Laney VC15-110 - kombo v limitované edici

Laney VC15-110  - kombo v limitované edici
Laney VC15-110 - kombo v limitované edici

Anglickou značku Laney jistě netřeba v našich končinách příliš představovat. Patří do arzenálu mnoha domácích hudebníků a vydobyla si pověst kvalitního, univerzálního, robustního a relativně cenově dostupného muzikantského nářadí. V sortimentu nalezneme výbavu pro kytaristy, basisty a také kompletní PA systémy, Testované kombo patří mezi elitní výrobky v limitované edici tři sta padesáti kusů pro celý svět. Pojďme na to...

Popis

Takže máme zde co do činění s patnáctiwattovým celolampovým aparátem, který je vyveden v nádherném designu Old English White, což tedy v překladu značí staroanglickou bílou. Série VC evokuje staré vintage zesilovače z konce šedesátých let, kdy se začala psát rocková historie. Napočítal jsem v produkci firmy jedenáct modelových řad pro ozvučení kytary. Lyndon Laney, baskytarista a zakladatel firmy, jistě v roce 1967 věděl, co dělá, když hrál v kapele s lidmi jako Robert Plant a John Bonham (kdo ta jména nezná - seřezat ho rákoskou) a začal stavět zesilovače pro své další přátele. V té době již ale v Londýně kraloval Jim Marshall se svými vynikajícími aparáty, na něž hrála první anglická hudební liga. Pokud se přeneseme téměř o čtyřicet pět let zpátky, vidíme, že Laney je dnes již legendou. Mezi první propagátory značky Laney patřil Tony Iommi z kultovních Black Sabbath, který hraje na tyto zesilovače dodnes. Výčet kytarových virtuózů, jako jsou Paul Gilbert, Joe Satriani, George Lynch, Stevie Vai, Ace Frehley a další, jistě hovoří za vše.

Patnáctiwattová komba dnes produkují takřka všichni významní výrobci a důvodem je stoprocentně jejich univerzální použitelnost. Tento drobek nabízí excelentní výbavu. Pracuje ve třídě A/B, osazen je párem výběrových výkonových elektronek EL 84 a třemi pre-ampovými ECC 83 (12 AX7). Tedy klasická kombinace pro dosažení nejkvalitnějšího lampového zvuku. Nechybí zde dvoukanálové rozdělení, ale se společnými korekcemi - v podstatě tedy falešný dvoukanál. Máme i dva vstupy s rozdílnou citlivostí. Ovládací prvky na chromovaném panelu zahrnují Clean Volume, Drive, Drive Volume, Bas, Middle, Treble, Reverb a Tone. Vykukuje i přepínač na Bright, který zvuk pěkně nabrousí. Knoflíky ve tvaru „chicken head“ („kuřecí hlavičky“) jsou pro Laney typické, jsou umístěny na horní straně komba - přehledně a dostupně.

Zadní panel je osazen zdířkami pro přepínání kanálů a reverbu dokoupitelným footswitschem. Dále pro připojení externího reproduktoru (8 nebo 16 Ω) a efektové smyčky. Z dlouhodobé praxe jsem přesvědčen, že kytarista na aparátu ani víc nepotřebuje. Pružinový reverb Accutronics je umístěn na dně bedny. Celá elektronika je vzadu zakryta kovovou pevnou mříží a poskytuje maximální možnou ochranu proti nechtěnému nárazu. Kombo je také opatřeno kovovými rohy a držadlem z pravé kůže. Přední strana má černou protkávanou ozvučnici a nad ní vévodí logo firmy v novém designu. Po stranách ucha jsou kovové kryty větracích otvorů zesilovače. O přenos zvuku se stará desetipalcový reproduktor legendární americké firmy Jensen (založil ji dánský přistěhovalec Peter L. Jensen a první výrobek z roku 1919 se jmenoval Magnavox), tedy nejvyšší dosažitelná jakost. Leo Fender o tom věděl své, když začal první komba v polovině čtyřicátých let osazovat právě reproduktory Jensen pro jejich excelentní zvukovou kvalitu. Zde je použit typ Custom Vintage Ceramic Jensen. Celé kombo je kryto bezchybně vinylovou žlutobílou koženkou (Old English White).

