Line 6 FloorPOD - aneb "Přizemněte se, prosím..."

Line 6 FloorPOD - aneb "Přizemněte se, prosím..."
Line 6 FloorPOD - aneb "Přizemněte se, prosím..."

Představovat firmu Line 6 asi netřeba. Jejich světoznámý amp-modeling se postupem času dostal z několika málo modelů do velkého finančního rozpětí, kdy si můžete podle vaší náročnosti a peněženky najít model, který vám vyhovuje.

FloorPOD stojí na nejnižším stupínku v hierarchii POD procesorů, ale to zdaleka neznamená, že je to nějaký chudý příbuzný. Jedná se prostě o dalšího bratříčka, který nezapře geny svého rodu.

 

Červený a černý

FloorPOD je malý podlahový kytarový procesor, který obsahuje simulace zesilovačů a běžné efekty v počtu a kvalitě dostatečné pro běžnou praxi, navíc obsahuje expression pedál pro ovládání kvákadla a hlasitosti. Základní barva červených PODů ustoupila černé (alespoň červeně svítí dvě prosvětlovací tlačítka a LED indikace zvoleného presetu), ale podle tvaru okamžitě poznáte POD. Ovládací prvky čítají sedm otočných potenciometrů/přepínačů pro nastavení simulací, korekcí a efektů, dvě tlačítka pro uložení změn a zadání Tap tempa (při delším stisku aktivuje ladičku). Třemi nožními přepínači snadno můžeme přepínat uložené zvuky (nahoru/dolů/bypass), ale FloorPOD umožňuje i režim přímého zapínání/vypínání skupiny efektů (distortion/modulation/delay). Toto je velmi praktická možnost obsluhy pro hráče, kteří nepotřebují příliš mnoho zvuků při koncertě - stačí jim třeba čistý, zkreslený a pár efektů... FloorPOD je vybaven nožním pedálem pro ovládání hlasitosti, ale po silnějším stisku pedálu na horním dorazu se přepne do režimu wah-wah pedálu. Zadní strana obsahuje běžné vstupy a výstupy, navíc vstup pro CD/mp3, napáječ a přepínač, který aktivuje speaker simulátor pro případ, že hrajete do linky a nikoliv do kytarového aparátu. Malým potenciometrem můžete nastavit celkovou výstupní úroveň z FloorPODu. Potěšil mne výrazný designový prvek - kovové držadlo mezi nožními přepínači a potenciometry. Už jsem za léta strávená na pódiích rozšlapal řádku přepínačů i tlačítek v podlahových procesorech a velmi oceňuji snahu Line 6 zabránit botě, aby se vydala na výlet do míst, která jsou jí zapovězena.

 

Zvuky

Srdcem amp-modelingového procesoru jsou samozřejmě modely zesilovačů. V tomto případě je nabídka tato:

* Modern Hi Gain - založen na Soldanu X88R

* Line 6 Insane - původní Line 6 zvuk

* Treadplate - založen na Mesa/Boogie Dual Rectifier Tremoverb

* Treadplate #2 - založen na Mesa/Boogie Dual Rectifier Head

* Line 6 Crunch #2 - původní zvuk Line 6

* Brit Hi Gain - založen na Marshall JCM800

* Fuzz Box - založen na efektu Arbiter Fuzz Face puštěném do koncového zesilovače

* Brit Classic - založen na Marshall Plexi

* Boutique #3 - založen na Budda Twinmaster

* Brit Class A - založen na Vox AC-30

* Black Panel #2 - založen na Fender Blackface Twin Reverb

* Line 6 Clean - původní zvuk Line 6

 

Charakter zvuků se samozřejmě liší od slavných předloh, ale v tomto případě jsou to zvuky kvalitativně zcela odpovídající určení produktu. Zvukově se jedná o osvědčené modely z POD 2.0 a pokryjí spektrum od čistého přes crunch až k těžkotonážnímu insane zkreslení. Testoval jsem s řadou kytar se singly i humbuckery, odstupy signál/šum respektive brum i další reakce procesoru byly v pořádku. Korekce jsou klasické - basy, středy, výšky a presence, další rozšíření představuje vestavěný kompresor, kterým můžete ještě některým zvukům pomoci. Šum při větších zkresleních můžete eliminovat šumovou bránou.

 

Vestavěná efektová jednotka obsahuje osvědčený balík efektů:

* modulační efekty: phaser/chorus/flanger/tremolo

* zpožďovací efekty: delay/sweep echo/reverb

 

Z každé skupiny můžete zvolit vždy pouze jeden efekt, velká nevýhoda je, že reverb není samostatně, máte na výběr pouze reverb nebo delay, trochu jsem si zavzpomínal na dobu Boss ME-5 z konce osmdesátých let...

U FloorPOD je nabídka efektů vcelku konzervativní, ale svoji práci efekty odvedou bez problémů.Příjemné je přepínání speaker simulátoru přepínačem na zadní straně - snadno tak nastavíte FloorPOD pro hraní na zkoušce přes kytarový aparát a zase zpět na cvičení doma třeba přes stereo systém.

