Liontracs Mediastation X–76 - nástroj s logem tučňáka (Linux)

Liontracs Mediastation X–76
Liontracs Mediastation X–76

Když jsem na Hudebním veletrhu 2004 procházel expozicemi klávesových nástrojů, na první pohled mě zaujal nástroj s logem tučňáka (Linux), vypalovačkou, LAN zásuvkou (přístup na internet) a barevným dotykovým displejem.

Jednalo se o první otevřený systém na světě založený na Linuxu. Po "ohmatání" nástroje jsem litoval, že není více času na důkladnější prozkoumání. Netušil jsem, že po roce ho budu mít na otestování.

Koncepce

Workstation tvoří počítač založený na procesoru AMD a operačním systému Linux. Nástroj má tyto režimy: MIDI Arranger/Player, Style Arranger/Player, wav/mp3/mp4 Player, CD/DVD/DivX Player, Linux Sampler (formát *.gig), Multitrack Recording (s možností nahrávání a úpravy vnějšího audiosignálu) a samozřejmě režim GM/GS. Nástroj obsahuje Audio Mix (8 In a 8 Out) se špičkovým rozlišením 24 bitů/96 kHz. Nejnižší verze (Standard) má procesor AMD Athlon XP 2,0 GHz, 512 MB RAM, 40 GB hardisk, CD/DVD combo mechaniku, 8,4" dotykový LCD displej... V nabídce jsou rovněž vybavenější verze Expanded a Expanded Plus.

Jelikož se jedná o otevřený systém, můžeme v nástroji spouštět všechny druhy programů jako na klasickém PC a samozřejmě i VST instrumenty tak, jak je známe například z Cubase (musím zklamat příznivce cracků, ty zde nefungují). Po připojení nástroje k internetu je možné jednoduchým stiskem tlačítka Web Updating automaticky přímo ze stránek výrobce (www.lionstracs .com) stáhnout aktualizace operačního systému, VST instrumenty či knihovny stylů.

 

Zapnutí nástroje

Chvíli trvá (cca 70 sekund), než nastartuje operační systém. Jelikož nechci chatovat, ani psát emaily či sledovat filmy na DVD (vše samozřejmě v nástroji), ihned prstem ťukám na ikonu Restart a z počítače se stávají "klávesy". Pokud rádi experimentujete, můžete přes ikonu Jack Control otevřít okno, kde virtuálními kabely propojujete zdroje zvuků (sampler, GM, VSTi, Linux synth) s výstupy (XLR Main Mix, cue, sluchátka...). Princip je podobný jako např. v programu Reason. Avšak nesmíte se v tom zamotat, neboť se může stát, že budete hrát a z nástroje neuslyšíte ani tón! Na začátku je samozřejmě vše nastaveno tak, jak má být.

 

Zvuk

Zvukové banky jsou rozděleny do standardních nástrojových skupin. Piana zní zdařile, zejména 2 GB Bosendorfer Piano (vnitřní Linux sampler) - vynikající pocit při hře, ve všech polohách zní velice realisticky.

