M-Audio Keystation 88 II - MIDI klaviatura

M-Audio Keystation 88 II - MIDI klaviatura
M-Audio Keystation 88 II - MIDI klaviatura

Společnost M-Audio je výrobcem širokého sortimentu pro pódiové muzikanty, studiové hráče a zvukaře. My se dnes zastavíme u prvních dvou skupin a představíme si klaviaturu Keystation. Testoval jsem největší verzi s 88 klávesami, které svým vhledem připomínají klavír. Pochopitelně nejde o napodobeninu klavíru, nebo jen velmi vzdálenou. Ale na druhou stranu musím konstatovat, že se na Keystation hraje docela obstojně. A co víc? Je to lehké, malé... prostě nudle.

Útlá krabice, útlá klaviatura

Každý aktivní muzikant, který hraje pro lid obecný, to zná - nechce se mu tahat desítky kilogramů těžké nástroje. Nosit pětadvacetikilové klávesy ve tři ráno z baru, který je ve třetím patře bez výtahu, to asi ne. Proto oceňuji každou lehčí variantu, i když si pochopitelně uvědomuji kvalitu těžkého nástroje, pocit ze hry a v neposlední řadě kvalitu zvuků. Dnes ovšem existují tablety, přenosné počítače, ze kterých je možné využít VST sady přímo na pódiu a doba se tak trochu mění. Keystation s 88 klávesami váží necelých osm kilogramů.

 

Ovládání, klaviatura

Můj někdejší automechanik říkal autům bez elektricky stahovaných oken a další výbavy holátka. Tohle je také holátko - jen pár tlačítek pro přepínání oktávy, dvě kolečka (pitch band, modulation), volume slider, programovací tlačítko a tlačítka pro základní ovládání softwaru pro DAW, v tomto případě Abletonu (verze Lite přiložena).

 

A pak ty klávesy. Je jich 88, tedy plný klavírní rozsah. M-Audio vyrábí i menší verze - 61 a 49 kláves. Menší verze mají klasickou synťákovou klaviaturu, velký kus má klávesy podobné těm z tradičního klavíru. Klavír to ale zdaleka není. Uvědomme si cenu a také hmotnost. Klaviatura Keystationu 88 je v podstatě gumová. Pocit z klavírní hry sice moc nemáte, pro neškoleného hráče je ale podle mého názoru vhodná. Díky MIDI konektoru stačí na pódiu připojit modul nebo jiné klávesy a můžete hrát nevěstě do ouška.

 

Obecně lze říci, že výrobci hudebních nástrojů z nás občas dělají tak trochu tupce. Slibují nám realistický pocit z klavírní hry, slibují nám kladívkovou mechaniku atd., a realita bývá někdy jiná. Reálný pocit z klavírní hry já sám mám u dřevěné klaviatury (klávesy od třiceti tisíc korun výše), maximálně u vyspělých modelů klaviatur Fatar (TP40, TP100). Kdo vyrábí klaviatury pro M-Audio, se mi zjistit nepodařilo. Není ale vůbec špatné (a dělá to tak třeba Kurzweil a Nord) uvést její konkrétní model. Fatar vyrábí klaviatury skutečně pro hodně velkých nástrojových firem. Zájemce si pak lépe srovná v hlavě, co chce, a co ne.

 

A ještě k ovládání

M-Audio volí strategii co nejméně čudlíků, přepínače pomocí kombinačního tlačítka a kláves. Při vystoupení to může být trochu nepraktické, displej a další tlačítka by ale stála další peníze. Pomocí kombinačního tlačítka tak lze měnit běžné MIDI hodnoty - banky, MIDI kanály, transpozici apod. Po nainstalování softwaru pro DAW Ableton Lite (je k dispozici) a nebo volného softwaru AIR Music Tech lze tento software ovládat taktéž z panelu kláves.

 

A protože jablečná placka (pardon, iPad) světu vládne, nevyhnuli se jí ani pánové z M-Audio při navrhování koncepce Keystationu. Lze komunikovat z iPadem, lze využít aplikací a studiových softwarů v iPadu. Jisté, že bez toho to už asi nejde.

 

Dodávaný software

Dnes už se neprodává skoro nic jen samotné. Koupíte si nástroj a výrobce slibuje dodání dalších zvuků, koupíte si software a upgrady a updaty se na vás jen hrnou. Podobnou strategii razí M-Audio. Ke Keystationu dostanete už zmíněný Ableton Live Lite. Berte to tak - je zadarmo. Každopádně pro začátek výborná věc. Pak dostanete SoniVox Eighty-Eight Ensemble, což je jednoduchý nástroj s docela obstojnými zvuky akustických klavírů. Pak také AIR Music Tech Xpand!2, což je také v podstatě software pro DAW, o kterém jsem už psal. Pro začátečníka nebo k běžnému rozpracovávání aranží to není špatné.

 

Závěrem...

Domnívám se, že M-Audio Keystation 88 ocení hudebník, který nevyžaduje klavírní mechaniku, nerad tahá těžká břemena a nelpí na značce jiných výrobců. Za ty peníze, které to stojí, dostanete velmi slušný keyboard a základní softwarovou výbavu. Minimálně na cvičení či vymýšlení nových rifů se hodí.

 

Info:

M-Audio Keystation 88 II je jednoduchý USB/MIDI kontrolér patřící do tříčlenné rodiny keyboardů, sourozenci mají méně kláves - 49 a 61. Cena je 5490 Kč.

 

Plus:

nízká hmotnost a rozměry

kompatibilita s iPadem

MIDI konektor

 

Mínus:

méně kvalitní klaviatura

složitější nastavování MIDI parametrů

 

Technická specifikace:

klaviatura 88/61/49 kláves
konektory MIDI out, USB, sustain pedál, volume pedál, napájení
ovládání tlačítko na přepínání oktáv, sada tlačítek na komunikaci s DAW, pitch band, modulace
kompatibilita Windows XP/Vista/7/8, iOS10.05
napájení externí trafo, USB
software Ableton Live Lite, SoniVox Eighty-Eight Ensemble, AIR Music Tech Xpand!2

 

www:

www.m-audio.com/products/view/keystation-88#.Vb9MyMDtlBc

Psáno pro časopis Muzikus