Mikrofon Røde Procaster - … aneb australský válec do rádia…

Mikrofon Røde Procaster - … aneb australský válec do rádia…
Mikrofon Røde Procaster - … aneb australský válec do rádia…

Tentokrát je předmětem testu mikrofon s poněkud specifickým určením. Røde Procaster je totiž mikrofon určený především do rozhlasových studií ke snímání hlasu moderátora.

Mikrofon má poněkud zvláštní design. Je poměrně velký, robustní a nepatří k nejlehčím. Masivní válcové tělo antracitové barvy je dole ukončeno osazením a závitem pro uchycení do držáku. Součástí středového závitu je výstupní XLR konektor. Ten zaslouží pochvalu. Jak je u Røde dobrým zvykem, je první pin o něco delší. Takže stínění se připojuje vždy první a odpojuje poslední. Opačný konec válcového těla pak pozvolna přechází v hlavu mikrofonu. Hlava má leskle stříbrnou mřížku a na vlastní mikrofonní vložku se dostaneme odšroubováním čelního „víčka“. Samotnou vložku kryje ještě molitanový pop filter. Celkově je řemeslné zpracování tohoto kousku velice povedené. Ruku v ruce s tím jdou i zvukové vlastnosti. Podání hlasu je velice příjemné. Konstrukce mikrofonu výborně potlačuje problémy se zpracováním explozivních hlásek. Rovněž proximity efekt není nijak výrazný. Mikrofon je dynamický a má kardioidní směrovou charakteristiku. V důsledku toho je mikrofon poměrně málo citlivý na ruchy přicházející z jiných směrů než zepředu. To oceníme zejména při použití v místnosti s horšími akustickými vlastnostmi. Na druhou stranu ale zase zvolená směrová charakteristika umožňuje moderátorovi celkem slušnou pohybovou svobodu.

 

Jako příslušenství se k mikrofonu dodává standardní koženkové pouzdro a držák na stojan. Držák je jen základní jednoduchý, takový „aby se neřeklo“. Vzhledem k váze a velikosti mikrofonu držák působí poněkud nedostatečně a při použití se musí dost silně utáhnout, aby mikrofon vůbec udržel v požadované poloze. Je ale třeba poznamenat, že jako volitelné příslušenství lze doobjednat klasický „pavouk“.

 

Mikrofon se prodává za 4390 Kč, což je vzhledem k jeho vlastnostem cena více než přijatelná. Zároveň to z něj dělá poměrně zajímavou alternativu např. pro menší rozhlasová studia.

 

charakteristika: kardioidní

váha: 695 g

ovládací prvky: žádné

systém: dynamický

impedance: 320 Ω

frekvenční rozsah: 75 Hz-18 kHz

citlivost: -56 dB re 1V/Pa (1,6 mV @ 94dB SPL)

 

Proximity efekt je jev, kdy s přiblížením mikrofonu ke snímanému zdroji dochází k nárůstu podílu nízkých kmitočtů a mění se tak barva zvuku. Tento jev vzniká u mikrofonů některých konstrukčních uspořádání v důsledku posunutého dopadu vlny na přední a zadní stranu membrány.

Psáno pro časopis Muzikus