M-Audio Torq Conectiv - výkonné DJ pracoviště

M-Audio Torq Conectiv - výkonné DJ pracoviště
M-Audio Torq Conectiv - výkonné DJ pracoviště

Tak zase jedna „diskžokejská mašinka“, která mi přistála na stole. Torq Conectiv je symbiózou hardware Conectiv - zvukové karty - a software Torq, určená pro živé (i mrtvé :-)) domácí hraní.

M-Audio Torq Conectiv patří do rodiny výrobků Torq, kromě Conectiv sem patří ještě X-Session Pro (což je MIDI ovladač pro software) a Xponent - to je zase komplet ovládacího MIDI pultu a dvou CD přehrávačů. Jednou z variant je i Conectiv Vinyl/CD Pack, ten je navíc s ovládací deskou (cédéčkem nebo vinylem) pro scratchování v počítači. Je to plně kompatibilní jak s PC, tak s Macem.

 

Hardware

Hardwarová část je malá tmavá plastová krabička. které na horní straně vévodí dva velké otočné ovladače.

 

DJ: Jasně, externí ovladače pro scratchování.

Kdepak. Tahle točítka slouží k routování signálu. Ten totiž může dovnitř vstupovat přes dva stereo vstupy prostřednictvím RCA konektorů. Míru předzesílení pak regulujete pomocí přepínače gramofon/linka, přičemž jeden vstup má ještě možnost přepnutí na mikrofonní předzesilovač. Za předzesilovačem se signál z každého vstupu dělí na dvě větvě: jedna jde do počítače přes USB a druhá právě na onen velký ovladač. Z počítače jde pak signál zpět přes USB do krabičky právě k odpovídajícímu ovladači. No a to právě slouží pro mix signálu ze vstupu a z počítače. Takže pokud signál v počítači proženete přes nějaký efekt, mícháte poměr původního a zpracovaného signálu. A pak to jde na jeden z odpovídajícího výstupu (ty jsou taky dva jako vstupy a taky na konektorech RCA).

 

DJ: Takže zvukovka se dvěma vstupy a dvěma výstupy?

Přesně. Výhoda je, že ty dva signály jsou na sobě nezávislé - jeden vstup odpovídá jednomu výstupu, takže se zvukovka dá použít i bez počítače jako dvoukanálový stereo předzesilovač s regulací zesílení a odposlechem. Sluchátka regulujete dvěma menšími ovladači a jedním přepínačem na horní straně. Jeden ovladač je pro celkovou úroveň, druhý ovládá míru signálu z jednotlivých cest - sluchátkový crossfader. Přepínač pak přepne způsob zpracování: buď mix dvou stereo signálů, nebo jeden kanál do levé mušle a druhý do pravé.

 

Na horní části je ještě jedno točítko, které ovládá zesílení mikrofonu. Vzadu pak naleznete dvakrát dva RCA konektory pro vstupy, stejný počet RCA konektorů pro výstupy, USB port, napájecí konektor (to pro případ, že nemáte počítač) a uzemňovací konektor.

 

Vepředu je pak jeden tlustej jack na sluchátka a jeden na mikrofon. Celé to je, ač z plastu, se zapojenými konektory docela těžké, takže se Conectiv na gumových nožkách nepohne - a to i díky lehkosti, s jakou lze všemi ovladači otáčet. Zvuková kvalita je výborná. Šum jsem neslyšel ani při vytočení všech ovládacích prvků naplno.

 

Software

DJ: Torq, to jsem už slyšel. Když se tak na to dívám, nic nového či převratného. Funkce jako u Traktoru.

Prostě klasický DJ soft. Dva decky (rozuměj přehrávače), uprostřed zobrazení audiosignálu (každý waveform jen z půli, nahoře je pravý deck, dole levý), pod tím efektová část, ještě níž jsou ovladače hlasitosti sluchátek, crossfader a celková úroveň, pod tím sekce pro rychlé spouštění vzorků a úplně dole playlist a vyhledávání skladeb na disku.

 

Všechny ovládací prvky lze samozřejmě namapovat na MIDI události. Je to velice jednoduché, už dlouho jsem se s takovou lehkostí nesetkal. Stačí klepnout na ovladač v softu pravým tlačítkem a pohnout ovládacím prvkem na MIDI kontroléru. Takže jsem si nejdřív všechny nejdůležitější věci takhle nachystal a pak už byla práce s Torqem hračka.

 

Routování signálu přes Conectiv můžete mít provedeno dvěma způsoby: a) jeden výstupní kanál je kompozitní smíchání signálů z decků, druhý je odposlechový, nebo b) levý deck hraje v levém stereo kanále a pravý deck v pravém (případ externího mixáku).

Každý deck jde nastavit tak, aby se skladba synchronizovala s právě přehrávanou skladbou. Můžete zvolit synchronizaci tempa, beatů nebo obojího.

 

DJ: To se mi tady nějak nedařilo (nebo jsem to nepochopil)...