 

Ovládání

Ovládání je natolik jednoduché, že návod k obsluze budete mít přečtený rychleji, než leták ze supermarketu. Přepnete model zesilovače, nastavíte zkreslení, případně kompresor a šumovou bránu, upravíte korekce, otočnými potenciometry zapnete další efekty - máte zvuk hotový, stačí jedenkrát stisknout Store, zvolit preset, kam ho chcete uložit, ještě jednou Store a máte hotovo... Skutečně nic složitého. Své zvuky můžete ukládat do šedesáti čtyř pamětí, což je počet, který zcela suverénně pokrývá zvukové možnosti FloorPODu.

 

Ovládání intenzity efektů a přepínání jejich skupiny se děje vždy jediným potenciometrem, postupně se při otáčení potenciometru zvyšuje intenzita, následně se přepne efekt a při pokračujícím pohybu se opět zvyšuje intenzita až do přepnutí na další efekt. Opět je ovládání v souladu s požadavky. Pozorný čtenář Muzikusu může namítnout, že toto se mi nelíbilo u komba Spider III, ale FloorPOD má mnohem menší rozměry než kombo, kam by se dalo pár prvků přidat, ale i celkové zařazení procesoru podle mne hovoří pro to, že v tomto případě je to v pořádku. Jistě, ovládání z FloorPODu Plus je komfortnější, ale Plus v názvu znamená i plus nějaké peníze navíc...

 

Délku zpoždění nastavíte pomocí tlačítka Tap, jehož držením aktivujete vestavěnou ladičku.

Volba uložených zvuků pomocí nožních přepínačů nahoru/dolů je jednou z možností, delším stiskem nožního přepínače bypass ale přepnete FloorPOD do režimu FX on/off, kdy vypínáte či zapínáte vždy pouze danou skupinu efektů. Dobrá vlastnost, o které si například někteří uživatelé malých procesorů Zoom či Akai mohou nechat zdát. Zvolíte si jeden z vašich presetů, přepnete do FX on/off režimu a dále už pracujete s procesorem jako s krabičkami zkreslení, modulation a delay s tím, že parametry efektů máte přednastavené v presetu.

 

Nožní pedál pro ovládání hlasitosti a kvákadla je použitelně velký, chodí dobře, ale je podle mne škoda, že nemohu uložit do presetu jeho spodní úroveň, pedál jde do nuly. Pokud bych mohl uložit minimální úroveň (jako na většině slušných volume pedálů), tak bych získal výhodu stále stejné hlasitost pro doprovod. Kvákadlo mne docela příjemně překvapilo, ale ve spodní poloze se dostávám pod běžný rozsah kytary (i podladěné) a zvuk ztrácí hlasitost a nabírá zvláštní nádech. Raději bych uvítal průběh podobný běžným wah typu Cry Baby v celém rozsahu, ale na druhou stranu vás může tato vlastnost inspirovat k docela zajímavým efektům. Vyzkoušel jsem i kalibraci pedálu podle návodu, ale nepřinesla žádnou změnu chování wah pedálu.

 

Za vysvědčení FloorPOD

V oblasti podlahových amp-modelingových procesorů s expression pedálem se v poslední době děje docela dost zajímavého, objevilo se několik nových produktů a v tomto segmentu trhu je nyní docela tlačenice. Line 6 staví na osvědčeném a všeobecně známém zvuku a světově uznávaném renomé v oblasti amp modelingu, což by mohla být výhoda pro váhavé. Za sebe říkám, že je to zařízení zvukově slušné a snadno ovladatelné. Firma Line 6 vám doporučuje tuto malou věcičku na cvičení i koncerty přes PA nebo kytarový aparát. Vidím jedno určení procesoru pro mladé muzikanty, pro které to bude první pořádný kytarový procesor, který jim umožní cvičit i hrát se slušným zvukem za velmi slušnou cenu. A jelikož se zase bude blížit konec školního roku, bylo by hezké, kdyby za hezké vysvědčení dostávali mladí kytaristé třeba tak užitečnou věc, jako je FloorPOD. Tak se hezky učte a nezapomeňte tenhle Muzikus nechat někde otevřený rodičům na očích.

 

Info:

Line6 FloorPOD je podlahový kytarový procesor s amp-modelingem a snadným ovládáním. Cena je 6290 Kč.

 

Plus:

snadná obsluha

režim provozu FX on/off

 

Mínus:

frekvenční průběh ve spodní poloze wah

nemožnost definovat nejnižší hlasitost volume pedálu

 

Technická specifikace:

vstupy: 1

výstupy: 2

vstup pro CD: ano

výstup pro sluchátka: ano

počet pamětí: 64 uživatelských pamětí

efektová smyčka: ne

ovládací prvky: amp model, drive/compressor, bass/middle, treble/presence, modulation, delay/verb, channel volume/noise gate, down/distortion, up/modulation, bypass/delay, volume/wah, master volume, přepínač simulace reproduktorů, tap a save

váha: 4 kg

rozměry (v x š x h): 6 x 33,5 x 22 cm

integrovaný napájecí zdroj: ne

lampy/solid state/mosfet: digitální simulace

další příslušenství: ne

efekty analog/digital: digital

limiter: ne

kompresor: ne

Psáno pro časopis Muzikus