Kytarová hlava Blackstar 100 TVP - digitální svět pod analogovým palcem

Blackstar 100 TVP - digitální svět pod analogovým palcem
Blackstar 100 TVP - digitální svět pod analogovým palcem

Když chceme z mašinky, která simuluje aparáty, vyždímat co nejvíce, nevyhneme se nekonečným procházením různých meníček a nastaveníček a dialogů. A pak se v tom dokonale ztratíme. Mládenci od Černé hvězdy na to jdou z opačného konce. Simulační střívka dali do krabice s kompletně analogovým ovládáním.

Intro

Blackstar 100 TVP je založena na simulaci lampového zesilovače. Zároveň obsahuje jednoduchou efektovou jednotku. Jde tedy o hlavu, která kompletně obstará zvuk, od zkreslení po efekty. Přepínat zvuky lze buď nožním přepínačem, který ale není v ceně, anebo MIDI pedálem, který seženeme už za pár stovek.

 

Vzhled

Hlava má klasický „hlavový“ rozměr určený k položení na bednu čtyři krát dvanáct. Provedení je dobré, působí kvalitním dojmem. Potažena je černou koženkou, má plastové rohy. Madlo pro přenášení je akorát, hlava má rozumnou váhu. Ačkoliv se může zdát, že ovládacích prvků je víc než dost, vše je přehledně uspořádáno a rychle si zvykneme.

 

Po zapnutí se vteřinu dvě nic neděje a teprve pak aparát naběhne. Je to trošku znervózňující -jestli není něco poškozeno.

Vábilo mě se podívat dovnitř, ale rozebírat hlavu jsem se neodvážil. Posvítil jsem si baterkou a je patrné, že uvnitř skoro nic není. Na netu jsem našel fotky rozebraného šedesátiwattového modelu a skutečně, součástky sahají do úrovně potenciometrů a pak už nic. Slangově řečeno, „kapotovaný vzduch“.

 

Máme tu ovládací knoflíky tradičního vintage vzhledu, na které je radost pohledět a se kterými je ještě větší radost otáčet. Máme tu i téměř nepostřehnutelný mini USB konektor.

 

Zadní panel

Začneme u výstupů, které jsou dva. Chybí u nich přepínač impedance a taky výstraha, co lze připojit, a co už ne. Manuál varuje před zátěží menší než čtyři ohmy. Používáme-li boxy o standardních impedancích čtyři, osm nebo šestnáct ohmů, je nepřípustná pouze kombinace dvou čtyřohmových boxů. Jinak je dovoleno vše.

 

Another tube amp maker is entering the modeling game, interesting.

(z internetové diskuse, sevenstring.org)

 

Dále tu najdeme pětikolík MIDI In. Slouží pro připojení libovolného MIDI pedálu, který umí přepínat kanály, případně měnit hodnoty parametrů (zprávy Program Change a Control Change). Následuje velký jack Emulated Output pro výstup do mixu. Pak tu máme monofonní vstup na jamování označený jako MP3/Line In. Je to velký jack, ale logičtější by byl malý, a navíc by bylo praktičtější jeho umístění na předním panelu. Poslední konektor Footswitch slouží pro nožní přepínač. Ten sice není v ceně, ale máme MIDI, takže není nutné ronit kroupy.

 

Občas se hodí, je-li na zadním panelu druhý vstup na kytaru. Zde ho nenajdeme, ale nevadí, nejde o nic zásadního. Co však mnohé nepotěší, je absence efektové smyčky. Osobně odhaduji, že důvodem její absence by byla nutnost dalšího AD/DA převodníku (viz dále), a tedy navýšení ceny.

 

Potěší, že popisky na zadním panelu jsou vyvedeny anglicky a také francouzsky. Ne že bych byl frankofil, ale je to milá změna oproti stávající hegemonii. Dočteme se, že hlava byla navržena a zkonstruována v Británii, vyrobena v Číně.

 

Zvukový řetězec

Kytarový signál jde nejprve do sekce předzesilovače. Zde si otočným přepínačem vybereme jeden ze šesti typů. Pak nastavíme Gain a Volume. Dále tu máme tři potenciometry ovládání ekvalizéru, doplněné ovladačem ISF. Ten má měnit charakter zvuku mezi britským a americkým. Pro další detaily mrkněte na některé předchozí testy Blackstar v Muzikusu. Následuje jedna třešnička, a sice šestipolohový přepínač typu lamp. Hned za ním je druhá třešnička, a tou je efektová jednotka. Poslední v cestě leží sekce Master nastavující finální zvuk - Resonance na spodek, Presence na výšky a Volume na celkovou hlasitost.

