Meinl Byzance - nová řada činelů

Meinl Byzance
Meinl Byzance

Nabídku německého výrobce, týkající se činelů, sleduji v poslední době poměrně pečlivě. Na stránkách Muzikusu jste si ostatně před časem mohli přečíst test na tehdejší novinkovou řadu Amun, a už je zde opět dalších několik novinek. Dlužno říci, že má pozornost se mi jeví více než oprávněná.

Meinl Byzance
Meinl Byzance

K zmíněným novinkám rozhodně patří řada Generation X, vytvořená ve spolupráci s všestranně činným Johnnym Rabbem (informovanější z vás jistě odhalili souvislost mezi tímto jménem a firmou vyrábějící velmi osobité paličky). O ní ale nebude prozatím řeč. Dnešní test je totiž věnován řadě Byzance, která je takříkajíc "na opačném pólu", nikoli kvalitou či cenou, ale doslova svojí podstatou. Zatímco je totiž Generation X určena experimentům v elektronické hudbě a okolí, Byzance nás uvádějí do neklasičtějšího z klasických zvukových obrazů, které lze evokovat při vyslovení slova činel.

Ptáte-li se, jaký krok učinil výrobce k tomu, aby docílil podobného výsledku, zde je jednoduchá odpověď: spojil se s tradicí. A to v tomto případě znamená rodinnou firmičku v Turecku, jež dostala za úkol vytvořit pro Meinl činely, které obstojí v těch nejpřísnějších měřítkách kvality slitiny i zpracování. Hledali-li byste na činelech Byzance vyražené logo firmy, objevíte kromě klasického znaku Meinl jméno Murat Diril a původ výroby Made In Turkey. Co víc si může staromilec přát?

Nabídka řady obsahuje hi hatky o velikostech 13 a 14 palců, v obou je k mání váhová kategorie medium, ve větší z nich také heavy.

Ride můžete vybírat z dvacetipalcových modelů Thin, Medium, Heavy, Ping, Flat, Dry, zájemci o dvaadvacítku mají k dispozici model Momentum. Jde o obecně známá označení, proto si asi každý dokáže evokovat vlastnosti daného modelu. Dokonce jsem zaregistroval i rozšíření o podobné označení jako Momentum i u jiných firem, a pakliže se jedná o vystižení podobných vlastností, pak by se měl tento činel odvděčit svému majiteli zkráceným susteinem a ušetřit mu proto potupné podlepování páskou.

Crashe jsou k dispozici o velikostech 14 - 18 palců (včetně "mezistupňů" 15" a 17"). Ve všech jmenovaných velikostech můžete mít model Thin, v nejfrekventovanějším 16" je pak nabídka rozšířena o Medium Thin a Medium, stejně tak je tomu u 18" kolegy, 17" činel je k mání kromě modelu Thin ještě coby Medium Thin.

China je v nabídce ve velikostech 16", 18" a 20" a je označena bez dalšího modelového rozlišení. Také splash je modelově klasický, stejně jako nabízené rozměry: 8", 10", 12".

Cenově se pohybujeme vzhledem k charakteru řady pochopitelně ve vyšších hladinách. Hi-hatky stojí od 6270 do 6990 Kč, ceny ride činelů jsou u 20" rozměru všechny shodné - 7460 Kč, 22" přijde na 9440 Kč. Crashe pořídíte od 3500 Kč do 5950 Kč, číny pak za 4920 Kč až 7460 Kč a splashe stojí 2110 - 2340 Kč a 2820 Kč. A tím se konečně můžeme odpoutat od rozměrů a cen světských k těm duchovnějším.

To, co od činelů čekáme, je především jejich zvuk. Ale po letech "hledání ideálu" můžu říci, že mnohé prozradí už vzhled činelů. Ten tu funguje stoprocentně: slitina na první pohled působí "důvěryhodně" a neubráním se pocitu, že nebýt potisku Meinl, podle jejího odstínu bych se v identifikaci velmi seknul. Totéž se týká hammeringu, který je veden, lapidárně řečeno, klasicky. Ale co tu objevovat, má-li být výsledkem tradiční zvuk? Pochopitelně, že v hammeringu se uplatnily i modernější postupy, což je dobře patrné například u Dry Ride.

