M-Audio Audiophile USB

M-Audio Audiophile USB
M-Audio Audiophile USB

K téhle recenzi bych se nejspíš nedostal, nebýt kolegy, který úpěnlivě sháněl nějakou dobrou externí USB zvukovku, která by uměla 24bit/96kHz, měla S/PDIF vstup a výstup, fungovala s PC i s Macem a byla za rozumné peníze. Po nějakém tom pátrání jsem narazil na tenhle kousek a tady jsou mé zkušenosti s ním.

 

Co najdete v balíčku...

V první řadě převodník samotný. To je poměrně pěkná, kovově vyhlížející stříbromodrá krabička. Na její přední straně najdete síťový vypínač, dva potenciometry (regulující úroveň sluchátkového a linkového výstupu), sluchátkový výstup, MIDI in a out konektory a konečně krásně modře svítíci LEDku. Na zadní straně jsou analogové vstupy - RCA a 6,3mm jack (nesymetrický) - a výstup (jen RCA), dále pak S/PDIF koaxiální vstup a výstup, USB konektor a konektor k připojení síťového adaptéru. Vedle samotného převodníku už jen dokumentaci, USB kabel a čtveřici cédéček. Na nich kromě ovladačů najdete ještě další bundlovaný software: Live Delta (od firmy Ableton) - sekvenční program pro skládání hudby z audioklipů, a dále několik lite- nebo demo-verzí různých audio prográmků - jmenujme například sampler SampleTank, synťáky Reason, ReBirth a ReCycle. Poslední CD je M-Powered v.3, což je album s deseti skladbami, nahranými za pomoci produktů M-Audio. V další malé škatulce najdete navíc síťový zdroj (1000 mA!).

 

Instalace

Od zařízení USB by člověk očekával, že instalace proběhne, když ne sama, tak aspoň v poklidu a bez problémů. Ovšem ne vždy se to takhle zadaří. Po zapnutí přístroje sice Windows poznají, že se něco připojilo, ale to není ten správný postup. Musíte totiž s vypnutým převodníkem nainstalovat část ovladačů, pak ho teprve zapnout a nechat Windows, ať si s tím poradí. To vše by bylo v pohodě, kdyby ovšem na instalačním CD nebyla přiložena malinko starší verze ovladačů, která nefunguje korektně s Windows XP SP1. Pro tento operační systém je tak třeba si stáhnout z netu ovladače novější (verze 1.5.4.12). Poté to teprve začne fungovat.

Pokud je instalace úspěšná a karta aktivní, objeví se vám v trayi ikonka ovládacího panelu karty. Na tom si můžete nastavit aktivní vstupy/výstupy (analog/digital), rozlišení 16/24bit a na základě těchto voleb vám panel ukáže maximální vzorkovací frekvenci. Jak se později ukázalo, tahle volba má vliv pouze na MME aplikace (programy SoundForge ani Sonar ji neberou na vědomí a nastavují si vše samy).

 

Funkce

Tak tady jsem se dočkal dalšího nemilého překvapení. Nebyl jsem totiž absolutně schopen donutit Sonar 2.0, aby s kartou rozumně spolupracoval. V dokumentaci se sice píše, že karta je pro Sonar ideálním partnerem, ale mně se podařilo nastavit maximálně 16 bit/44,1 kHz. A i při tomto rozlišení byla latence tak odhadem půl vteřiny. Tak z toho mě opravdu málem kleplo. Po několika hodinách úpěnlivého snažení, mailu na podporu M-Audio a pár konzultacích jsem zkusil Sonar updatovat na verzi 2.2, která již podporuje ASIO. A hle, vše se začalo chovat, jak mělo, latence skoro nula a 24 bit/96 kHz, jen to fičí. Závěr tedy je, že WDM ovladače této karty nejsou prakticky k ničemu a je třeba využívat ASIO, které funguje opravdu skvěle.

Dalším testovacím prostředím byl SoundForge 6.0. Tam vše chodilo "na první našlápnutí". Všechny frekvence i bitové hloubky byly přístupné a funkční.

Stejně tak tomu bylo i s Windows sound systémem. Všechny standardní prostředky (typu Windows Media Player) fungovaly a směrovaly výstup dle pokynů ovládacího panelu. Na tom najdete ještě další užitečnou volbu, a to je DD/DTS Pass-Thru. Ta zajistí, že zakódovaný audio signál (Dolby Digital, dts) je poslán přímo na digitální výstup a lze ho tedy poté například v domácím kině dekódovat. To činí tento převodník dobře použitelným i pro přehrávání filmů.

Nezmínil jsem se ještě o funkcích MIDI, ale ono vlastně není o čem. V systému prostě přibude po jednom MIDI In a Out a oba fungují. Bez problému.

Na další velký problém jsem narazil po úspěšném dokončení testování a vypnutí škatulky. Ozvala se totiž taková rána, až jsem se obával, že mi repráky přijdou naproti. Stejná rána se ozve i při vypnutí nebo zapnutí počítače. A přitom by stačil jen malý kondík za pár korun a bylo by po ranách...

 

Konec dobrý,

všechno dobré...

Na testované konfiguraci (AMD AthlonXP 1700+, 512 MB DDRAM, 40 GB HDD, Windows XP SP1) se nakonec podařilo vše nakonfigurovat k obecné spokojenosti. Nechť tedy i tento článek poslouží jako návod k instalaci ostatním a ušetří je strašných nervů. Nebylo by tak od věci do dokumentace připsat, že Sonar funguje pouze s ASIO ovladači. Zmíněný problém se mi totiž podařilo nasimulovat na celkem třech různých počítačích (pravda, všechny měly WinXP) a to asi náhoda nebude.

Jinak karta poskytuje vše, co slibuje. Odstup od šumu (s připojenými synťáky) byl nějakých 80 dB, bez nich byla karta tichá úplně. Nezaznamenal jsem ani žádné problémy se synchronizací audio/MIDI, zkrátka všechno v pořádku a můžu kartu všem vřele doporučit. Za tyhle peníze totiž hned tak něco nepořídíte a už vůbec ne kartu, která se hodí i pro profesionální použití.

 

Info:

M-Audio Audiophile USB - externí zvuková karta 24bit/96kHz s S/PDIF in a out a MIDI portem. Cena: 8289 Kč

Plus:

kvalita převodníků

ASIO ovladače

použití ve Windows i Mac

Mínus:

ovladače WDM

rány při vypínání a zapínání

Psáno pro časopis Muzikus