 

Zvuk

Jako ctitel a uživatel lampového zvuku musím sdělit, že mne aparátek nadchl a okouzlil. Za dobu své praxe jsem užíval již mnoho slavných a legendárních zařízení, a dovolím si tedy skromně srovnávat. Laney zesilovače jsem vlastnil již tři a nikdy nezklamaly. Během let jsem nabyl přesvědčení, že se Laneymu povedlo trefit se mezi oba hlavní soky - Fender a Marshall. Ne ovšem tak cenou, ta je více než výhodná. Zvukově totiž oscilujete mezi těmi dvěma a úpravou korekcí a zkreslovacích obvodů se můžete přiklonit na jednu nebo druhou stranu. To mi vždy velice vyhovovalo, a jelikož se považuji za univerzálního muzikanta, mám lampové zesilovače od Laneyho hodně rád. Trochu jinou práci odvádí jejich tranzistoroví bratři, ale to je jiná písnička s dlouhým refrénem... ovšem ne ve zlém. Z dvoukanálu lze tedy vydolovat slušnou porci rozdílných zvuků, hezky obarvených reverbem a skvělou vychytávkou, kterou je celkové nastavení Tone na výstupu zesilovače. Tento prvek vám umožní neuvěřitelnou škálu líbivosti a vlastního nastavení. V kombinaci s přepínačem Bright a rozdílnou citlivostí vstupů si vyhrajete. Nepotřebujete umělé simulace modelingových algoritmů, které postrádají dynamiku, tolik potřebnou pro kytaristovy ruce.

Kombo jsem zkoušel dlouhodobě na koncertech a nahrávání nového alba ve studiu a postupně mne přesvědčovalo, aby se stalo mým majetkem. Od nádherných čistých zvuků až po takřka brutální zkreslení se dá užít na jakýkoliv žánr. Testoval jsem jej s kytarami Gibson Les Paul, Godin Freeway, stratem a lubovým Gretschem G 5120. Při stejném nastavení hrála každá kytara po svém a „staroanglická bílá“ si poradila se všemi dokonale. Přiznám se, že nehraji heavy metal a patnáct wattů mi stačí jak do zkušebny, tak do klubů i na velká pódia, kde mi zvukař přiloží „šůrku padesátsedmičku“.

 

Na co je „Vécéčko“ určeno...

Jednoznačně doporučuji na blues, jazz, pop, rock, country (zapomněl jsem na něco? - aha na metlu, no čtyři dvanácky jsou čtyři dvanáctky). Takže s perfektní výbavou v zapojení a samozřejmě velice kvalitním zvukem a i v první řadě pastvou pro oči se řadí tohle kombíčko mezi šlechtu. S cenou necelých devíti tisíc vstoupíte branou radosti do světa, odkud se nechce moc zpátky. Pokud srovnáte oblíbený poměr kvalita/cena, jazýček vah vyletí strmě nahoru k první hodnotě. No comment. Pro snoby ještě připomínám, že vás bude na světě jen třistapadesát. To moje nese číslo 14 of 350, o čemž svědčí přiložený dvakrát podepsaný certifikát... :-). Made in U.K.

 

Info:

Laney VC15-110 je v anglii vyrobené celolampové dvoukanálové vintage kombo s pružinovým reverbem o výkonu 15 W. Doporučená maloobchodní cena je

8890 Kč včetně DPH.

 

Plus:

vynikající zvuková kvalita

špičkové a neobvyklé provedení a vzhled

limitovaná edice

dobrá výbava

výběrový custom reproduktor Jensen

hmotnost

cena

 

Mínus:

asi se snadno ušpiní povrch

absence korekcí na clean kanálu

absence nožního přepínače (nutno dokoupit za příplatek 990 Kč)

 

výkon: 15 W, třída A/B

elektronky: 2x EL84, 3x ECC83

kanály: Clean, Drive

ovládací prvky: Clean Volume, Drive, Drive Volume, Bas, Middle, Treble, Reverb a Tone, Bright switch

vstupy: 2 (Bright, Normal)

výstupy: Footswitch Reverb a Channel, Ext Speaker, Effect Loop

reproduktor: 10'” Jensen Custom Vintage Ceramic

reverb: Accutronics

hmotnost: 14 kg

rozměry: 447 x 348 x 200 mm

barva: Vinyl Old English White

 

www.laney.co.uk

Psáno pro časopis Muzikus