Meinl Cajon - bicí souprava v bedýnce

Meinl Cajon - bicí souprava v bedýnce
Meinl Cajon - bicí souprava v bedýnce

Dostaly se mi do rukou nástroje, které jsou mezi perkusisty a bubeníky, zdá se, stále populárnější. Je to cajon (čti kachon). Nástroj, který můžete slyšet třeba ve flamencu, rumbě, ale stále více i na pódiích všech možných akustických i neakustických hudebních projektů.

Firma Meinl Instruments se na tento typ nástroje velmi soustředí. Má ve své nabídce mnoho různých typů, které se liší v mnoha detailech, kdy princip je však stále zachován. Těmito odlišnostmi se vás pokusím provést a upozorním na vše co, mi přijde podstatné.

 

Co to je cajon?

Ti z vás, kteří se nespecializují na rytmické bicí nástroje, se možná ptáte, co je to cajon, kde se vzal a odkud?Bývaly doby, kdy si dělníci v přístavech nejen Karibiku krátili chvíle volna hraním na prázdné bedny od zboží. Seděli na nich obkročmo, dlaněmi bubnovali na dřevěné bedny a bedýnky pod sebou... Takhle nějak by mohl začínat příběh tohoto v principu jednoduchého nástroje.

 

Cajon je vlastně dřevěná bedýnka, na které bubeník přímo sedí a hraje na její přední stranu pod sebou, která bývá z tenké dřevěné či plastové stěny. Dřevěné tělo funguje jako velká rezonanční "krabice", kde vzniká zvuk.

 

V zadní stěně nástroje je kulatý otvor, a pokud se cajon na pódiích zvučí, právě k tomuto zadnímu otvoru se dává mikrofon, aby zvuk snímal. Meinl má ve své nabídce i cajony, které mají ve svém těle přímo zabudovaný snímač. Nemusíte tedy používat mikrofon, zvuk se snímá přímo linkou. Nejen kvůli čistotě zvuku se na spodní desku - dno - dávají gumové nožičky. Kdyby deska seděla celou plochou na zemi, zvuku by to hodně ubralo, ale takhle je to i komfortnější.

 

Přední deska je přichycena malými šroubky k tělu nástroje. Na přední stranu se hraje dlaněmi, prsty, může se hrát i metličkami. Šroubky jsou důležité proto, že můžete mít hrací přední desku silně přichycenou k tělu, což znamená, že zvuk je u horních okrajů suchý a tišší. Když však šroubky povolíte - stačí při horním okraji -, vznikne vám malá mezírka mezi tělem cajonu a přední deskou. Tím pádem má přední deska volnost pohybovat se mezi hlavičkou šroubku a rezonančním tělem, mezera je větší, a úder dlaní, tedy úder přední desky o statické tělo nástroje, je více slyšet. Vyšší tóny jsou pak mnohem hlasitější a charakter zvuku se mění.

 

Hlavní změna oproti původní bedýnce z přístavu však je, že uvnitř nástroje jsou připevněny struny nebo struník, které se dotýkají vnitřní části přední desky. Vše je na podobném principu jako u malého bubínku - virblu. Vzniká tak charakteristický zvuk cajonu, kterému struny dávají další zvukový rozměr. Cajon hraje jako taková malá bicí souprava - hluboké basy hrané na prostředek přední strany + vysoké tóny hrané na okraje, znějící podobně jako virbl.

 

Cajon zažívá velký boom a mnoho firem se momentálně specializuje na jejich výrobu. Dají se sehnat nástroje vysoké, nízké, široké i užší. Každý ten který nástroj má svá specifika, a tudíž jiný zvuk. Paleta nabídky je široká a každý může vybrat podle své chuti. Dnešní testy ale budou o čtyřech nástrojích z jinak velmi široké palety cajonů Meinl.

 

Co je společné

Všechny testované nástroje mají jedno společné - jsou to krabice, chcete-li bedýnky, na gumových nožkách - to je dobré jak pro zvuk, tak pro to, abyste neponičili třeba dřevěnou podlahu u sebe doma. Rezonanční těla mají krásně opracovaná, rohy nejsou ostré - vždy lehce zbroušeny. Vrchní stěny, na kterých se sedí, jsou opatřeny gumovými sedátky, abyste při hře neklouzali. To oceníte zejména ve chvílích, kdy hrajete na cajon, který si při hře lehce nakláníte směrem k sobě.

 

Čím se liší, jsou materiály, ze kterých jsou vyrobeny - jak samotná rezonanční těla, tak přední strany. Dále jsou řešeny dvěma způsoby, jak docílit charakteristického drčivého zvuku při úderu: buď pomocí čtyř strun, těsně doléhajících na vnitřní stranu přední desky nebo vnitřního struníku.

 

Pickup Cajons

Pod tímto názvem najdeme dva nástroje - CAJ9SNT-M a CAJ8 MB-M. Tyto dva cajony se liší jak materiálem, ze kterého jsou vyrobeny, tak struníky.

 

Materiály

CAJ9SMT-M má resonanční tělo vyrobeno z oranžovo-hnědého gumovníku (Rubber wood, Hevea Brasiliensis). Přední deska, na kterou se hraje, je vyrobena z amerického bílého jasanu (American white ash, Fraxinus americana) a je v přírodní povrchové úpravě, vyleštěná do hladka, vidíte letokruhy. Přední strana, na kterou bubnujeme, je k jasanovému tělu připevněna poctivě - ve spodní části a po obvodu deseti malými vruty, v horní části pěti vruty (počet vrutů je u všech dalších testovaných cajonů stejný). Ty si můžete povolovat podle svých potřeb a chuti - viz popis výše.

