Morley 20/20 Wah Lock - moderní kytarové kvákadlo

Morley 20/20 Wah Lock - moderní kytarové kvákadlo
Morley 20/20 Wah Lock - moderní kytarové kvákadlo

Firma Morley vyrobila své první elektrooptické kvákadlo v roce 1974. Elektrooptické znamená, že tato technologie nepoužívá k ovládání kvákání potenciometr. Má to jednu hlavní výhodu, a to je, že se eliminuje mechanické opotřebení toho potenciometru a zároveň se nekoná tření ozubeného hřebenu přes přítlačnou plochu (což způsobuje u značně „mikrofonních“ kvákadel další nechtěné pazvuky).

Další významný technologický posun přišel až v roce 1994, kdy Morley představil první kvákadlo bez mechanického footswitche.

Pro Morley asi nejvýznamnější (obchodní) krok bylo uvedení serie Artist. A to především kvákadla Steve Vai Bad Horsie, díky tomu obecně o kvákadlech Morley už věděl každý kytarista po celém světě.

Série nových kvákadel Morley se nazývá 20/20. Tahle kvákadla jsou stejně velká jako ta ze série mini. Čím jsou jiná? Hlavní vylepšení je v použití bufferu. Buffer kompenzuje především ztrátu signálu v kytarových kabelech, některé kytarové efekty, vysílačky při propojení s kvákadlem nefungovaly dobře, protože se „neměly rády“ vstupní a výstupní odpory. Buffer by měl tyhle anomálie eliminovat.

 

Jdeme testovat

Morley 20/20 Wah Lock je jedno z devíti typů kvákadel Morley s novým bufferem. Má robustní kovovou konstrukci, oranžovou barvu a fosforeskující samolepku vpředu a fosforeskující logo v pedálu. Vlevo od pedálu kvákadla je footswitch WHOA a potenciometr Loud. Vpravo je footswitch Wah lock a potenciometr Notch. Začnu potenciometrem Loud. Tím můžeme přidat, nebo také ubrat, hlasitost kváknutí. Funguje to nezávisle na všech dalších parametrech. Switch WHOA přepne kvákadlo do druhého režimu, kdy se změní klasická kvákací frekvence na hlubší. Vzdáleně to napodobuje lidský hlas. Hodí se to na velmi zkreslené zvuky. Switch Wah lock přepne kvákadlo do statického režimu, kdy je nastavená poloha kváknutí neměnná. Frekvence se nastavuje potenciometrem Notch.

 

Napájení, zdroje, baterie

Tenhle odstavec je velmi důležitý, protože správné napájení kvákadel obecně je v testech často přehlíženo. Kvákadla jsou z principu velmi choulostivá na chytání šumů a brumů, které jsou sice v hlasitém rachotu rockové hudby přehlušeny, ale co když to chce někdo použít do tišší pasáže, nebo vrstvit kvákadlo do stop ve studiové nahrávce? Pak vám ten šum bude velmi vadit. Vzal jsem nejprve klasický levný a hojně používaný zdroj, trafíčko s paralelně rozbočenými kabílky. Už při použítí na čistý zvuk kvákadlo slyšitelně šumělo. Při předřazení před overdrive nebo před zkreslený kanál zesilovače pak ten šum byl neúnosný. Takže obyčejný napáječ vůbec nebrat. Druhý pokus byl s kvalitním zdrojem, s izolovanými 9V výstupy. Šum byl výrazně menší. Další pokus byl s napájením na 9V baterii. Střídal jsem zapojení s kvalitním zdrojem tak, že jsem při zapnutém kvákadlu střídavě vyndaval a zapojoval napáječ a současně v tom byla baterie. Jenom na baterii, to šumělo ještě o něco méně než s kvalitním zdrojem. Tedy nejlepší výsledek byl na baterii. Použil jsem dobíjecí Ni-Mh baterii o kapacitě 200 mAh. A jak to dlouho vydrží na tu baterii? Správná otázka. Vzal jsem svůj starý multifunkční měřák a měřil... „Žere“ to 14 mA. To znamená, že ta moje baterie by měla vydržet napájet tohle kvákadlo 14 hodin. S rezervou na jistotu cca 12 hodin. Když Ni-Mh dobíjecí baterii dáte přes noc nabíjet, druhý den/večer můžete celý prokvákat. :-) A proč nabíjet přes noc? Protože dobíjecí baterie by se měly nabíjet pomalu, aby déle vydržely. Výrobce uvádí, že baterie vydrží 500x nabití. 500 alkalických baterií by stálo při běžné ceně cca 80 Kč za kus 40 000 Kč. Takže investice do nabíjecích baterií a do slušné nabíječky se opravdu vyplatí.

 

Závěr

Kvákadlo Morley 20/20 Wah Lock se mi líbilo ve všech svých režimech, kváká hezky v klasickém režimu i režimu WHOA. Plusem je buffer, bezkontaktní optoelektrické spínání a funkce Notch. Díky menší velikosti také nezabere tolik místa. Je to novinka made in USA a tudíž je bohužel trochu vyšší cena.

 

Info:

Morley 20/20 Wah Lock je moderní kytarové kvákadlo se dvěma režimy, bufferem, zesílením signálu a možností zamknutí určité frekvence. Cena je 6132 Kč.

 

Plus:

dobrý „kvák“

režim WHOA pro hi-gain

režim Notch

 

Mínus:

choulostivé na šum nekvalitních zdrojů

vyšší cena

 

Technická specifikace

  

napájení 9 V
spotřeba 14 mA (změřeno)
rozměry 170 x 114 x 70 mm
hmotnost 0,92 kg (bez baterie)

 

https://www.morleyproducts.com/2020-wah-lock/

Psáno pro časopis Muzikus