Korg Liverpool - klávesy s poměrně velkými možnostmi

Korg Liverpool - klávesy s poměrně velkými možnostmi
Korg Liverpool - klávesy s poměrně velkými možnostmi

Korg Liverpool

Rázem se můžete stát Johnem, Paulem nebo rovnou celými Beatles

O tom, že je doba hudebního revivalu a návratu ke klasice rockové, metalové ale i popové hudby, není pochyb. Po světě koncertují staří vysloužilí muzikanti, hrají třicet i čtyřicet let staré songy a lidé jsou nadšení. Korg na té vlně připravil nástroj, se kterým si takovou retro show můžete udělat u vás doma, popřípadě v baru, aniž byste museli hodiny sedět u aranžéru a vyrábět originální podklady. Korg Liverpool je nástroj, který celkem zdařile simuluje písně The Beatles.

Koncepce Liverpoolu

Porovnáme-li vizuální stránku úspěšného nástroje Korg microArranger a Korg Liverpool, dojdeme k prakticky stejnému designu. Liverpool je pouze modrý a na podkladu ovládacího panelu je zobrazena velká vlajka Spojeného království, jinými slovy Union Jack. Koncepčně oba nástroje vycházejí z celkem slušné sady zvuků, efektů, doprovodných rytmů s mnoha modifikacemi a taktéž bohatého „inside“ příslušenství.

 

K dispozici jsou dva sekvencery s možností využití obou dvou, dále nástroj ukládá vaše dílo na paměťovou kartu (SD). Máte také možnost stahovat z webu výrobce další rytmy.

 

K dispozici je - pro někoho „jenom“ - malá klaviatura, s poněkud gumovými klapkami, která mnohým hráčům s většími prsty nemusí vyhovovat. Nicméně na hraní je velmi příjemná, rychlá, s pružnou odezvou a hrát se na ni opravdu dá. Je otázka, co by to udělalo na pódiu, kde může být přítmí, a ani si nechci představit klávesistu s nějakým tím panáčkem v sobě. To ale rozebírat nebudeme.

 

Beatles party

Korg Liverpool je nástroj obsahující 662 zvuků (částečně editovatelných), 128 uživatelských voleb, řadu efektů a především sadu rytmů. Jsou rozdělené do dvou skupin - běžné a rytmy Beatles. V útrobách kláves tak narazíme na rytmy s názvy Let it be, Michele, All my loving... Jsou to doprovody, které celkem přesně kopírují muziku The Beatles. Z vlastních reprosoustav Liverpoolu to zní trochu bakelitově, přes solidnější poslechový aparát ale docílíte velmi dobrého zvuku.

 

U každého rytmu jsou čtyři varianty doprovodu, nástroj přidává zvukové vrstvy. Samozřejmostí je Fill (2) a Ending (2). Liverpool tak nabízí poměrně širokou základnu pro vaši tvorbu, která se nemusí týkat jen písní The Beatles. Skvěle lze ale improvizovat na beatlesácké rytmy vlastní hudbu... Nástroj mi tak připadá jako taková krabice pro performanci. Hned pod displejem jsou čtyři funkční tlačítka, pomocí kterých snadno přepínáte sólový zvuk. Celkově hodnotím počin firmy Korg jako velmi zdařilý. Hudba liverpoolského kvarteta je nesmrtelná, a tak proč ne.

 

Zvuky - základ nástroje

Zvuky nástroje Korg Liverpool do jisté míry kopírují zvuky už zmíněného microArrangeru. A musím říci, že se výrobci povedly. To, že tam jsou výborné saxofony, to už je v podstatě u Korgu nutnost. Zdařilé jsou ale i další zvuky - akustické kytary, piana, elektrická piana, zvuky varhan (Hammondek, chrámových, běžných elektrických). Výhrady mám k elektrickým kytarám, které mi přijdou takové polovičaté. V celkovém kontextu to ale nevadí. Asi se nenajde hudebník (šílenec), který by chtěl s tímto nástrojem simulovat rockovou kapelu. To by se mu asi nepovedlo.

 

Zvuky jsou seřazeny do bank, vše je dobře dostupné, přehledné.

 

Hráč může využít bohaté efektové výbavy - čtyři sběrnice s 89 efekty solidních kvalit. Co se týká MIDI, tak Liverpool je čtyřicetikanálový multitimbral - má dva sekvencery (16 + 16), čtyři keyboard tracky a ještě pad tracky.

Korg Liverpool - klávesy s poměrně velkými možnostmi
Korg Liverpool - klávesy s poměrně velkými možnostmi

Bohatá výbava

Pamatuji dobu, kdy nástroje s možností nahrávání (sekvencerem) stály dosti nepředstavitelné peníze. Doba se ale díky bohu změnila, nahrávat může v podstatě každý. Korg Liverpool má k dispozici hned dva sekcencery - song sekvencer a backing sekvencer. Hlavní (song) má k dispozici klasických 16 kanálů, další podrobnosti netřeba vysvětlovat. Backing sekvencer nahraje song včetně automatického doprovodu a vaší hry. Klávesy pak samozřejmě umí přehrávat/mixovat dva songy najednou. Z paměťové karty můžete načíst i obyčejný soubor mid/kar. (Pozn.: Kar je soubor karaoke, který se chová stejně jako MIDI soubor, obsahuje ale i text písně.) Jen tak mimochodem: Na displeji vám umí i zobrazit text přehrávané písně. Ten displej ale nic moc není, doporučuji ho sledovat jen přímo v ose, nikoli ze stran.

 

Výše jsem napsal, že Liverpool je v podstatě taková modrá krabice pro performance a přítomnost dvou sekvencerů to jen podtrhává. Hráč má téměř nekonečné možnosti, které omezují jen jeho vlastní schopnosti (pochopitelně, když pomineme cenu, výbavu nástroje atd.).

 

Pro koho Liverpool, a pro koho ne?

Liverpool se hodí pro hudebníky, kteří neradi poznávají hranice. Pomineme-li část nástroje týkající se tvorby The Beatles, jsou to klávesy s poměrně velkými možnostmi, variabilitou, kvalitními zvuky a efekty.

 

Info:

Korg Liverpool je klasická samohrajka vycházející z koncepce microArrangeru doplněná o sto doprovodů k písním The Beatles. Cena je 17 990 Kč.

 

Plus:

koncepce nástroje

kvalitní zvuky

bohaté příslušenství (sekvencery apod.)

 

Mínus:

klaviatura

méně kvalitní displej

zvuky elektrických kytar

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Koncepce klávesy s automatickými doprovody
Bonus 100 doprovodů k písním The Beatles
Zvuky/rytmy 662/240
Efekty 89
Klávesy 61, malé, s dynamikou
Sekvencer 2x
Úložiště SD karta
In/out 2x pedál, L + R out, sluchátka, audio in, MIDI in/out
Rozměry 873 x 277 x 91 mm
Hmotnost 4,2 kg
příslušenství napájecí adaptér, pult na noty, manuál

 

www:

www.korg.com/us/products/synthesizers/liverpool/

Psáno pro časopis Muzikus