Zvuk kytar v sadě GM (včetně zkreslených) mohl být věrnější, chybí například rejstřík, který při hře simuluje "šustění" při posouvání ruky na hmatníku. Barvy Organ jsou výborné, zejména simulace Leslie. Při aktivaci VST instrumentu B4 se jeho rejstříky objeví ve skupině Organ, a to je jízda, ke které dopomáhá osm táhel vlevo od displeje (zvýraznění harmonických a změna rychlosti Leslie). Brass a Dřevěné dechové nástroje obsahují velký výběr zvuků včetně etnických. Jazz Flute (sada GM) - perfektní odezva na dynamiku s patřičným přefukem a se stoupající sílou úderu zdůraznění vyšších alikvót. Zdařile zní též saxofony - opět s výborně vyřešenými přefuky. Změna slabik vokálů při různé dynamice je příjemná i u sady zvuků Choir. Nástroj obsahuje i sady bicích v super kvalitě. Zvuků v GM sadě není samozřejmě pouze 128, ale rozšířené na 738. Polyfonie GM zvuků je 128 hlasů. U každého GM zvuku můžeme měnit jeho hlasitost (po přepnutí jiného zvuku je však námi nastavená úroveň změněna na původní), pozici ve stereu, úroveň efektů (chorus a reverb) a cutoff a resonanci (ty jsou na můj vkus příliš "hodné", příznivce taneční muziky a chrochtání filtry Ä la Josh Wink neuspokojí). Těchto osm parametrů můžeme měnit buď pomocí táhel vedle LCD displeje, nebo dotykem a tažením přímo na displayi prstem (nebo myší). Dále lze u každého zvuku nastavit portamento a transpozici. Podobně je vyřešen Time Stretch, Pitchbend i změna BPM u audio playeru. Jakýkoli GM zvuk můžeme uložit se změnami jako user program nebo uložit jako součást osmivrstvého multitimbrálu.

 

Efektová jednotka

Obsahuje účinný parametrický i grafický ekvalizér, reverb a chorus. Všechny efekty umožňují uložení vlastních nastavení a jejich opětovné načtení. Efekty můžeme přidávat i pomocí VST plug-inů, zde je výběr omezen pouze na to, co do nástroje "natáhneme".

 

Klaviatura

Vynikající vyvážená klaviatura a žádné keyboardové "bahno". Vyhovovala mi i v náročnějších technických pasážích a příjemně překvapila skvělou dynamikou v rejstřících elektrických pian.

Klaviaturu lze rozladit. Mikroladění je možno ukládat, ale pouze jako globální parametr, nezapisuje se do Performancí a po zvolení platí pro všechny.

 

Ovládání

Panelu nad klaviaturou dominuje barevný 24bitový dotykový displej 8,4", s rozlišením 800 x 600 a spousta tlačítek ("hráči" posuzující kvalitu nástrojů dle počtu tlačítek a jejich barev by úžasem zapomněli hrát - dle funkce může jedno tlačítko svítit zeleně, červeně i oranžově). Nalevo od displeje se nachází deset táhel, osm jako kontroléry a dva pro ovládání hlasitosti Main Mixu (několik možností) a sluchátek. Pod táhly je sekce Arranger (Intro, Fill, Ending a Variation) mají vždy po čtyřech možnostech, další funkce rozšiřují hráčovu kreativitu při hře doprovodů. Pod LCD je ovládání playeru (ocení hlavně DJs). Vpravo od displeje jsou datová tlačítka s kolečkem, tlačítka na přepínání funkcí, tlačítka nástrojových skupin a klávesnice s písmeny rozmístěnými jako v mobilním telefonu. Pokud nemáme připojenou externí PC klávesnici (PS2), tlačítkem Help můžeme vyvolat virtuální a prstem na obrazovce vyťukávat znaky.

Liontracs Mediastation X–76
Liontracs Mediastation X–76

Player Mode

V tomto režimu můžeme přehrávat jak MIDI soubory, tak i audio. Ke všemu lze hrát, ať už je zdrojem zvuku interní sampler či syntezátor, VST instrument či GM sada.

 

Přehrávání MIDI

Při spuštění MIDI souboru je k dispozici 16stopý mix (MIDI stopy) a jednotlivé stopy můžeme vypínat či jen měnit poměry hlasitostí. Již vidím bohaté plesové či svatební "hráče", kteří využijí tento nástroj jako luxusní přehrávač MIDI s občasným zamutováním kanálu č. 4 (většinou hlavní melodie) a dvouprstým vyťukáváním melodie, přirozeně s transpozicí "do bílých". Vše za naprosto soustředěného hudebního výrazu... Musím se ovšem přiznat, že i já jsem si občas ulétl na MIDI souborech Michaela Jacksona. Pro zapomnětlivé je zde i funkce Karaoke - pokud je v MIDI souboru i text, lze jej zobrazit na obrazovce buď v dolní polovině či na celé ploše.