 

Paměť a ladička

Aparát má paměť na 128 zvuků, přístupných pomocí nožního přepínače nebo softwaru. Z čelního panelu jich máme dostupných dvanáct, organizované jsou do tří bank po čtyřech zvucích. Potenciometry nejsou motorizované, takže po přepnutí programu a otočení knoflíku může dojít ke skokové změně zvuku.

 

Pochvalu zaslouží přítomnost ladičky. Nezjistil jsem, zda lze přeladit, ani jak se s ní ladí sedmistrunka, ale ke svému účelu rozhodně dostačuje.

 

MIDI-USB-SW

Implementace MIDI umožňuje přepínat zvuky a měnit hodnoty skoro všech ovladačů, včetně Tap. Ale i přes bohatou MIDI implementaci nejde o nástroj pro technické maniaky. Naopak, díky analogovému ovládání jej ocení právě technicky méně zdatní jedinci s chutí ochutnat možnosti digitálního světa.

 

Hlava patří do řady s označením ID:Series a její úplné označení je ID:100TVP. Uvedená řada zahrnuje ještě modely 60 TVP (kombo 60 W, 1x 12”), 60TVP-H (60W hlava) a 260 TVP (stereo kombo 60 W + 60 W, 2x 12”).

 

Prostřednictvím portu USB může TVP fungovat jako zvuková karta. Objeví se nám jako další audio zařízení. Další využití najde ve spojení se softwarem Insider, pro Windows i pro MAC. Blackstar jej dává samozřejmě zdarma. Pomocí něj si lze nastavovat zvuky, ukládat je, a hlavně organizovat v paměti, což je perfektní věc, hlavně ve spojení s MIDI kontrolérem. Kdo jste někdy programoval MIDI prostřednictvím nožních spínačů, víte, o čem je řeč.

 

Konečně USB umožňuje aktualizaci firmwaru. Nezkoušel jsem, ale doba trvání má být cca dvě minuty.

 

Modeling, simulace?

Když se pozorněji začteme, zjistíme, že výrobce v souvislosti s řadou ID: nepoužívá slova jako modelování či simulace. Opisuje to spojením „intuitivní analogové ovládání s výhodami, které nabízí programování“. Zkoušel jsem hledat a nakonec jsem skončil ve slepé uličce. Nikde v materiálech od výrobce ani v diskusích na netu jsem nenašel informaci, zda využívá analogovou simulaci, jako třeba Tech21, nebo digitální, jako např. Line6. Nicméně s ohledem na MIDI, programování přes USB, dynamiku zvuku a samozřejmě i cenu tipuji, že se nemůže jednat nic jiného než o - dnes již klasickou - digitální simulaci.

 

Když už jsme u toho, nemůžu si odpustit komentář k manuálu a prezentaci na webu. Trošku to připomíná některé texty vycházející z dílny nejmenovaného výrobce, jehož majitel Uli B. nás ujišťuje, že vývojoví inženýři pomalu ani nechodí spát, jak se těší do práce, aby vytvořili ty nejúžasnější věcičky na světě. Pro poctivost uveďme, že k podobnému stylu sklouzávají i jiní. Takřka totéž jsem se nedávno dočetl v katalogu custom shopu nejmenované kytarové firmy (napovím: je to ta nejznámější).

 

Manuál k sérii ID: se k nim značně přibližuje. Popisuje funkčnost jednoho každého ovládacího prvku tak bombasticky, jako by se jednalo o přístroje v raketoplánu směřující mimo sluneční soustavu, a ne o aparát za bratru pět set eur. Je to škoda, protože Blackstar si svoje jméno udělal, a myslím, že tohle nemá zapotřebí.

 

Hrajeme

Aparát umí slušně jak čistý, tak zkreslený zvuk. Se zkreslením si lépe vyhrajeme díky ovladačům předzesilovače a lamp. U čistého je variabilita menší.

 

Volič předzesilovače má velký vliv na zvuk, je to vlastně základ zkreslení a podle toho se i chová. Někde je tak cítit o něco více chemie, ale vše v rozumných mezích. Přepínač typu lamp má šest poloh a šikovně změní zvuk, projde to jakýmsi ekvalizérem. Některé typy elektronek jsou v pohodě, jiné zní maličko úsměvně v poměru k předloze, ale v této cenové relaci vše ok.

