Korg Krome - klasický workstation

Korg Krome - klasický workstation
Korg Krome - klasický workstation

Korg Krome

Svému bohatšímu příbuznému Kronosu ostudu nedělá

Firmy napříč klávesovým, či jestli chcete hudebním, spektrem v poslední době nabízejí relativně levé nástroje se zvuky svých dražších kolegů. Příkladem je Korg Krome. Podle dokumentace má mít některé zvuky z Korg Kronosu, který je více než dvakrát dražší a pochopitelně nabízí mnohem víc. Krome ale žádný chudáček není.

Prvotní ohledání

K testu jsem dostal největší verzi - 88 kláves se simulací kladívkové mechaniky. Po překonání poměrně mazaného obalu mé ruce spočinuly na klaviatuře. Musím říci, že se povedla. Ortodoxní klavíristé si možné klepou na čelo, myslím ale, že nás poučených neortodoxních je více. Hraje se na něj velmi příjemně.

 

Středobodem každého klávesového nástroje je pochopitelně displej. Korg už delší dobu volí rozměrný, dotykový displej, přes který se nástroj pohodlně ovládá. Vidíme to nakonec u M3, M50 i nové „samohrajky“ Pa600. V porovnání s posledně jmenovaným vyžaduje displej Krome více pozornosti. Způsobuje to vyšší rozlišení, a tím pádem menší písmo. I na pódiu v přítmí se ovládá bez problémů. Na hlavním panelu jsou tlačítka a potenciometry. Jak je obvyklé, přepínáme mezi programy (standardní zvuky) a kombinacemi. S ovládáním sekvenceru je to na pravé straně displeje vše. Na levé si můžeme vypnout či zapnou efekty a ze stejného místa ovládáme arpeggio a bicí stopu.

 

Výrobci kláves se snaží přilákat běžného zákazníka na dobrý zvuk, což je logické. Používají k tomu reklamní sdělení, že nástroj obsahuje zvuky dražšího modelu. Pochybnosti může v nerozhodnutém zákazníkovi vyvolat propastný cenový rozdíl. Proto je třeba vypnout počítač a jít se podívat, a hlavně si jít nástroj poslechnout do kamenné prodejny, kde vám obě volby předvedou a poradí.

 

U potenciometrů se zastavíme. Korg pro Krome zvolil tvar potenciometrů, který je z pohledu hráče trochu excentrický a špatně se ovládá jedním prstem. Je třeba použít minimálně dva, což bych mu potichu vytkl. Chceme-li při hře například na piano Rhodes manipulovat s efektem, narazíme na tuto nepraktičnost. Podobné to je s potenciometrem Volume. Na pravé straně displeje je další kolečko na změnu tempa bicí stopy a na úpravu efektu delay v reálném čase.

 

Na druhou stranu výborný a přesný je joystick, prostřednictvím něhož ohýbáme tón, zapínáme efekty, zrychlujeme otáčky boxu Leslie u varhan atd. Funkce se pochopitelně nechají donekonečna programovat v editačním módu. Nechybí tlačítko rychlé volby SW1 a SW2.

Na zadním panelu najdeme kromě nápisu doplněného modrou LED diodou rovněž pár zdířek. Zprava:  USB pro komunikaci s počítačem, SD karta - paměťové médium, MIDI In/Out, triáda pedálů, levý a pravý analogový výstup, hlavní vypínač a zdířka pro externí napájecí zdroj. Dodám, že bohužel externí.

Korg Krome - klasický workstation
Korg Krome - klasický workstation

Důležitá poznámka: Nejsem Rambo a ani vy, předpokládám, že mezi produkcemi netrávíte hodiny ve společnosti činek. S koupí Krome to neplánujte, váží jen necelých patnáct kilogramů a Korg k němu nabízí slušivou taštičku s kolečky.

 

Co má Krome z Kronosu

Mám možnost porovnat oba nástroje na jednom stojanu. Krome má piano označené jako German D Grand a ten samý zvuk se ozývá z Kronosu. A je vážně impozantní, v doplnění mechaniky Krome vám ho přeji. Velmi podobně zní některé další zvuky - elektrická piana, smyčce, varhany atd. Pochopitelně zdaleka to není vše. Cenu nástroje neurčuje jen počet tlačítek, velikost displeje a přítomnost různých supermoderních vymožeností, ale též zvuková flotila. Krome si ale své zákazníky jistě najde. Zvukem rozhodně neurazí. Krome má na rozdíl od vyššího modelu o palec menší displej, tlačítko Drum Track (viz dále) a ovladač pro nastavení tempa.

