MIDI za devatero komby a monitory

MIDI za devatero komby a monitory
MIDI za devatero komby a monitory

Před nedávnem si v rozhovoru povzdechl jeden z našich předních hudebních tvůrců (Pražákům, těm je tu hej), že dosud nepřišel žádný z výrobců klávesových nástrojů s realizací jednoduchého nápadu. O co jde? Do keyboardu, visícího na krku jako kytara, by bylo přeci velmi snadné zabudovat MIDI vysílačku (místa je uvnitř habaděj, že) a nebylo by nutné vymýšlet skutečně nedůstojné kreace se suchými zipy, lepicími páskami, apod. Musel jsem mu dát jednoznačně za pravdu. Ani ty nejnovější modely různých výrobců tohoto typu nástroje vskutku tolik potřebnou vlastností neoplývají. Vývoj sice nespí, ale že by se zrovna přetrhnul... A tak nezbývá, než dále tahat po pódiu přístroj s MIDI kabelem. Nicméně jedno z kompromisních řešení, navíc o něco univerzálnější, si nyní popíšeme.

 

Když jsem obdržel novinku od anglické firmy Kenton, byl jsem zvědav, jak se s tímto problémem vypořádala ona. Pravda, pokud hledáte zcela nové trendy, MIDIStream se prakticky neliší od již známých modelů. Manuál se skládá ze dvou dvoulistů, takže je zřejmé, že i ovládání je jednoduché, což je pravda. Autoři se chlubí, že u tohoto UHF wireless MIDI systému jsou "vychytány" obvyklé nemoci bezdrátového přenosu. A musím potvrdit, že latence (zpoždění zvuku) je vskutku velmi nízká, neznatelná a drop-outy jsem nezaznamenal, pokud jsem se pohyboval v doporučeném prostoru, daném vzdáleností antén. MIDIStream pracuje na celoevropsky volném frekvenčním pásmu 868-870 MHz, ovšem pouze jediném, resp. jedinečném, takže nelze použít blízko sebe dva stejné přístroje bez vzájemného ovlivnění. Firma pochopitelně do budoucna uvažuje o rozšíření na celou řadu pásem, takže si zatím kupte MIDIStream jen jeden a vyčkejte...

 

Vysílačka

Přístroj se skládá ze dvou částí - vysílačky a přijímače. Vysílačka o velikosti cca o chlup větší cigaretové krabičky má napevno zabudovanou anténu, kterou nelze odšroubovat. Ve svém nitru skrývá 9V baterku, na povrchu je pouze LEDka, vypínač a vstup MIDI IN pro standardní MIDI kabel. Je potřebné snažit se pohybovat po jevišti či v jiném prostoru tak, aby anténa neztratila přímou viditelnost s anténami přijímače a aby současně nebyla v těsném sousedství větších kovových předmětů. Jedině tak může odvést spolehlivou práci. LEDka má čtyři úkoly - trvalé světlo značí provoz jednotky. Během příjmu MIDI dat se světlo LEDky chvěje. Pokud dojde k poklesu napětí baterie pod 6 V, začne pravidelně blikat a je-li přístroj uveden do úsporného režimu, pak LEDka blikne každé dvě sekundy. Ve vlastním zájmu baterii co nejdříve vyměňte, začne-li signalizovat nízké napětí. Poklesne-li toto pod hranici 4 V, MIDIStream se prostě vypne. Víčko prostoru baterie je ve spodní části vysílačky a je zajištěno šroubem s vroubkovaným povrchem, takže nepotřebujete šroubovák. Hmotnost vysílačky je 300 g a má k dispozici větší suchý zip a festovní klipsu.

 

Přijímač

Přijímač je podstatně větší než vysílačka, váží 850 g a je vybaven vlastním adaptérem. Konektor MIDI Out propojíte se zvukovým modulem nebo libovolným nástrojem se zvukovou bankou a můžete začít hrát. Přijímač má dvě antény, které lze natočit a k tělu přístroje jsou připevněny pomocí konektorů BNC, jež možná znáte ze starších síťových karet počítačové komunikace. Přítomnost dvou antén svědčí o užitečném nápadu přítomnosti dvou rovnocenných jednotek přístroje. Pokud totiž jedna z antén nepřijímá signál, úkolu se zhostí druhá. Antény ke své nerušené práci potřebují co nejvíce volného prostoru kolem, nejlépe co nejdále od kovových předmětů, jako jsou regály, konstrukce osvětlení či topení. Nepoužíváte-li rackovou verzi, pak je potřeba přístroj postavit na nejvyšší komponentu rackové soustavy, aby nedocházelo k rušení díky interferenci s ostatními přístroji v racku a zesilování jeho vždypřítomnému šumu. Také může docházet k reflexi odrazů signálu od kovových konstrukcí kolem. Čtyři LEDky informují o aktuálním stavu přístroje (možnosti jsou uvedeny v rámečku). V optimálním případě obě LEDky RF-A i B svítí stálým světlem. Pokud tomu tak není, snažte se najít takovou vzájemnou polohu přijímače a vysílačky, aby svítily obě. Je dobré si uvědomit, že jestliže jedna z nich občas blikne nebo zhasne (ztratí signál), nic se neděje, ale kdyby zhasly obě současně, pak je signál přerušen úplně a je po hraní!

