Meinl Soundcaster Fusion - nová rošířená řada firmy Meinl

Meinl Soundcaster Fusion - nová rošířená řada firmy Meinl
Meinl Soundcaster Fusion - nová rošířená řada firmy Meinl

Německý výrobce perkusivních nástrojů a činelů každým rokem rozšiřuje a inovuje svoje produkty a drží si v této oblasti stále jedno z předních míst. V roce 2009 získala testovaná řada činelů vítěznou cenu v prestižní soutěži M.I.P.A. (Musikmesse International Press Award) pořádané každoročně při Franfurktském veletrhu.

Najmutí Thomase Langa za firemního hráče je dalším úspěšným obchodním tahem tohoto výrobce. (Malým problémem je, že si při jeho prezentaci všimnete značky pouze do té chvíle, než mistr usedne a spustí svou vysokofrekvenční mašinu. Poté už jen zkoušíte spočítat, kolik že to má vlastně končetin...).

 

Heslo Four is More, kterým se firma prezentovala začátkem roku 2008 a který oznamoval nástup čtyř nových slitin, stále platí. Tyto slitiny najdete v různých variantách v každé řadě.

 

Úředním strohým jazykem popíšu, co konkrétní slitiny obsahují, což je nuda bez tahu, ale pro výběr činelů je dobré znát i „totok, bo“ každá slitina jinak zvýrazňuje basy, středy, výšky...

 

Příklad - B8 - bronzová slitina obsahující 8 % cínu a 92 % mědi. Další do čtyřky jsou B10, B12 a B20, kde první písmeno značí bronz a číslo za ním označuje poměr cín/měď. Každý surový materiál ve slitině má svoji charakteristiku, která definuje zabarvení tónu, takže například B20 ve výsledku dává teplý, hřejivý zvuk, ale s nízkou hlasitostí. Na druhé straně stupnice je B8, která pozvýrazňuje výšky a výraz. B10 je lehce nad tím a „mistr compromise“ B12 je uprostřed.

 

Pro celkovou představu uvádím kompletní rozsah sortimentu činelů a stručnou charakteristiku každé řady. Jednotlivé skupiny jsou rozděleny v přehledu do deseti řad, z nichž některé mají další podskupiny, a záběr rozsahu je skutečně velmi široký.

 

Přehled řazený od nejvyšší řady sestupně

MB 20 - takto bez názvu, pouze označením složení slitiny začíná první řada činelů Meinl. Svou mimořádnou odolností, díky kombinaci nejlepších materiálů a ručnímu tepání, se hodí pro extrémní metal, heavy metal, punk, a vůbec všechny styly, co chtějí být slyšet, dále pro bubeníky, co chodí do posilovny nebo o tom aspoň mluví a mají potřebu ukázat, jakou mají ránu.

 

Byzance - tato řada je rovněž ze slitiny B20 a v přívlastku má šest druhů: Traditional, Brilliant, Dark, Extra Dry, Jazz a poslední Vintage (zde je pouze 20” Ride).

 

Široký záběr této řady hovoří sám za sebe. Činely jsou opět ručně tepané do příslušné formy. Nejlépe zastoupená řada co do použití v daném žánru.

 

M Series (nová řada v roce 2010) - opět slitiny B20, na rozdíl od předešlých jsou tyto činely tepány High-Tech Comp technologií. Jsou vyráběny výhradně v Německu. Tradiční design i povrch, v záběru mají pouze hi-hat, crash a ride.

 

Sound Caster - uplatněna slitina B12, která zvýrazňuje výšky oproti basům. Tato řada má dvě další dělení na Custom a Fussion. Bližší popis najdete ve vlastním testu.

 

MB 10 - základní vlastností těchto činelů je zvuk odpovídající druhu použité slitiny B10 těžké váhy a vysokého lesku. Kromě všech typů má v sortimentu „tlustou“ šestnáctipalcovou Fat Hat, asi pro toho, kdo má momentálně levou nohu v sádře.

 

MB 8 - první zástupce slitiny B8. Hodně výrazné výšky oproti basům a nejlepší zvuk ze všech uvedených řad. Opět strojové tepání a příjemný „bronzový“ povrch.

 

Generation X - experimentální zástupce, který se dá označit jako „hlavně žádný normální zvuk“. Názvy jako „safari hi-hat“ nebo „drumbals“ (činel, na který se nehraje, ale položí se na blánu virblu) udávají charakteristiku této řady. Sound těchto činelů je záměrně nekonvenční a je určen pro bubeníky, kteří chtějí objevit něco nového.

 

Myslím, že o něco podobného se pokoušel sovětský vědec Mičurin, když chtěl zkřížit brambor s jetelem.

 

Classics - horovo oko jako logo této řady nám oznamuje, že poměr mědi a cínu B8 byl inspirován starými mistry v Egyptě. Zajímavé druhy činelů, jako například 10” hi-hat nebo 8” a 10” china splash.