 

Zvuky Krome

Bez ohledu na osobní sympatie či antipatie musím objektivně konstatovat, že to Korg zkrátka umí. Pochopitelně nelze porovnávat všechny zvuky s konkurenty, každý výrobce je, řekněme, silný nebo hodně silný v něčem jiném. Krome, jak už jsem napsal, nikoho neurazí. Svému uživateli nabízí stovky různých zvuků, tradičně se výrobce soustředí především na zvuky nástrojů, spíš než na různé efekty a zvuky ze záhrobí.

Klávesám vévodí piana. Je jich nepočítaně. Na hlavním panelu můžete vypínat továrnou nastavené efekty, používat arpeggio nebo potenciometry nastavovat hladiny jednotlivých efektů. Fantazii se meze nekladou, nastavení je „blbuvzdorné“, když jsem to zvládl já, dáte to taky.

 

Ve zvucích je možné buď listovat klasickým způsobem, nebo si nástroj přepnout do pohodlných bank. Pak před sebou vidíte skupinu varhan, smyčců, zvonů, dechů, bicích atd. Editace je možná pouze po kliknutí na název, kdy se veškerá nastavení včetně obrázku nástroje objeví na displeji.

Korg Krome - klasický workstation
Korg Krome - klasický workstation

Ukázky zvuků si můžete poslechnout na stránkách výrobce, i YouTube je jich plný a tady na papíře se to špatně popisuje. Nicméně za zmínku stojí i kombinace, které Korg vkládá do svých nástrojů už drahně let. Krome nabízí stovky kreativních možností, jak se na pódiu stát hvězdou i ve chvíli, kdy bubeník s basákem pozvali sličnou tanečnici na panáka a jali se o ni hádat. Jako první jsem natrefil na zvuk označený „The Final“... a hádejte, co to bylo? Ano, i bez dlouhých vlasů můžete hrát slavný klávesový riff skupiny Europe, a to včetně kytar a bicích.

Tlačítko Drum Track a arpeggio (Arp) vám umožňuje spustit či vypnout výrobcem nastavenou smyčku. Vše je editovatelné. Platí to v programech i kombinacích, kde se v mnoha případech tlačítka rozsvítí sama. Krome je nastavené jako performance keyboard, vše další je v rukách, respektive prstech, hráče.

 

Sekvencer a konektivita s počítačem

S velkými displeji nástrojů přicházejí i nové možnosti sekvencerů. Krome se pochopitelně dá ovládat přes počítač. Sekvencer je v nástroji ale velmi pohodlný, dokonce můžete své MIDI výtvory editovat podobně jako třeba v Cubase. Krome je vybaven funkcí Auto Song Setup, pomocí které můžete kdykoli během hry pustit nahrávání a natočit svůj nápad právě do sekvenceru. Například u kombinací je to věc velmi vhodná a na paměťovou kartu se toho vejde... jéjé. K dispozici je v nástroji 128 songů s celkovou kapacitou 210 tisíc not.

Krome lze připojit k počítači, pomocí softwarů je možné ho jako virtuální plug-in nastavit v DAW, např. Cubase. Stejnou cestou lze do nástroje nahrávat nové zvuky, aktuálně jsou k dispozici banky ze starších nástrojů Triton.

 

Resumé

Domnívám se, že si Krome svého zákazníka najde. Bude to méně náročný uživatel, který je zatížený na nástroje Korg a který nemá peněz nazbyt. Cenový rozdíl mezi Krome a Kronosem (resp. Kronosem X) je téměř šedesátitisícový.

 

Info:

Korg Krome je klasický workstation. Na uživatele čeká 640 zvuků, 280 kombinací, sekvencer, bohaté arpeggio a bicí patterny. Jedná se o syntezátor s možností úpravy zvuků. Cena se liší podle počtu kláves a je 25 990 Kč (Krome 61), 30 990 Kč (Krome 73) a 40 990 (Krome 88).

 

Plus:

výborný displej

zvuky z dražšího modelu

u nejvyššího modelu klaviatura

přijatelná cena

 

Mínus:

externí napájecí zdroj

horší ovládání efektových potenciometrů

absence MIDI Thru

 

Technická specifikace:

Počet kláves: 61/73/88

Zvuky/kombinace: 640/280 + uživatelské

Polyfonie: maximálně 120 hlasů

ARP/DT: 1028 arpeggií, 1000 bicích patternů

Vstupy/výstupy: levý a pravý (6,3mm jack) analogový audio výstup, MIDI In/Out, 3x pedál, USB (komunikace s PC)

Příslušenství: CD s ovladači a softwarem, manuál, externí zdroj napájení

 

www:

www.korg.com/KROME

Psáno pro časopis Muzikus