestistrunné ukulele

Kala Guitarlele model KA-GL-KOA-E
Kala Guitarlele model KA-GL-KOA-E

Přiznám se, že kytarové ukulele držím v ruce úplně poprvé. Různá ukulele, tzn. různých velikostí, jsem již během času osahal. Ale jako kytarista jsem si moc nevěděl rady s laděním, a jak se hrají akordy, jsem nevěděl už vůbec. Proto mne nabídka kytarového nástroje na test zaujala a po kvartterciovém naladění (tj. jako u normální kytary) jsem začal teprve přicházet na to, co vlastně ukulele umí.

Samozřejmě oproti kytaře je to stále nástroj miniaturní. Naměřil jsem menzuru 431 mm, což je o nějaké 3-4 cm větší než viola, tedy nástroj altový. Americká značka Kala Brand má zřejmě vedoucí postavení na trhu s podobnými nástroji a nedávno jsem testoval jejich exotickou parlor kytaru. Tak jdu teď na Guitarlele prvními krůčky...

 

Popis

Tělo je z exotického materiálu koa, což je poměrně velmi drahý špás. Ovšem zde je pravděpodobně dřevo překlížené. Kresba je úchvatná a dává vyniknout letům v saténově matném laku. Korpus ve spojení s vrchní deskou je lemován mahagonem a ozdobným třívrstvým černobílým proužkem. Stejný design je i kolem ozvučného otvoru v minimalisticky pojaté rozetě. Celkově krásně spolu pro oko ladí. Spojení s deskou spodní tvoří jen mahagon a malinký ebenový proužek. Ozvučná deska je u tohoto modelu smrková z masivu se středně rostlou hustotou vláken. Tloušťka je cca 2 mm. Žebrování je zajímavě provedeno. Pod kobylkou nalezneme tvar do X, což není u kytar s klasickou konstrukcí až tak obvyklé. Je víceméně vyhrazeno pro nástroje s kovovými strunami a větším tahem. Zmenšená kobylka klasické kytary je z tmavého palisandru a k desce je připevněna dvěma šrouby.

 

Krk z jednoho kusu mahagonu je spojen s hlavicí šikmým řezem pod prvním pražcem. Na něm opět palisandr, ale světlejší s velmi pěknou kresbou. Dojem luxusu navozuje lemování celého hmatníku mahagonem. Orientační značky tvoří malinké perleťové puntíky na obvyklých polích, tedy 5., 7. a 12. Zde ještě přibyla jedna neobvyklá, a to na desátém, místo na devátém. Hlava je osazena otevřenými zlatými mechanikami zn. Grover s přesným chodem. Na přední straně tovární logo ve zlaté barvě. Nástroj je osazen nylonovými strunami italské firmy Aquila, která začíná dobývat kytarový svět svou nekompromisní kvalitou a novými kompozity (Nylgut).

Kala Guitarlele model KA-GL-KOA-E
Kala Guitarlele model KA-GL-KOA-E

Výbava

Jedná se o elektrické osazení piezosnímačem pod sedlem kobylky a k němu náležejícím předzesilovačem s integrovanou chromatickou ladičkou. Tedy obvyklý set. Napájení obstarává dvojice menších placatých baterií. Ovládání se skládá z otočného potenciometru hlasitosti a dvou tahových na basy a výšky. Pak je zde tlačítko na automatickou chromatickou ladičku s miniaturními LED diodkami. Napájení je signalizováno červenou LED diodou. Toť vše. Celý aparátek je vyveden na vrchní stranu lubu a zdířka pro kabel instalována do řemenové rolny na spodu nástroje.

 

Zvuk

Co můžeme očekávat od takového nástroje? Samozřejmě tenký tón laděný zde na nejvyšší strunu komorního a. Tedy rozsah podobný viole, ovšem s přidanými dvěma strunami do basu. Ladění se posune o čistou kvartu nahoru. Tedy jako bychom na kytaru nasadili kapodastr na páté pole. A kde se dá takový nástroj použít? Samozřejmě v kapele se prosadí jeho špičatý zvuk podobně jako mandolína nebo vysoká loutna v souborech historické hudby.

Kala Guitarlele model KA-GL-KOA-E
Kala Guitarlele model KA-GL-KOA-E

Tak trochu historie

Jak vlastně vzniklo ukulele? Jeho původ je na ostrově Havaj v Tichomoří a říkalo se mu v překladu „skákající blecha“ a bylo vynalezeno v osmdesátých letech 19. století. Podobá se malé portugalské kytaře cavaquinho, kterou přivezli na Havajské ostrovy námořníci. Jedním z nejdůležitějších faktorů, zavádějících ukulele do havajské hudby a kultury byla nadšená podpora a propagace nástroje havajským králem Davidem Kalākauou. Jako patron umění jej začlenil do představení na královském dvoře. (Tento nástroj se však stal celosvětově známým až díky americkému publiku kolem roku 1915.) Po celém světě probíhá módní vlna hry na ukulele a nalezneme ho takřka ve všech žánrech. Tvoří se i celé soubory, které hrají úpravy od klasiky po populární hudbu. Ukulele americké značky Kala Brand stojí na špici ve zpracování a kvalitě zvuku.

 

Závěr

Díky kvalitním materiálům a pečlivě vymyšlené konstrukci testovaná Guitarlele produkovala pěkný sonorně znějící tón a také dobrý sustain. Je vítanou alternativou pro kytaristy, kteří (jako já) neznají hru na ukulele klasické se čtyřmi strunami a jiným laděním a z různých důvodů se nemohou (nebo nechtějí) učit nové hmaty a porozumět novému nástroji. Zvuk je totiž podobný klasickému ukulele. Přidaná elektronika je třešnička na dortu a bonus k již tak povedenému a neobvyklému nástroji, který u nás teprve vystrkuje růžky. Cena je v poměru ke kvalitě nastavena patřičně a vzhledem k záplavě levných podobných výrobků se dá již uvažovat o nástroji profesionálním. Kdo má ambice kytaristy/ukulelisty, určitě by měl tuto roztomilou „hračku“ vyzkoušet. Dá se totiž užít i jako cestovní zmenšená kytara, což by mohlo potěšit nejednoho chronického cvičence na šesti strunách... :-)

 

Info:

Kala Guitarlele je kytarové šestistrunné ukulele s nylonovými strunami, piezosnímačem a předzesilovačem. Cena je 11 789 Kč.

 

Plus:

špičkové materiály

vynikající zpracování

zvuk

piezosnímač s předzesilovačem

univerzální použitelnost

prestižní značka

cena

 

Mínus:

těžko jsem hledal

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Tělo koa, překlížené
Krk mahagon z jednoho kusu
Hlavice mahagon
Ozvučná deska smrk, masiv
Hmatník palisandr
Kobylka palisandr
Lemování těla a krku mahagon
Počet pražců 19 (značky na 5., 7., 10. a 12. poloze)
Mechaniky Grover, otevřené zlaté
Menzura 431 mm
Celková délka 702 mm
Šířka nultého pražce 48 mm
Šířka na 12. pražci 60 mm
Šířka na 19. pražci 84 mm
Předzesilovač Kala Brand s ladičkou
Piezosnímač v sedle kobylky
Struny nylonové Aquila

 

www:

www.kalabrand.com/guitars/guitarlele

Psáno pro časopis Muzikus