Kent Armstrong

Kent Armstrong
Kent Armstrong

Tentokrát nepůjde o snímače z takové dálky, jak tomu bylo u EMG, ale západní technologie se na nich samozřejmě podepsala nemalou měrou také. Představovat Juraje Turzu z Dunajské Stredy předpokládám netřeba, neboť nedávno s ním vyšel v Muzikusu rozhovor. Takže pouze tolik, že snímače designoval Kent pro americkou firmu D'Angelico a její dálněvýchodní aktivity (Japonsko) a hand made pro Evropu obstaral Juraj.

Dostal jsem na vyzkoušení párek humbuckerů, který však na rozdíl od ostatních snímačů v kovovém pouzdře má dvě řady individuálně stavitelných šroubků, mezi nimiž je vypískované logo Kent Armstrong. Toto logo najdeme i na spodní, základní desce snímače. Stavbou se podobá standardu, na nějž jsme zvyklí od Gibsona, Duncana nebo DiMarzia. Magnety zde jsou jedním z rozhodujících činitelů, určujících, jak který snímač bude hrát. Co se povrchové úpravy týče, lze si vybrat mezi zlatem nebo chromem.

Poloha u kobylky: celková rozteč šroubků je 52,5 mm, takže u běžných modelů typu Gibson struny procházejí nad jejich středy. Magnetické pole tohoto snímače obstarává pod cívkami mezi šrouby uložený magnet AlNiCo 5. Tento magnet je pravděpodobně nejpoužívanější typ v tzv. "vintage" modelech u většiny firem od dřevních dob elektrifikace kytar a bas. Dodává zvuku jas a brilanci. A to je charakteristická vlastnost i tohoto modelu. Dobře použitelný čistý zvuk, crunch a kupodivu i při větším zkreslení se snímač chová "inteligentně", začíná žít trochu vlastním životem a vyhledává alikvoty.

Poloha u krku: tady je rozteč 50 mm a struny opět poslušně táboří nad pólovými nástavci. Určitě by bylo zajímavé trochu si pohrát (a poladit nastavení šroubků na obou cívkách). To samozřejmě platí i pro kobylkový snímač. Ale zpět ke krkovému! Magnet je opět AlNiCo, ovšem nikoli 5, ale 3, což ve výsledku znamená, že zvuk je měkčí a kulatější. Čistý zpívá, crunch je poněkud hodnější a zkreslený je kulatý a hladký. Ale ne tolik jako s keramikou - není tam tolik středů.

Já jsem z pohodlnosti zkoušel oba snímače na Gibsonu SG Standard a byl jsem příjemně překvapen škálou možností této kombinace. Pak jsem ale oba (po dlouhé, těžké práci) přemístil na Epiphone Sheraton a pochopil jsem, proč Juraj označil tento pár za ideální na semiakustiku. Díky AlNiCo magnetům a jejich vlivu na výsledný zvuk (samozřejmě při rozumném zkreslení) uslyšíte hrát i dutiny nástroje a tón získá "dřevěný" charakter. Jelikož se jedná o hand made a custom snímače, lze po domluvě použít při výrobě AlNiCo 2, čímž se zvuk ještě změkčí, případně vyrobit pár kobyla - AlNiCo 3, krk AlNiCo 2. V takovéto kombinaci je jazz zaručen. Za pár zlacených zaplatíte 4480 Kč, chromované stojí 4200 Kč.

Psáno pro časopis Muzikus