Pro potřeby testu jsem si vypůjčil pouhý výsek ze spektra, v němž se řada rozkládá. Tato šíře není navíc tak rozsáhlá, jak tomu bývá u experimentálně komponovaných činelových řad, a odpovídají-li skutečně jednotlivá modelová označení danému zvukovému obrazu, lze si poměrně snadno představit, čím se vyznačují zbylé z vyráběných modelů.

Mýma rukama prošly tyto: Hi-Hat 13" Medium, Medium Ride 20", Medium Thin Crash 16", Medium Thin Crash 18", Splash 8" a China 18". K nim jsem přibral ještě nové kousky z již testované řady Custom Shop, a sice 12" Basic Hi-Hat Brilliant, 20" Dark Ride, 17" Basic Crash a 18" China, i tyto v povrchové úpravě Brilliant.

Důvody přibrání těchto činelů ke kusům z hlavní testované řady jsou jasné: Jednak při tehdejším testování Custom Shop nebyly dané modely právě k dispozici a jednak se nyní nabízí srovnání mezi dvěma špičkovými řadami téže firmy.

Ale zpět k Byzance. Poté, co jsem na ně začal hrát, potvrdil se výše zmíněný vizuální dojem i zvukově. Nástroje nabízejí plný zvuk s níže položeným laděním, typickým pro kvalitní činely. Společnou vlastností je také "vzdušnost" a pocit ambience, který by snad šlo přiblížit použitím hallu - na první poslech ideální činely pro akustické sety a pro situace, v nichž vyžadujeme od činelů určitou "živost". Vůbec ale není zapotřebí zůstávat u představy jazzového komba, protože činely si poradí i s mnohem vyšší zvukovou hladinou. Konkrétně testované Medium Thin modely crashů si díky své projekci hravě poradí i s "vyhuleným" Marshallem.

Právě ona průraznost mě překvapila i u hi hatky. Má velmi konkrétní artikulaci úderů hlavičkami, jistě především díky velmi heavy spodku a i poměrně těžkému Top činelu. Při pootevření se do jejího zvuku dostává temnější zvuková příměs a pomocí otevírací techniky můžete z této hi hatky dostat spoustu zajímavých barev. Velmi také záleží na hmotnosti paličky, tvaru a velikosti její hlavičky. Získat tak můžete subtilní zobání stejně jako masité ataky. To ostatně platí také pro Ride.

Zní při všech typech úderu velmi artikulovaně, přitom se však rozezní do širokého hřmotného sustainu. Pupek je dostatečně průrazný, ale "nezabíjí" a jeho zvuk neobsahuje konkrétní tón, který je často u pupku ride činelů na obtíž. Při crashovém úderu získáme explozivní ránu, která si nic nezadá se zpomaleným záznamem crashe. Velká škoda, že v nabídce zatím chybí 22" verze, věřme, že ji bude obsahovat předpokládané rozšíření řady.

K současné 20" verzi Medium Ride se velmi hodí 16" Medium Thin Crash. Mezi jejich laděním je velmi příjemný interval a skutečně na mě tyto dva konkrétní kousky působily jako skvělý pár.

18" Medium Thin Crash je laděn pochopitelně níž, svým laděním se dostává až pod ride (což je pochopitelné vzhledem k rozdílné tloušťce modelů) a tak jsem si v jeho souvislosti opět připomněl absentující 22" ride. Určitě by fungovaly podobně dobře jako dvojice 16" - 20".

Crashe jsou vzájemně příjemně odladěny, přinášejí vše, co lze od těchto velikostí a váhových kategorií očekávat a jejich velkou předností je minimum nárazového tónu. Použitelné jsou stejně dobře ride způsobem, překvapil mě především menší z nich, který je překvapivě použitelný pro swingový sticking a bez problému vyartikuluje i poměrně rychlé frázování. Dokonce má dobře použitelný pupek, který vykazuje i přes svou malou velikost příjemné hloubky a konkrétnost.

China také nezklamala. Jde vyloženě o klasický model, nabízí tříštivý exotický zvuk, frekvenčně však "vykostěný" ve vyšších středních pásmech, a proto příjemný i bez ušních špuntů.

Splash je velmi vhodně zvolen v nejlehčí váhové kategorii a zvuku to velmi prospělo. Je průzračný a decentní, přitom však poznatelný ve smršti svých větších kolegů. Není co řešit.

