MIDI Patch Bay není zbytečnost

MIDI Patch Bay není zbytečnost
MIDI Patch Bay není zbytečnost

Pokud vás už omrzelo věčné přepichování MIDI kabelů z jedné škatule do druhé a přemýšlení, kam který konec patří (nebo patřil, když po koncertu zmizí popisky z koncovek), firma ESI, známější jako EgoSys, přichází se dvěma krabicemi plnými MIDI konektorů, kam napícháte všechny své mi(di)láčky a ještě vám zbude.

MIDI Patch Bay není zbytečnost
MIDI Patch Bay není zbytečnost

Novinky nesou označení Miditerminal M8U a M4U. První z nich má 8 In a 8 Out konektorů, tedy obslouží celkem 128 MIDI kanálů, druhý po čtyřech, což je 64 MIDI kanálů. Oba modely jsou uzpůsobeny perfektně pro spolupráci s posledními verzemi obou nejpoužívanějších operačních systémů Windows XP a MacOS X. Využívají beze zbytku technologie plug'n'play, dokonce natolik, že už vůbec nepotřebujete žádná instalační média (CD, diskety) - zapojíte-li je pomocí přiloženého USB kabelu k počítači, operační systém už zařídí vše ostatní! Sám si najde ovladače a zprovozní vše potřebné. Od vás potřebuje jen asi 2-3 potvrzení během instalace, nic víc. Navíc se ani nemusíte starat o napájení, používáte-li klasický počítač, případně notebook napájený ze sítě doma či ve studiu, neboť zařízení je napájeno přes USB. Pro notebook na cestách je ovšem vřele doporučeno přikoupit adaptér s definovanými hodnotami (pro model M8U). V obou případech proběhla instalace naprosto v klidu, bez zaseknutí, a přístroje byly bez restartu počítače okamžitě připraveny k plné práci.

 

Dále popis

M8U má dvě řady LED diod po osmi vedle sebe, které signalizují aktivitu každého z MIDI kanálů v příslušném směru. Je připraven k namontování jako 1U do 19" racku. Naproti tomu M4U je malá desktop škatulka (cca 1/3 racku), která se vejde do větší kapsy a je lehoučká (větší model není o moc těžší). Řady LED jsou u něj pro změnu pod sebou. Většina konektorů je umístěna na zadním panelu, kde kromě nich najdete už jen zdířku pro USB a vstup pro AC adaptér (M8U). M8U je díky tomu, na rozdíl od M4U, které nemá jiné napájení než USB, schopen pracovat také jako samostatný MIDI Patch Bay modul i po vypnutí počítače. Vypínač je nadbytečný. Šikovně je vyřešena jedna drobnost. Vždy jeden konektor In a Out je vyveden na čelním panelu, v případě Out je to Out 8, který máte takto na výběr, jelikož je i vzadu. U M4U je situace jiná, protože jsou na čelním panelu vyvedeny konektory In 2-4 a Out 4. Vzadu pak In 1 a Out 1-3. U obou modelů je na levé straně čelního panelu tlačítko s LEDkou, které přepíná režimy práce modulu.

 

Práce a spolupráce

Moduly pracují ve dvou základních režimech:

1. USB režim je tzv. Normal. V tomto stavu je tlačítko vymáčknuté, jeho LEDka svítí červeně a přístroj se chová jako klasické MIDI rozhraní. Veškeré MIDI In/Out konektory ovládáte ze svého SW v počítači.

2. Thru režim se nastaví stiskem tlačítka. Jeho LEDka svítí zeleně. Tento režim je funkční jen se zapnutým počítačem, nebo u M8U s AC adaptérem. Má tři varianty provozu, což přesně definujete v řídícím sekvenceru:

a) porty In/Out jsou v poměru 1 : 1, tedy např. data z In 2 jdou přímo do Out 2.

b) MIDI data z posledního vstupu In 8 (4) jdou na všechny výstupy Out 1-8 (1-4).

c) MIDI data z prvního vstupu In 1 jdou na všechny výstupy Out 1-8 (1-4).

 

Spolupráce s počítačem se může zdát relativně náročná na HW vybavení. U PC více, jelikož vyžaduje jen počítač se značkovým motherboardem firmy Intel nebo s VIA chipsetem, dále rychlejší procesor (PIII/AMD) i disk (7200 otáček/min) a RAM min. 256 MB. U Maca stejně velkou paměť RAM a procesor min. G3. Ale když si koneckonců uvědomíme, že současný, nejen profesionální studiový audio software, se s uvedeným vybavením spokojí už jen jako s minimálním, není co řešit, pokud vám totiž bez problémů běží ten, s největší pravděpodobností poběží i moduly. Nezkoušel jsem jejich "bezmediální" instalaci na jiném systému než na doporučeném Windows XP, takže nemohu zaručit bezproblémovost např. u Windows 98, byť verze SE. V manuálu jsou uvedeny návody pro nastavení nejčastěji používaných aplikacích - pro PC: Cubase SX, Logic, Giga Studio, Reason a Sonar. Pro Mac: Cubase SX, Nuendo, Logic a Reason. Poslední dvě strany manuálu se zabývají známými problémy a jejich odstraněním. Jen pro zajímavost, týkají se pouze Windows (inu ovšem) a je to např. problém s ovladačem, který potřebuje dát 5 minut času, než po přerušení USB spojení s modulem zmizí z registrů systému, proto audio odborníci firmy Microsoft nedoporučují během této doby připojovat modul zpět, ale vyčkat. Jiný problém se týká funkcí Send/Receive MIDI SysEx dat. S vysláním datových souborů menších než 1 kB není žádná potíž, ale s většími ano, kvůli velikosti bufferu SW sekvenceru. Takže při větším dumpingu vyslání u většiny SW obvykle zhavaruje. Výhradně dva programy nemají s uvedenými zvláštnostmi potíže - Cakewalk a MIDIOX (Freeware). Je to proto, že pouze tyto programy obsluhují buffer tak, že data nejprve natáhnou do něj a až poté zobrazují, takže si natáhnou, kolik potřebují, a příště pokračují. Ne tak ostatní, bohužel.

Budiž ke cti firmě ESI připsáno, že to vůbec zákazníkovi v manuálu řekne.

 

Závěr

Moduly Miditerminal M8U a M4U jsou sympatické MIDI Interface s 8/8 a 4/4 konektory In/Out. Pro předpokládané operační systémy Windows XP a Mac OS X nepotřebují instalační CD. Vyšší nároky na HW odpovídají profesionálnímu použití.

 

Info:

Miditerminal M4U a M8U jsou USB MIDI rozhraní pro PC i Mac. Jejich ceny jsou: M4U - 4790 Kč, M8U - 10 890 Kč.

Plus:

skutečně plug'n'play instalace bez CD

nízká hmotnost

Mínus:

vyšší nároky na HW, zvláště na motherboard počítačů PC

problémy se SysEx daty u většiny audio SW pod Windows

Psáno pro časopis Muzikus