 

Jak získat maximum

Ideální je, když v cestě signálu od vysílačky k přijímači nic nestojí, speciálně ne kovová konstrukce, apod. Snažte se přijímač postavit co nejvýše a vysílačku raději dále od těla (např. připevněním na nástroj, s nímž po pódiu běháte... Vysílačka má výkon kolem 5 mW, tedy obdobný mobilnímu telefonu, ale může tak způsobit rušení rádiových vln. Dobrá zpráva je, že dosah vysílačky je venku při přímé viditelnosti až 100 m (!) a v místnosti asi 30 m. Pakliže to situace vyžaduje, je možné (díky použitým BNC konektorům) antény oddělit a prodloužením síťovým kabelem je připevnit do vyšších pozic. Výrobce nedoporučuje přijímač v dané verzi montovat do racku, pro tento účel připravuje rackovou verzi, resp. montážní sadu s upravenými anténami. Kenton doporučuje použití dvou kvalitních dobíjecích článků - akumulátorů, jednoho v provozu a druhého v nabíječce. Přiložený akumulátor má kapacitu 250 mAh, což zajistí práci na cca 5 hodin na jedno nabití. Ke zvýšení úspory spotřeby energie můžete pomocí dvou hexadecimálních SysEx zpráv aktivovat úsporný režim, pokud intervaly mezi přenosy MIDI dat jsou řádově v minutách a delší. Jestliže po uplynutí určeného časového úseku (od 5 do 127 minut) nedojde k MIDI přenosu RF signálu, vysílačka přeruší vysílání a přejde do úsporného režimu. Ovšem, může se stát, že některé přístroje vysílají konstantní signál, a v tom případě nedojde k jejich přechodu do úsporného režimu. O realizovaném přechodu jste informováni příslušnou LEDkou. MIDIStream byl původně zamýšlen pro přenosné nástroje typu AX-1, ale může být využit řadou dalších včetně dechových kontrolérů, např. WX-5 či novými MIDI akordeony Roland. MIDIStream má nízkou latenci, takže jej můžete použít i pro přenos SysEx zpráv, ale pokud musíte přenášet větší soubory těchto dat, doporučuji je nejprve rozdělit na menší bloky a s pauzou několika milisekund je přenést. K tomu účelu si můžete zdarma stáhnout z internetu užitečnou utilitku MIDIOX na téže adrese www.midiox .com.

 

Závěr

Jak jsem předeslal, MIDIStream převratná novinka není, její bratři již léta pilně pracují, ale univerzální je dostatečně, a pokud se časem podaří aktuálních 300 g snížit na velikost i váhu běžného mobilu, tedy pod 100 g, pak ani nebudete vědět, že něco někde "visí". Dosah 100 m venku a 30 m uvnitř je naprosto dostačující. Mně pracoval přístroj bezchybně.

 

Info:

Kenton MIDIStream je bezdrátový UHF MIDI systém, který umožňuje spojení mezi MIDI nástroji a přístroji na poměrně velkou vzdálenost. V dohledu je racková montážní sada a více přenosových frekvenčních pásem, což značně rozšíří aktuální možnosti využití. Cena: 23 390 Kč

 

Plus:

velký dosah

univerzální použití

úsporný režim

oddělené antény BNC kabelem

 

Mínus:

jediná pracovní frekvence (vzájemné rušení)

velikost a váha vysílačky

 

Stavy LED diod:

ON (modrá) zapnutý stav + bliká při nízkém napětí baterie vysílačky

MIDI (oranžová) přijetí MIDI dat

RF-A (zelená) příjem anténou A

RF-B (zelená) příjem anténou B

Vypnete-li vysílačku, obě LEDky RF-A/B zhasnou.

Psáno pro časopis Muzikus