 

Přehrávání audia

Tak toto je naprostá bomba. Představte si pitch (změna ladění + tempa) v reálu (to umí i DJs s vinyly), audio Time Stretch (změna tempa bez změny ladění; zde již vinyly nestačí) nebo transpozici nahrávky (různé ladění beze změny tempa) pomocí dvou tlačítek Transpose + a - (nesouvisí s transpozicí klaviatury) - vše samozřejmě v reálu a se dvěma zdroji najednou! Pokud stiskneme obě tlačítka Transpose naráz, audio hraje bez transpozice. Stejné je to i u tlačítek tempo BPM. Dají se s tím dělat neuvěřitelné gradace, přechody či efekty. Do všeho můžete samozřejmě hrát. Všechny parametry lze ovládat jak fyzickými táhly vedle displeje, tak i dotykem (myší) přímo na obrazovce (pro live produkci nešikovné). Pokud získáte jistou zkušenost a nejste úplně hluší a umíte hrát a improvizovat, stává se z vás nikoli pouhý pouštěč, pardon DJ, ale skvělý performer.

Nyní mi je jasné, proč výrobce vsadil na Linux a ne na něco jiného, za celou dobu mi systém ani jednou "nespadl", což se mimochodem při živé produkci velmi hodí.

V režimu Player je obrazovka rozdělená na dvě stejné poloviny, do každé lze načíst různé mp3, wav či MIDI soubory; aktuální wav či mp3 se vždy zobrazí jako zvuková křivka (viz program Soundforge). Stačí zapojit sluchátka a protože nástroj obsahuje dýdžejskou funkci Cue, srovnáme beat k již puštěnému audiu, a pak již mícháme a posíláme z nástroje ven. Na obrazovce je nad zvukovou křivkou (v každé polovině zvlášť) jednoduchý třípásmový EQ plnící stejnou funkci jako EQ na mixážních pultech DJs. Reaguje přesně, bez latence.

 

Zadní panel

Obsahuje čtyři XLR výstupy, dva výstupy jack 6,3 mm, jeden stereovýstup pro sluchátka (jack 6,3 mm). Vstupy pro audiosignál (jak XLR, tak i jack 6,3 mm) jsou ve standardní výbavě až od modelu X-76 Expanded.

V základní verzi nechybí ani USB modem, dva USB porty, dva COM, LPT výstup na tiskárnu, zásuvka pro připojení myši a PC klávesnice.

Můžete vytvářet i vlastní play listy, kdy za sebou seřadíte mp3, performance pro arranger doprovody, MIDI soubory a vzhůru do akce.

 

Použití

Výhodou tohoto "kombajnu" je "all in one". Při tvůrčích cestách na chatu s sebou můžeme vzít nástroj, sluchátka a mikrofon a při troše snahy dovezeme zpět domů vypálené demo. Další šikovné využití nabízí live produkce, ať již s kapelou nebo sólově. Nabízí se i využití smyček nebo celých partů a jejich kombinace s ostatními muzikanty při živé produkci. Nástroj je také výborný na cvičení doma, neboť má vynikající klaviaturu a nabízí možnost muzicírování se svými oblíbenci přímo v nástroji.

 

Info:

Mediastation X-76 je revoluční pracovní workstation postavený na operačním systému Linux, přinášející do oblasti klávesových nástrojů zcela nový pohled a přístup. Cena za základní verzi Standard je 119 990 Kč včetně DPH.

 

Plus:

výborná klaviatura

zvuková kvalita

XLR výstupy a vstupy

přímý přístup na internet s aktualizací systému...

možnost využívat VST instrumenty

funkce pro DJs (při práci s wav a mp3)

 

Mínus:

LCD displej není stavitelný (horší orientace při různém úhlu osvětlení)

latence při zobrazení více audio křivek při náročnější editaci (Time Stretch a BPM)

nástroj neobsahuje tiskárnu :-)

Psáno pro časopis Muzikus