Marshall Haze 15 Micro Stack - komplet lampového dvoukanálového zesilovače s dvěma boxy

Marshall Haze 15 Micro Stack - komplet lampového dvoukanálového zesilovače s dvěma boxy
Marshall Haze 15 Micro Stack - komplet lampového dvoukanálového zesilovače s dvěma boxy

V rozrůstající se řadě miniaparatur má Marshall už dokonce několik svých koňů. Tentokrát se pokusila do minirozměrů tzv. plného stacku (hlava + dva boxy) vtěsnat patnáctiwattový lampový model MHZ15 se dvěma elektronkami 6V6 v koncovém stupni, paradoxně silnější než full stack je v sérii Haze kombo MHZ40C s dvěma EL34 a čtyřiceti watty výkonu.

Popis

Rozměrově samozřejmě přiměřeně menší, jinak však vizuálně typický vzhled Marshall - černá koženka, zlatý panel nebo bílé logo a lemovka jsou v kombinaci s šedivým, jakoby vintage, tvídovým potahem již osvědčenou kombinací. Jinak skvělé proporcionální zmenšení (např. madla a rohy boxů) jen trochu narušují ovládací knoflíky, vypínač nebo chňapka na horní ploše hlavy, jež mají běžný čili nezmenšený rozměr.

 

Konstrukce

Zesilovač je navržen jako dvoukanálový se společnými, pro Marshall klasickými, korekcemi Bass, Middle, Treble. Oba kanály se liší oddělenými gainy - jedním Volume pro Normal kanál a dvěma, Volume a Gain, pro Overdrive kanál. Zesilovač je doplněn jednak efektovou digitální jednotkou s možností zapamatovatelného přiřazení zvoleného efektu k určitému kanálu, jednak i dalším možným obohacením o nezávislý, digitálně simulovaný pružinový Reverb. Přepínání kanálů a přiřazených efektů během hry umožňuje přiložený dvoucestný footswitch.

 

Lampová koncepce zesilovače se opírá o tři předzesilovací lampy ECC83 a dvě koncové 6V6. Oba reproboxy - důsledně jeden zkosený tzv. „áčkový“ i ten spodní „béčkový“ - jsou osazeny každý jedním 12” reproduktorem Celestion G12-66 Marquee, speciálně určeným pro sérii Haze.

 

Zvuk

Zapojení obou boxů pomocí přiložených kabelů je názorně popsáno na zadním panelu, na předním má hlava Haze 15 oproti klasické kombinaci Power a Standby u komba Haze 40C pouze jeden hlavní spínač. Nastavení základního neefektovaného zvuku je snadné, je jen potřeba sjednotit korekce Bass, Middle a Treble pro použití obou kanálů Normal a Overdrive. Zajímavostí je možnost true bypassu digitálních efektů, což se děje mechanickým přepnutím při cvaknutí ovladačů Effect Depth a Reverb Level v jejich nejnižších hodnotách naplno doleva.

Korekce jsou poměrně účinné, je potřeba je přizpůsobit použitým snímačům na kytaře, ale i minireproboxům. Při použití externích boxů je zajímavé sledovat míru odlišného chování zesilovače.

 

V mém případě se knoflíky korekcí zastavily na hodnotách Bass 15 h, Middle 11 h, Treble 12 h, u Normal kanálu ovládání Volume na 8.30 h, a na 17 h Gain a na 9.30 h Volume v případě Overdrive kanálu.

 

Ve snaze dosáhnout co nejčistšího zvuku u aktivních snímačů EMG 85 na kytaře naplno tedy nebyla hodnota Volume ani ve čtvrtině dráhy. Přesto sestava dávala docela hlasitý zvuk s dominujícími vyššími středy, a ačkoliv nebyl znát nějaký nedostatek basů, o výrazné lampové kompresi zde nejde hovořit. Převažující jiskřivý zvuk s akcentujícím atakem je svou živostí vhodný pro kytarové funky, ale ani pomalé rozložené akordy nezní špatně.

 

Také zkreslený zvuk je spíše frekvenčně širší než lampově středový, ale docela dobře se hodí pro tvrdší metalově tlumené perkusivní hraní s pevným spodkem. I s gainem na maximu jsou akordy dobře čitelné a zesilovač dynamicky reaguje na úhoz trsátkem a v sólech slušně „drží“. Samozřejmě nemůžete čekat ohlušující masáž, ale pro menší prostory a domácí nebo studiové použití mohou být výsledky překvapující, zvláště pak s přidanými digitálními efekty „na palubě“.

V efektové sekci je kromě již zmíněné simulace pružinového reverbu možný výběr ze tří druhů efektu. V tříbarevné ledkové indikaci aktivačního tlačítka má Echo přiřazenu zelenou, Vibrato oranžovou a Chorus červenou barvu. U každého z těchto efektů je možno nastavit dva parametry, nejčastěji rychlost a intenzitu, a toto nastavení přiřadit do paměti footswitchem přepínatelných kroků. Všechny efekty jsou přirozené, nešumí a mají výtečnou vlastnost dokončit svoji funkci i po přepnutí kanálu. To znamená, že například u čistého zvuku s přiřazeným dlouhým echem se po přepnutí do zkresleného zvuku s chorusem, echo přepnutím nepřestřihne, ale naopak přirozeně dozní do prvních zvuků zkresleného kanálu. Působí to velmi přirozeně a přepínání tak nenásilně zvukově propojí.

 

Info:

Mini full stack Marshall Haze15 je komplet lampového dvoukanálového zesilovače s dvěma boxy, fooswitchem a digitálními efekty na palubě, jenž je snadno mobilní a bez dalších přídavných zařízení okamžitě připraven k plnohodnotné akci. Doporučená maloobchodní cena je 23 700 Kč včetně DPH. Jednotlivé komponenty lze ale koupit samostatně. 13 700/5000/5000 Kč.

 

Plus:

ovládání

zvuková variabilita

kvalitní efekty

hmotnost

mobilita

 

Mínus:

poněkud naostřený zvuk reproduktorů

 

Slůvko „haze“ vyjadřuje ve výjimečných souvislostech například i pomatenosti, či dokonce buzeraci, většinou se však jako překlad uvádí mlha, šero nebo opar, a právě ten mi jako navození dojmu ze zvuku opravdu velkých aparatur Marshall připadá v případě mikrostacku Haze 15 na místě.

 

MHZ15            

výkon: 15W         

lampy: 3 x ECC83, 2 x 6V6

kanály: 2          

reverb: ano            

efekty: echo/vibe/chorus         

footswitch: ano (dvoucestný)          

rozměry: 498 x 223 x 224 mm  

hmotnost: 9,3 kg

 

MHZ112A/B

impedance: 16 Ω

vstup: 1 x

reproduktor: 12“ Celstion G12-66 Marquee

Psáno pro časopis Muzikus