Tak a teď střih! Přejďeme teď na chvilku ke kolegům činelů Meinl Byzance, k řadě Custom Shop.

Jak už jsem řekl, její samostatný test před časem proběhl, odpusťme si tedy seznamku a přejděme rovnou k věci (tohle ovšem nikdy neříkejte slečnám!).

Činely jsou výrazně odlišné od řady Byzance už svou vizáží a koncepcí, jde o talíře s mnohem nižším konstrukčním profilem (20" Medium Ride Byzance má naopak velmi hluboký profil), odlišným hammeringem atd. Výsledkem je pochopitelně také zcela jiný zvukový obraz.

Jsou laděny poměrně vysoko a situovány především do středů a výšek. Musím však hned ocenit, že přestože jsou frekvenčně "nabroušené", nedochází k nepříjemnému "řezání ucha".

Ride má velmi konkrétní atak a jestliže jeho kolega z řady Byzance obsahuje ve svém zvuku určitou ambienci, tento činel je skutečně přímo "u hlavy". Podobný pocit mám i z crashe, lze-li si představit, že jsme vypnuli předchozí hall, máme nejvěrnější představu "blízkého poslechu" těchto činelů.

Máte-li zkušenost s porovnáváním velmi odlišných nástrojových modelů, jistě mi dáte zapravdu, že si charakter daného nástroje "řekne" sám o styl hry. A tak aniž bych jakkoli pozměnil či přeladil bicí soupravu, na níž byly obě řady testovány, po osazení činely Custom Shop mi okamžitě lezly pod ruce jungle rytmy, zatímco u kolegů Byzance se zase samy evokovaly jazzůvky. Zkrátka zvuk inspiruje. Především bych to zdůraznil v souvislosti s 12" hi hatkou Custom Shop, která zní na první poslech snad až příliš industriálně. V jungleových breakbeatech však skvěle funguje jako leader, který vyzáří všechny pootevřené údery a okamžitě se vrátí zpátky k tepu zavřených činelů.

 

Velkou zásluhu na úžasné ovladatelnosti má jistě také rozměr, sám jsem před časem přešel na 12" rozměr i u běžné koncertní sady a nemohu si ji vynachválit.

Čína je také podstatně odlišná od své souputnice v Byzance. Custom Shop je ostřejší, s delším sustainem a téměř crashovým charakterem průběhu zvuku. Pochopitelně je ale mnohem tříštivější a dobře může "vyrušit" standardní zvuk činelů v soupravě. V této souvislosti nelze nevzpomenout Charlieho Wattse, protože jeho čína, kterou používá místo crashe, váže jeho styl do osobité mašličky. Mimochodem Custom Shop China je zvukově velmi blízko té Wattsově (tento Stone používá činel UFIP, kterážto firma bohužel nemá v ČR zastoupení).

Pojďme ale zúročovat poznatky. Shrneme-li předchozí postřehy do závěru, jaká že je nová řada firmy Meinl Byzance, vychází nám jednoznačně: vynikající!

Všechno má svá ale, a tentokrát by jimi například mohla být výtka snad až příliš úzkého záběru rozměrů v ride činelech (zejména 22" v Medium a Thin), či absence light modelu v hi hatkách. Velmi by mě například lákala kombinace bottom činelu z testované Medium Hi Hat s Thin modelem nahoře.

To jsou ale věci, které nebude problém při dostatečném počtu navrhovatelů uskutečnit, a předpokládám, že časem se nějakého rozšíření řady Byzance určitě dočkáme. Jisté je každopádně to, že škála nástrojů, dostupných na našem trhu, se rozšířila o kvalitní činely za únosný peníz!

 

Info:

Nová řada činelů Byzance firmy Meinl, vyráběná v Turecku osvědčenými tradičními metodami, přináší osvědčené tradiční vlastnosti a zvuk. Hi hatky jsou za 6270 až 6990 Kč, ride činely u 20" rozměru 7460 Kč, 22" stojí 9440 Kč, crashe 3500 Kč až 5950 Kč, číny 4920 Kč až 7460 Kč, splashe 2110 až 2820 Kč.

 

Plus:

vynikající zvukové vlastnosti

rozumná cena

 

Mínus:

modelové a rozměrové spektrum nabízených činelů je prozatím zbytečně úzké

Psáno pro časopis Muzikus