Meinl Bongo Cajon - 2 nástroje v 1?

Meinl Bongo Cajon - 2 nástroje v 1?
Meinl Bongo Cajon - 2 nástroje v 1?

Jedni z nejprofláknutějších výrobců perkusí po celém světě - Meinl Instruments - ještě koncem minulého roku představili nástroj, který se jen tak nevidí. Chvályhodnou vlastností této německé firmy je, že se snaží každou chvíli vymýšlet nové kousky, nebo inovovat ty, které vyrábí i konkurence.

Výsledkem tohoto úsilí jsou Conga Cajon, Bongo Cajon, který jako obětní beránek podstoupí dnešní test, a dále ještě pár zajímavých cajonů, kterými se jiné firmy rozhodně pochlubit nemohou. K těm ale až někdy jindy...

 

Bongo, nebo cajon?

Těm z vás, kteří se ptáte, co to vlastně cajon je, bych poradil, aby si prošli starší testy Muzikusu, kde narazí na článek od Miloše Vacíka, který ve svém testu o klasickém cajonu historii a užití tohoto perkusivního nástroje velmi hezky vysvětluje. Nástroj bongo jen zběžně přiblížím, protože se k mému roztrpčení velmi často stýkám s lidmi, kteří si s různými názvy perkusí hlavu nelámou. Nedávno mi po koncertě jeden pán směle tvrdil, že to djembe, které mám zavěšené mezi nohama, je "skutečně krásné bongo".

Takže, jedná se o jeden z mnoha tradičních nástrojů, které vznikly na Kubě a pomalu si podmanily celý svět. Jsou to dva malé bubny, spojené trámkem, které jsou obyčejně umístěné na stojanu, nebo je perkusista drží mezi nohama. Menšímu bubínku se říká macho, většímu hembra. Vyrábí se ze dřeva, nebo laminátu v různých barvách a kvalitách zpracování.

 

Co to tedy je?

Kouzlo v Bongo Cajonu (BCA1SNT-M) od Meinlu je v tom, že nástroj prostě vypadá jako cajon (obyčejná bedýnka), ale zní jako bongo :-). Hráč má perkusi vsedě zapřenou mezi nohama a hraje na ni prsty a dlaněmi, jako kdyby pod sebou měl ten "skutečný" cajon, ale stejně tak dobře se dají hrát i klasické rytmy nebo paterny pro bongo.

 

BCA1SNT-M

Nástroj je také velmi lehký. Rozměry a váha cajonu ho tedy vysloveně předurčují na vaše toulky světem, prokládané příjemným akustickým koncertováním. Vešel se do každého batohu, který jsem doma našel, ovšem u těch menších bude muzikant bez svačiny :-).

 

Jak to vypadá?

Meinl vyrábí bongo cajon ve dvou provedeních, a to v Super Natural, tedy ve velmi přírodních barvách, a dále pak Ebony Black. U nástroje, který jsem testoval já, byla hrací plocha tmavě hnědá, zbytek potom světle hnědý. Uprostřed je černé, elegantní logo firmy. Dřevo jako takové se u každého "kousku" liší, proto se dá počítat s tím, že ani zvuk nebude úplně totožný. Celé tělo je z gumovníkového dřeva (hevea brasiliensis) a je perfektně vyhlazené, zvenčí přelakované, uvnitř přírodní. "Bedýnka" je dutá a neobsahuje struník, jako má klasický cajon. Jediné, co najdete uvnitř, je přepážka, která vlastně vytváří hloubku, respektive výšku tónu a dělá tak Bongo Cajon právě tím, čím má být.

Na spodních stěnách nástroje jsou vyklenuté mírné oblouky, aby dřevo "hrálo" i když je třeba odloženo na odkládacím stolku. Na výsledných "nožičkách" najdete podložky, které zabraňují přímému styku bonga s podlahou nebo jiným tvrdým povrchem. Tedy pokud perkusistovi nevypadne z rukou :-).

 

Jak to zní?

Již jsem předeslal, že zvuk se bude mírně lišit podle toho, jak to "vyjde" danému materiálu. Jako každý nástroj tohoto typu nebo jakýkoli činel. Můj Meinl Bongo Cajon má nádherný, teplý, nižší tón a na druhé polovině daleko ostřejší, ale stále tak příjmně dřevěný vyšší tón. Při zahraném slapu mi zvuk skoro připomíná plastový jamblock, nebo přinejmenším woodblock hraný paličkou. Při úderu zvaném kip, kdy jedna ruka hraje houpačku, čímž pomáhá perkusistovi udržet timing a zlehka vyplňovat doby mezi akcenty, nástroj krásně "dýchá" a absolutně posluchače neruší.

Naopak jako zápornou vlastnost bych viděl to, že pokud hraje člověk, který Bongo Cajon drží poprvé, nebo je absolutní začátečník, bude asi chvilku trvat, než z toho ten poslouchatelný zvuk "vyleze". Hráč sám musí najít místo, kde zní nástroj nejlépe a snažit se ho rozeznívat správnou technikou. A ještě jedna věc mě mrzí. Tento kousek je skutečně výborný na akustické hraní v menších klubech nebo na cestách, ale jakmile by se dobře nenazvučil, je zle. Celkově zní o něco slaběji než klasický cajon nebo třeba claves (ozvučná dřívka). Občas na koncertech používám paličky, když mám Meinl Bongo Cajon postavený na zemi vedle soupravy, ale potom jen velmi zřídka, skutečně pouze jako doplněk, protože nástroj tak okamžitě ztratí ten svůj charakteristický, příjemný zvuk.

 

Verdikt

Meinl Bongo Cajon, který jsem testoval a již od minulého roku ho sám vlastním, má velmi příjemný, celistvý zvuk, je krásně opracovaný po všech stránkách, skladný a lehký. Výborná věc pro cestovatele, atraktivní pro posluchače i díky tomu, že ještě není zdaleka tak známý jako klasický cajon, který se používá ve flamenku nebo rumbě. Jedná se o cenově dostupné, příjemné obohacení sbírky nástrojů jakéhokoli perkusisty nebo bubeníka.

Jediným minusem je to, že při špatném nazvučení či v hlučnějším prostoru si nezahrajete. Nebo vás to bude stát prsty...

 

Info:

Meinl Bongo Cajon je jeden z široké nabídky cajonů od firmy Meinl a nabízí dvě zvukové polohy na hrací desce (macho + hembra), stejně tak i možnost hry po stranách. U nás je k dostání za 1260 Kč (i s DPH).

 

Plus:

velmi lehký

skladný

ideální na cesty

výborný pro akustické koncerty

 

Mínus:

při špatném nazvučení se skoro určitě neprosadí

při hře paličkou trochu ztrácí příjemný zvuk

 

Technická specifikace:

délka: 39,5 cm

šířka: 17,5 cm

hloubka: 14,5 cm

Psáno pro časopis Muzikus