 

MCS a HCS - levnější řady v B8 pro začínající bubeníky. V nabídce dva sety a individuální činely v základním rozsahu.

Candela - řada určená pro perkusionisty. Činely jsou ručně tepané a extra tenké. Slitina B20 určuje jejich sound a jsou vyvinuté tak, aby se prosadily i při „ručním“ hraní a zároveň vydržely údery timbales paličkou.

 

Soundcaster Fusion

Vyšší řada Soundcaster byla původně pouze s podtitulem Custom (test v Muzikusu v roce 2008).Testované činely jsou tedy rozšířením této řady, s přívlastkem Fusion. To neznamená, že by soudruzi z NSR předtím „udělali někde chybu“ a chtěli ji tímto napravit. Základní charakter (fusion) je totožný s původním (custom). Slitina B12 určuje zařazení zvuku a hlavní charakter tónu. Činely jsou tepané strojově „high-tech comp“ technologií.

 

Už při prvním pohledu je jasné, že se seznamujete s nástrojem, který není určen pro spodních deset milionů „obyčejných lidí“...

 

Dvě odlišné povrchové úpravy a laserem vypálené logo s nápisem dávají každému činelu patinu vyššího standardu. Od pupku do poloviny je lesklý zrcadlový povrch, a to tak reálně, že se u něj můžete i oholit (díky zaoblení „bellu“ lze doporučit i bubenicím). Druhá půlka je matovaná a celkové zabarvení je ryzí žlutý „gold“.

 

Pokud mohu porovnávat s původní řadou Soundcaster Custom, musím uznat, že tato je povedenější z několika důvodů.

 

Prvním potěšujícím poznáním je kultivovaný medový zvuk. Mám prostě pocit, že činely této řady jsou více muzikálnější než „mother“. Dalším příjemným zjištěním je rozšíření sortimentu o Trash Crash 16” a 18”. Zvukově se podobá „číně“ s velmi krátkým dozvukem.

 

Testované vzorky

Hi-hat 14” - je lepší, když tuto „hajtku“ dáte na stojan s nastavitelným odporem. Díky pár dekům navíc musíte počítat s malinko pomalejší reakcí než u lehčích verzí. Je zvukově plná, ve vyšších frekvencích hodně ostrá. Zavřená i otevřená hraje téměř stejně, bez záznějů, s krátkým dozvukem.

 

Medium Crash 16”a 18” - oba mají charakteristický zvuk odpovídající tabulce slitiny B12. Kombinuje teplý, čistý zvuk v daném pásmu, se zvýrazněnými výškami. V intervalu 16” a 18” k sobě příjemně sedí, barva i celkový zvuk zůstávají stejné při různých intenzitách úderu. V této řadě je ještě podskupina Powerfull, která má ještě vyšší „projekci“ a výšky, ovšem na úkor frekvenčního rozsahu, který není tak široký jako zde.

 

Ride Medium 20”, Ride Powerful 20” - při porovnání obou těchto činelů bych dal přednost Ride Medium. Zvukově vyvážený, rajcovní „cow-bel“ sound na pupku, a díky svému zařazení (medium) není tak ostrý a zvukově oříznutý jako Powerfull. Je celkově laděný do nižších frekvencí, ale není tak průrazný jako kolega, který má díky speciálně soustružené hraně vyšší projekci a ostřejší zvuk.

 

China 18” - jediný činel, se kterým jsem musel udělat nějaké úpravy, abych dosáhl kýženého výsledku.

Najít správný zvuk „číny“ je hodně subjektivní věc, a tak, kdo má raději krátký rozkřápnutý zvuk bez dlouhého doznívání, bude muset tento činel podlepit. Nejlepšího zvuku jsem dosáhl po menším vytapetování vnitřní strany pupku.

 

Info:

Meinl Soundcaster Fusion je nová (rok 2009) rošířená řada firmy Meinl. Kategorie: vyšší třída, vítěz soutěže M.I.P.A. v oblasti činelů. Základní surovina B12 - lehce zvýrazněné výšky s krátkým sustainem. Dvě povrchové úpravy na každém činelu, lesk + mat, strojově tepané. Rozsah výroby: splash, hi-hat, crash, trash crash, ride a china.

 

Plus:

- exklusivní leštěný „gold“ vzhled (pro někoho)

- relativně dobrá cena

- cena M.I.P.A. za rok 2009

 

Mínus:

užší žánrové zaměření

paradoxně opět vzhled, který může pro jiného působit až kýčovitě

 

Když jsem u řady Generation X zmínil sovětského zemědělského vědce Mičurina, který m.j. vyšlechtil ředkvičky velikosti dýně, nedá se nevzpomenout na vojáka Čonkina. Zapomenutý voják v ruské vesnici měl za souseda podobného vědátora, který to dotáhl ještě dál. Pálil samohonku z různých typů exkrementů míchaných s cukrem. Tak na takovou „slitinu“ to ještě nedotáhl ani jeden činel ze zmíněných řad.

Psáno pro časopis Muzikus