Mapex Black Panther - série malých bubnů

Mapex Black Panther - série malých bubnů
Mapex Black Panther - série malých bubnů

Přiznám se, že když se před lety na náš trh dostala značka Mapex, patřil jsem mezi ty nedůvěřivé. Velmi brzo jsem ale byl nucen se firmě v duchu omluvit, protože se ukázalo, že Mapex představuje seriózní a inspirativní obohacení domácí nabídky.

Postupem času jsem sice trochu oslabil vůči Mapex svou pozornost, i když mi pochopitelně neunikla jejich zajímavá přepínací dvojšlapka spojená s hi-hatovým stojanem se společným levým pedálem nebo skvěle znějící javorová série Orion s tenkostěnnými korpusy a bohatou nabídkou krásných povrchových úprav.

Mapex Black Panther - série malých bubnů
Mapex Black Panther - série malých bubnů

Nyní jsem měl možnost se se značkou Mapex opět setkat - a to nad kolekcí malých bubnů, zařazených do série Black Panther.

Jde o řadu, v níž firma nabízí vše osvědčené v oblasti malých bubnů. Setkáme se s korpusy javorovými, mosaznými, bronzovými a ocelovými, bronzové navíc mohou být upraveny ručním tepáním (Hand Hammered Series). Třešničkou na dortu je pak verze Deep Forest vyrobená z šesti tenkých vrstev exotické třešně nebo ořechu.

Povrchová úprava série Black Panther se nese v tradičním hávu. Bubínky působí už na první pohled seriózním a konzervativněji laděným dojmem.

Jako první mi padl do oka (a do ruky) buben z tepaného fosforového bronzu o rozměrech 14" na 6,5". Důlkovaný zlatavý povrch krásně kontrastuje s kouřovým chromem, v němž jsou vyvedeny mušle, ohýbaný ráfek i struník, který nese 24 pružin.

Bronz má ve svém zvuku vřelost a kulatost dřeva a zároveň průraznost a naléhavost kovu. Díky tepání jsou umocněny především vlastnosti z první části předchozí věty a úder na blánu má velmi příjemný suchý charakter.

Rim-shot zní díky ohýbanému ráfku rezonančně a živě, nepřechází do nepříjemného houkání a zároveň v barvě obsahuje kromě kovového clicku ráfku většinu původní barvy bubnu.

Díky hloubce 6,5 palce je reakce struníku trochu pozvolnější a můžeme tím získat i při poměrně utaženém struníku masitou rockovou "žuchu".

Je ovšem velmi důležité odhadnout okamžik, kdy už struník přetáhneme příliš. U většiny virblů v tom okamžiku začne struník na úder reagovat nepříjemným práskáním a ztratí citlivost, buben se rezonančně zavře a ve zvuku se ztratí barva a charakter korpusu. Přešponováním struníku se tak nevědomky mnoho bubeníků zbavuje barvy a muzikality svého nástroje.

Tento bubínek je vůči utažení struníku nadprůměrně tolerantní a i při silném napnutí strun si prosadí hloubku a charakter svého korpusu, údery jsou zároveň v jemných polohách srozumitelné a neslévají se.

Ze stejného materiálu jsem vyzkoušel ještě jeden Black Panther, tentokrát 14" na 3,5" s netepaným korpusem. Rozdíl byl očekávatelný.

Díky mělčímu korpusu bubínek artikuloval s dost rychlejší reakcí (nezaměňujme ovšem s dozvukem) a povrch netepaného hladkého korpusu dodal zvuku trochu víc kovových výšek. Narozdíl od svého hlubšího tepaného kolegy byl tento bubínek o mnoho náchylnější k zmiňovanému zavření tónu při přepnutí struníku a slušela mu spíš ležérnost otevřeného ladění.

Třetím zástupcem bronzového materiálu byl 10" efektový bubínek, opět v tepané verzi. Povrchová úprava i celkový vzhled jsou stejné jako u předchozích dvou bubínků. Opět je zde v efektním tmavém provedení i struník, který je ovšem užší a čítá šestnáct pružin. Narozdíl od 14" kolegů se u 10" počítá s uchycením na tomový stojan, a proto je na něm připevněn stojanový adaptér.

Tato verze mě bohužel tak úplně nedostala. Postupem času jsem došel ke zjištění, že v průměrech 12" a méně se mnohem barevněji a příjemněji uplatní dřevěné korpusy. I tento bubínek přes ušlechtilost tepaného fosfor-bronzu vyzařuje bohužel příliš mnoho kovové "drzosti".

Zato poslední testovaný kousek, 13" na 5,5" z javoru, mě velmi uspokojil.

Krásně znějící univerzálně laditelný bubínek, opatřený tentokrát litými ráfky, najde své místo všude, kde to zavání jazzem a funky. Javor se tu prosazuje jako dobrý vyrovnávač menšího průměru a mělkého korpusu a bubínek zní i při poměrně vysokém ladění lahodně, měkce a příjemně. Je to univerzální nástroj, který svou "masitostí" snad přetlačí v silně bigbítových situacích jen prvně testovaná bronzově-fosforová 14" na 6,5".

Je tu závěr a s ním by se slušelo přinést určité shrnutí. Domnívám se ale, že by to bylo trochu nezodpovědné. Řada Mapex Black Panther obsahuje příliš mnoho dalších lákadel a nabídek na to, abych si dovolil hodnotit ji pomocí tak malého výřezu. Berte tedy předchozí řádky jako vážné upozornění na to, že se v našem okolí vyskytují šelmy, které rozhodně stojí za bližší ohledání...

 

Info:

Bubínková řada Black Panther firmy Mapex. Ceny testovaných modelů: Phosphor Bronze Hammered (BPCW4650) 14" x 6,5" - 17 830 Kč, Phosphor Bronze (BPPB4351) 14" x 3,5" - 11 300 Kč, 10" x 5,5 Phosphor Bronze Hammered (BPPB055H) - 14 820 Kč, Birdseye Maple (BPBE3350) 13" x 3,5" - 12 650 Kč.

 

Plus:

špičkové bubínky, použitelné v široké škále hudebních stylů

 

Mínus:

10" verze Phosphor Bronze trochu trpí "neduhy" kovových korpusů

Psáno pro časopis Muzikus