 

Zvuk je plný, dobře znějící, dá se dosáhnout velké škály zkreslení. Patrná je omezená dynamika. Člověk si toho všimne nejvíce při větších zkresleních - které mimochodem hlava umí asi nejlépe. Od polechtávání strun až po brutální česání pravačkou to zní úplně stejně. Zkrátka něco, na co jsme u simulací tak nějak zvyklí. Reakce na potenciometr Volume na kytaře je slušná.

 

Překvapil ekvalizér, který ne vždy dělá úplně to, co by měl. Hlavně podivně fungující ovladač středů, kde bych čekal mnohem větší vliv na zvuk. Funkce ekvalizéru se mění podle vybrané „lampy“ a zde jsme asi nejdál od předlohy. Vliv na zvuk je takový neúplný, někdy v jiném pásmu, než bychom čekali, někdy s menším záběrem, než by bylo potřeba.

 

Přítomnost ovladače ISF a voliče elektronek se jeví trošku zbytečná, jejich funkce se překrývají. Ale vliv na zvuk mají oba, tak proč je nevyužít. Po čase jsem se zaměřil hlavně na volič lamp, ISF pak už sloužil jen pro doladění. Každý ať si najde svůj přístup, variabilita je zde plusem.

 

Efektová jednotka nabízí po čtyřech efektech pro každou ze tří sekcí - modulace, delay a reverb. Z každé sekce může být zapnutý jeden efekt, všechny mohou běžet současně. Takže lze mít najednou třeba chorus + delay + reverb. Úroveň efektu se nastavuje pouze kolečkem Level. To je samozřejmě omezující, ale v zásadě to vadilo jen u delaye, kde nejde na panelu nastavit počet opakování, jen intenzita. A pak, máme tu software Insider. Výhodou je tlačítko Tap pro naklepání tempa. Celkově zní efektová jednotka nad očekávání dobře.

 

Hlava umí být pěkně hlasitá. Dal jsem ji naplno, abych zkusil šum - byl v pohodě - a hrábl jsem do strun, bohužel s hlavou kousek od bedny. Málem mi to ustřelilo kebuli a ještě hodně dlouho mi svištělo v uších. Nicméně si dovolím nesouhlasit s tvrzením výrobce. Aparát není tak hlasitý jako lampáč, zvlášť čistý kanál. Projevuje se tu i vliv impedance připojených beden. S rostoucí impedancí jde výkon o něco dolů, ale pořád platí, že sto je sto (míněno wattů).

 

tech.specifikace

Hmotnost 13 kg
výkon 100 W
Rozměry 69 x 25 x 23 cm
Footswitch není součástí (lze připojit FS–4, FS–10)
implementace MIDI ano

 

Outro

Aparát bych viděl asi spíš použitelný k tvrdším stylům, už kvůli možnostem a rozsahu nastavení zkresleného zvuku. V jednom balení dostaneme hlavu i s efektovou jednotkou, včetně ladičky. Sympatické je ovládání, výkonová rezerva i variabilita připojení bedny bez nutnosti laborování s přepínačem impedance. Je nutné se smířit s horší dynamikou a svébytným ekvalizérem. I při velmi malé hlasitosti zvládá velké zkreslení, což je fajn na cvičení. Možnost připojení MIDI ovladače je zase fajn na živé hraní.

 

Analogové ovládání je příjemné. To je něco, s čím se v simulacích setkáváme jen zřídka. Pro nastavení zvuku nemusíme nikde nic přepínat a vyhledávat. Šáhneme na knoflík, a je to tu. A konečně je tu i příjemná cena. Všechny uvedené postřehy je nutno vidět optikou vystavené cenovky. A za tyhle peníze nepotkáváme stowattový aparát s uvedenými možnostmi každý den.

 

Info:

Kytarová hlava Blackstar 100 TVP je modelingový zesilovač s analogovým vzhledem a ovládáním. Má 128 pamětí na zvuky, vestavěnou ladičku, MIDI konektor pro připojení nožního pedálu a USB port pro připojení k počítači. Doporučená maloobchodní cena XXXXX,- Kč.

 

Plus:

klasické ovládání

vzhled

přítomnost efektové jednotky

přítomnost vstupu pro mp3

ladička

MIDI

USB port

 

Mínus:

dynamika

EQ

vstup pro mp3 je vzadu

nemá efektovou smyčku

fantazie tvůrců propagačních materiálů

 

www:

www.blackstaramps.com/products/id100/

Psáno pro časopis Muzikus