Krátké posuny pak děláte buď v náhledovém okně waveformů nebo pomocí dvou tlačítek. Rovněž si můžete označit úsek smyčky, který se bude přehrávat furt do kolečka. V každé skladbě si taky můžete nastavit až pět cue bodů pro okamžité spuštění od určitého místa. Každou skladbu můžete přeladit v rozsahu +/- 12 půltónů a samozřejmě měnit rychlost, v krajním případě až o 50 % rychleji nebo pomaleji. Dál každému decku můžete přiřadit maximálně tři efekty z deseti možných (delay, reverb, flanger, phaser, dual-filter, distortion, strobe, reverse, brake, repeat) a jeden vlastní VST efekt. Dál jde štelovat výšky, středy a basy, citlivost i celkovou hlasitost. Jedním kliknutím dokonce zapnete na každý z decků odpovídající audio vstup z Conectivu, takže hraje externí signál. Abych dokončil výčet, tak ještě můžete poslat signál do sluchátek ještě před faderem (PFL) a otočit chování crossfaderu. Standardem je i upozornění při přehrávání skladby, že se blíží její konec (poslední půlminuta).

 

Všechny odehrané skladby se postupně řadí do denního playlistu, takže není problém si vytáhnout, co se kdy hrálo. Lze je samozřejmě i účelově vytvářet, mazat atd. Zajímavé je, že Torq umí pracovat s iTunes a načítat playlisty z něj :-)

 

Rovněž si můžete udělat snímek nastavení všech ovladačů a pomocí namapování na MIDI notu nebo klávesu z počítačové klávesnice a tak rychle vyvolat potřebná nastavení.

 

Interní sampler dovoluje až do šestnácti bank nasamplovat vzorky buď nahráním z výstupu Torqu, nebo vložením hotového audia. Vzorku pak můžete přiřadit i příznak QuickScratch 1 nebo QuickScratch 2, čímž můžete vzorek rychle nahrát do decku a okamžitě začít využívat.

 

Pokud jde o scratching, lze trochu využít okno waveformu pro pohyb s myškou (nebo MIDI ovladačem), ale to není samozřejmě ono.

 

DJ: No a tady nastupují ony zmiňované speciální řídicí CD nebo vinyly, které mají na sobě nahraný speciální zvuk.

V podstatě to funguje tak, že na desce je nahrán speciální zvuk, který pouštíte na externím CD přehrávači nebo gramofonu a tím můžete přehrávání decku ovládat. Bohužel, desky jsem k dispozici neměl, tak jsem si hrál s mikrofonem, svým hlasem, pískáním a synťákem. Scratchování hlasem je vskutku zajímavé :-) Ovládání signálu v Torqu je závislé na výšce tónu, ale nějak jsem to úplně nepochopil.

 

DJ: Jo, to chce ty speciální desky.

Do Torqu můžete naládovat audio ve formátu mp3, wav, aiff, aac, wma a cda. Váš výsledný mix je možné nahrát do souboru wav (16 bitů, 44,1 kHz, stereo).

 

Závěrem

Osobně si myslím, že jde o velice zdařilý kousek hardwaru a softwaru, užitečný zejména DJům, kteří už mají nějakou praxi v míchání za sebou. Taky není na škodu mít řídicí přehrávače a desky, pokud nejsou, lze si koupit jiný kus této řady. Vzhledem k tomu, že uživatelské prostředí je jednoduché, velice snadno ovladatelné a přívětivé, stejně tak jako intuitivní a ve spojení se zvukovkou s dobrými parametry, tak za cenu něco přes pět tisíc dostanete dost dobré věci. Když navíc přidáte podporu ASIO a CoreAudio s nízkou latencí, není co řešit. No a určitě se vyplatí udělat upgrade z verze 1.0.2 na 1.0.7., i když je už k dispozici verze 1.5.1 - bohužel, je placená.

 

Info:

M-Audio Torq Conectiv je nástroj, který jednoduše přemění jakýkoliv kompatibilní PC/Mac počítač nebo notebook ve výkonné pracoviště pro DJ’s. Obsahuje software Torq DJ a USB audio rozhraní Conectiv. Doporučená maloobchodní cena je 4990 Kč včetně DPH.

 

Plus:

snadná obsluha

intuitivní

dobrý hardware

 

Mínus:

drobné chyby při synchronizaci

ne vše se mi podařilo namapovat na MIDI tak, jak jsem chtěl

placený upgrade softu na verzi 1.5

 

4 × 4 USB audio interface, 16 bitů/48 kHz

4 RCA vstupy s možností přepnutí citlivosti linka/gramofon

4 RCA výstupy (+10 dBV)

2 otočné ovladače pro míchání signálu mezi audio vstupem a výstupem z počítače

6,3mm výstup na sluchátka

6,3mm vstup pro dynamický mikrofon

kompatibilní s libovolnou ASIO nebo CoreAudio aplikací

kompatibilní s Pro Tools M-Powered 7.3 a výše

Psáno pro časopis Muzikus