Lee Hooker Custom P-C5 - basová kytara

Lee Hooker Custom P-C5 - basová kytara
Lee Hooker Custom P-C5 - basová kytara

Pakliže jste pozorně studovali červnovou část rubriky 5P, ve které jsme se věnovali basám, jejichž cena přesahuje třicet tisíc korun, určitě vám padlo do oka těch pár řádek, na kterých se prezentovaly basy Lee Hooker. Možná jste si dokonce dali tu práci a začali hledat na internetu více informací a dost možná marně. Já jsem raději zabrousil přímo k výrobci a jeden kousek si půjčil na test.

 

V jednu chvíli jsem seděl na stoličce a zkusmo si brnkal na struny téhle pětistrunné krásky a hned v zápětí ve mě uzrálo rozhodnutí, že by se tenhle precizně zhotovený nástroj měl objevit i na stránkách Muzikusu.

Vlastně jsem tenhle kousek ukradl ještě z dílny a výrobce ještě ani neměl pořádně šanci si ho otestovat. Ta panenská nedotčenost hmatníku a libých tvarů těla přímo sváděla k tomu si na tuhle basičku zahrát. Po zahrání prvních pár tónů, po kterých se celý nástroj rozvrněl jako holicí strojek a po kterých mi jeho tělo příjemně masírovalo žaludek, jsem neměl na vybranou.

Za necelých deset minut jsem si to už štrádoval do metra na Hradčanskou a nástroj třímal v ruce. U takhle drahé basy se rozumí samo sebou, že ne jen tak beze všeho. Navíc to zrovna vypadalo na déšť, takže jsem byl rád, že je v ceně basy i kufr (a kožený popruh opatřený straplocky Schaller). Než jsem ale dojel domů, měl jsem obě ruce jako mladý orangutan. (V tu chvíli jsem si vzpomněl, proč že jsem si to koupil svůj první kytarový obal na záda.)

 

Na pohled a do ruky

Tělo basy Lee Hooker vyrobené z kanadské olše vám stejně jako hlava může na první pohled připomenout klasické tvary některých modelů Fender P-Bass. Model, který jsem testoval, byl vybarven v provedení sunburst, ale k dostání je celá paleta barevných odstínů.

Struny jsou uchyceny do masivní černé kobylky Gotoh, která je rozdělená na tři (G, D, A) a dvě struny (E, H), čímž je docíleno, že i spodní dvě struny mají při své tloušťce od sebe stejný odstup jako ostatní. Široké pevné rozteče na kobylce, cca 17 mm, budou rozhodně vyhovovat basistům s většími pařáty.

Pod kobylou najdete pětici dřevěných potenciometrů (které mi osobně připadaly jako jediná skvrna na jinak perfektním designu - ale z fotografií možná nabudete dojmu, že se mýlím).

Rozteče mezi strunami se po celé délce krku (hard rock maple) přirozeně zmenšují, takže na kovovém nultém pražci naměříte méně než polovinu toho, co na kobyle. Krk je koncipován tak, aby na něm bylo maximum dřeva a zároveň byl pohodlný do ruky - tedy nebyl příliš tlustý. Hmatník, na kterém napočítáte dvaadvacet pražců (tedy přesněji 21,5), je vyroben z palisandru a končí tak daleko od singlu, jak je jen možné, aby se na basu dalo ještě pohodlně slapovat.

Hlava je pak osázená lehčenými mechanikami Gotoh, které drží ladění, jako byste struny přilepili vteřinovým lepidlem.

 

Elektronika a zvuk

Již jsem zmínil singl. Společně s ním napájejí dvě 9V baterie ještě jeden humbucker u kobylky, jenž se dá použít jako spojený, rozpojený nebo jako singl. Oba pocházejí z dílny Lee Hooker.

Nejsem přítelem dlouhého nastavování zvuku. Jsem rád, když hned, jak vezmu nástroj do ruky, hraje, jak potřebuji. To je přesně případ Lee Hooker Custom.

U nástrojů (a přístrojů), které nemají u potenciometrů stupnice, totiž nikdy neuděláte dvakrát ten samý zvuk. Když si pracně namícháte nastavení typu: basy na třetinu, výšky skoro na plno, jeden snímač na dvě třetiny, druhý na půlku a třetí na max, můžete vzít jed na to, že si po první písničce na koncertě omylem hrábnete rukou na potenciometry a nastavení je v tahu.

U Lee Hooker Custom má "volně pohyblivý" potenciometr pouze celková hlasitost. Druhým ovladačem určujete poměr mezi oběma snímači. Ten má v prostřední poloze (kdy jsou v signálu zastoupeny oba snímače stejným dílem) zarážku, která v ní potenciometr udrží. Stejnou pojistkou jsou vybaveny také ovladače trojpásmového grafického ekvalizéru.

Když máte vše v počáteční poloze (volume naplno, humbucker rozpojený, EQ na nule a poměr snímačů 1:1), má Lee Hooker Custom krásný univerzální zvuk, který můžete použít na jakoukoli techniku. Je vyrovnaný po celém krku, zřetelný a průrazný při hře prsty a kouzelně pružný a šťavnatý při slapu.

Pomocí čtyř korekcí můžete vykouzlit neuvěřitelnou škálu zvuků bez toho, abyste se vůbec museli přiblížit k aparátu. Basovou sílu vyšťaveného singlu u hmatníku ocení milovníci raggae, ale kobylový humbucker v kombinaci s ekvalizérem nabízí paletu zvuků, které si najdou místo v rocku tvrdém jak žula (nebo krystalický křemen).

Jediným místem, kde bych mohl uplatnit povinnou výtku (recenzenta - šťourala), je příliš měkký zvuk spodního háčka v nejnižších polohách, což mohlo být způsobeno použitou sadou strun. Potřebnou razanci jsem z něj dostal až při hraní nad singlem (čekal bych daleko tvrdší u kobylky). Ale dostal.

Časem si zvyknete na to, že novým nástrojům musíte přizpůsobovat své hraní a zvuky hledat. U Lee Hooker Custom byly ústupky z mojí strany naprosto minimální. Sedne do ruky, lahodí uchu. Co víc si přát? Snad jen o něco přátelštější cenu.

 

Info:

Lee Hooker Custom je pětistrunná basová kytara s aktivní elektronikou, jejíž cena je 45 000 Kč.

Plus:

perfektní (!) zvuk

široký rozsah nastavení zvuku

velice pohodlná do ruky

Mínus:

příliš měkký zvuk na struně H

cena

Psáno pro časopis Muzikus