CAJ8 MB-M má rezonanční tělo také z gumovníku, avšak ve světle krémové barvě. Přední deska je z dřeva makah (Makah Burl).

 

Vnitřek nástroje

Na zadní straně je kulatý otvor, kterým uvidíte buď u CAJ9SNT-M pevný struník jako u malého bubínku, nebo u CAJ8 MB-M ve spodní části pevné přichycení čtyř strun, které těsně přiléhají k zadní části přední desky. Struny se dají dolaďovat - více či méně dotahovat dvěma šroubky umístěnými ve dně nástroje. Oproti tomu struník se dá vypnout pomocí kovového chromového kulatého kolíku - mechaniky na boku těla cajonu. Vše podle vaší chuti, potřeb a představ o zvuku. Mechanika je na povrchu jemně zvrásněná, aby při používání neklouzala v dlani či prstech.

 

Snímání zvuku

U obou cajonů je možno použít ozvučení linkou, mají snímač (9V), baterie je vždy přiložena k sadě. Pohodlně ji můžete vložit do pouzdra, které je přichyceno na suchém zipu uvnitř těla. S cajonem CAJ8 MB-M jsem odjel letošní turné se Sletem bubeníků, zvučil jej pouze linkou. Vždy se dobře prosadil, zvuk byl silný a v pořádku. Nad otvorem pro linku je ještě knoflík, kterým si můžeme sami regulovat intenzitu signálu - hlasitost, kterou pouštíme ven do sálu. Ve skladbách, kde cajon nehrál, jsem signál ztlumil, naopak ve skladbách, kde bylo třeba, jsem otočil "volume doprava" je dobré, že se například zbytečně nechytá zpětná vazba atp.

Oba cajony jsou profesionální nástroje s vyváženým zvukem.

 

Cajon BKSP-M

Nástroj, který má rezonanční tělo z gumovníku (Hevea Brasiliensis), přední strana je z prvotřídního, tenkého laminátu. To způsobuje silný, sytě znějící až třaskavý zvuk. Laminát je černý s příměsí drobných stříbrných perleťových zrnek. Velmi zajímavý design, lehounce připomínající vintage povrch starých souprav.

Zvuk vzniká, stejně jako u CAJ9SNT-M, pomocí struníku - stejný princip, jako u virblu. Také zde můžete pomocí mechaniky - laditelného kolíku na boku - struník vypnout a získat tak pouze temný zvuk bez strun.

Vstup na linku tento cajon nemá, zvučit lze tedy jen klasicky, pomocí mikrofonu.

Profesionální nástroj se silným zvukem, velmi vyrovnaná škála tónů - od basových až po vysoké. Krásný krátký drnčivý dozvuk strun.

 

Cajon CAJ3 VSB-M

Rezonanční tělo z kaučukovníku (Hevea Brasiliensis), přední strana z březového dřeva (Birch wood, Betula), kde horní a dolní okraje jsou tmavě hnědé, směrem ke středu barva oranžoví a zlátne. Doslovný překlad barvy povrchové úpravy zní "sluneční paprsky". U tohoto nástroje vzniká charakteristický zvuk pomocí čtyř strun, stejně jako u CAJ8 MB-M. Budete-li chtít nástroj ozvučit na pódiu či ve studiu, musíte mikrofonem, vstup na linku tento cajon nemá.

 

Důležité ke zvuku

Ke zvuku u cajonů je dobré říci to, že každý cajon, každý nástroj, i ze stejné série, zní jinak. Hraji na cajon často, zkoušel jsem již mnoho typů a upřímně - velmi těžko se hledají dva nástroje podobného nebo, chcete-li, totožného zvuku. Nejlepší je si prostě vybrat ten, který vás oslovuje, který splňuje přesně ty požadavky a vaši představu o zvuku. Princip zvuku tohoto typu nástroje je vždy stejný, u některých typů si sice můžete vypínat strunění, ale charakteristika je stejná.

Zvuk u testovaných nástrojů byl vždy silný bas, středy i vysoké tóny úderů zněly vyrovnaně a plně. Když jsem měl vrchních pět vrutů úplně utažených, byl zvuk sušší, pokud povolíte, je úder na okraji slyšet silněji. Vše naladíte podle osobní chuti a potřeby.

 

Závěrem

Cajony od Meinlu, které jsem testoval, jsou hezké, dobře udělané nástroje, kde si každý vybere ten "svůj". A to jak zvukově, tak vzhledově. Nabídka cajonů Meinl je velmi široká, najít můžete i speciality v podobě Conga Cajonů, Bongo Cajonů či nového nástroje Palito. Ke každému nástroji lze zakoupit originální, velmi praktický, pevný černý obal. Je to při častém převozu lepší.

Pokud i vás okouzlí "čarovná bedýnka", nebude se čemu divit, a bubeníci, třeba místo své bicí soupravy, vezmou do malého klub či na zkoušku cajon.

 

Info:

Meinl Cajon jsou originalní perkusní nástroje, které dokáží zvukově přinejmenším nahradit i celou bicí soupravu.

Doporučené maloobchodní ceny jsou:

CAJ9SMT-M: 7850 Kč, CAJ8 MB-M: 6630 Kč, CAJ1BKSP-M: 6630 Kč a CAJ3 VSB-M: 3960 Kč.

 

Plus:

určitě velký výběr z mnoha typů cajonů

gumová sedátka

možnost vybrat cajon, který snímá zvuk linkou

možnost výběru cajonu se strunami či struníkem

u vybraných modelů možnost vypnout struník

 

Mínus:

nemohu přesně ohodnotit zvuk jednotlivých typů cajonů, jelikož každý nástroj i od jednoho typu zní trochu odlišně

Psáno pro časopis Muzikus