M-Audio Microtrack - malé digitální „nahrávadlo“

M-Audio Microtrack
M-Audio Microtrack

Malé digitální "nahrávadlo", které může nahradit třeba přenosný MD nebo DAT, umí zaznamenat zvuk v digitální kvalitě, a to jak do formátu wav (44,1 kHz; 48 kHz; 88,2 kHz a 96 kHz se 16 nebo 24bitovou hloubkou), tak i mp3 (44,1 kHz nebo 48 kHz s 96; 128; 160; 192; 224 nebo 320 bitů).

Nahrávat je možné stereo a od firmwaru 1. 3. 3 už i mono. Data se ukládají na vyměnitelnou kartu Compact Flash, nebo Microdrive s kapacitou do 4 GB.

 

Jak se drží a jak vypadá

Microtrack se dá držet poměrně příjemně v jedné ruce - ovšem pouze praváci. Ti mají vše potřebné na dosah. Na levém boku je tlačítko menu a tři přepínače. Jedná se o Hold (zamknutí), L/M/H (nastavení vstupu line/mic/high) a Ph/PWR (zapnutí/vypnutí phantomového napájení - standardně 48 V a 10 mA).

Na všechny tyto ovladače je možné se snadno dostat prsty. Na pravé straně je scrollovací kolečko, které můžete i stisknout, pomocí nějž se pohybujete v menu. Na toto kolečko snadno dosáhnete palcem pravé ruky. Svrchu jsou tlačítka pro nastavení vstupní úrovně (s LED indikujícími záznam a případné přebuzení) a výstupní úrovně; tlačítko Rec pro nahrávání a Del pro mazání souborů.

K dispozici je pochopitelně i displej, který je modře podsvícen. Zobrazovaná data na displeji jsou dobře čitelná jak při snížených světelných podmínkách, tak při ostrém slunci. S instalací firmware 1.2 a vyšších se tato vlastnost bohužel zhoršila, verze 1.0 dávala k dispozici větší kontrast. Nižší svítivost však šetří baterii. Zepředu jsou dvě zdířky jack 3,5 mm - jedna pro mikrofonní vstup, druhá pro výstup na sluchátka a dvě zdířky jack 6,3 mm pro linkový vstup L/R nebo mikrofonní vstup. Zezadu jsou linkové výstupy cinch L/R, S/PDIF IN a USB zdířka. Uspořádání všech ovládacích prvků, vstupů i výstupů je velmi příjemné a logické.

 

Zvuk

Nahrávat lze ze dvou různých zdrojů. Díky možnosti vybudit předzesilovač o 27 dB je možné nahrávat i s dynamickým mikrofonem.

Co se týče výstupů ze záznamu, byl jsem opravdu spokojen. Jeho kvality se ukázaly především při práci ve studiu. Soubory nebyly nijak softwarově rušeny, AD/DA převodníky pracovaly znamenitě, kodér mp3 také. I při nižších nastavených hodnotách bitové hloubky a vzorkovací frekvence je parametry degradovaný zvuk dobře čitelný. Více než Microtrack samotný ovlivní výsledný zvuk například použitý mikrofon a hlavně zkušenosti člověka, který nahrává.

I přehrávání je vynikající. Křišťálově čistý a jasný zvuk s vysokou dynamikou byl opravdu příjemný. Komu se zvuk nelíbí, má k dispozici šest přednastavených povedených ekvalizérů.

 

Firmware

Je pravdou, že s firmwarem jsou trošku potíže. Na druhou stranu je třeba přiznat, že si je toho firma M-Audio vědoma a ve velmi krátkém čase opravila řadu potíží, které byly ve verzi 1.0. Aktuálně nejnovější verze 1.3.3 (obsahuje i bootloader 1.02) již tedy opravdu dovoluje nahrávat i mono. V režimu stand-by není slyšet pískot, který byl patrný při maximálním zesílení ve verzi 1.0. Stále však zůstává poměrně dlouhé bootování zařízení, včetně zbytečně dlouhé doby, po kterou je nutné držet tlačítko pro spuštění. Tyto časově dlouhé prodlevy znemožňují používat Microtrack pro záznam nenadálých situací.

Občas se firmware chová poměrně nestandardně. I během záznamu je možné se pohybovat v menu a dokonce měnit nastavení parametrů pro nahrávání (například bitovou hloubku, vzorkovací frekvenci, dokonce i kodér). Osobně bych se však při nahrávání do úprav nastavení nepouštěl.

Jména zaznamenávaných a zaznamenaných souborů není možné měnit. Jmenují se file0000.wav/mp3 a pokračují file0001.wav/mp3 atd. Je zvláštní, že názvy souborů pokračují v inkrementaci nejen poté, kdy zařízení vypnete, ale i po načtení nového firmware a po formátování paměťové karty. Díky tomu si však nepřepíšete starší, již nahrané soubory v počítači.

Po zvolení nastavení nahrávaného souboru se můžeme přesvědčit, jak dlouho je možné při tomto nastavení nahrávat s aktuálním místem na paměťové kartě. Avšak při volbě nahrávání mono není čas dvojnásobný oproti volbě stereo - čas se nezmění vůbec. Informace o zbývajícím čase se zobrazuje i během nahrávání.

 

Nabíjení a napájení

Nabíjet baterii je možné jak pomocí klasické nabíječky (zajímavě řešená - využívá USB kabel, takže nejste zakabelováni), tak i přímo z USB počítače. Používá se lithium-ion baterie, která vydrží přibližně sedm hodin přehrávání, necelých pět hodin záznamu a tři hodiny při využití phantomového napájení. Pochopitelně závisí na aplikaci paměťové karty, formátu nahrávání a mikrofonu.

 

Co navíc?

V balení je kromě samotného zařízení i CD s manuálem a softwarem pro záznam zvuku Audacity. V angličtině je k dispozici také Quick Start Guide. Dále také stereo elektretový mikrofon, USB kabel, sluchátka (pecky), 64 MB Compact Flash karta a nabíječka.

 

Info:

M-Audio Microtrack je mobilní nahrávací zařízení s možností ukládat data ve formátech wav a mp3 v maximální kvalitě až 24 bitů/96 kHz. Cena je 13 190 Kč.

 

Plus:

kvalitní zvuk

se zařízením se dobře manipuluje

dostatek různých vstupů

 

Mínus:

dlouhé bootování firmwaru

nestandardní softwarové chování zařízení

zařízení je rozumně použitelné teprve až od firmware 1.3

Psáno pro časopis Muzikus