MOTU 828 MK III - externí zvuková karta s FireWire 400

MOTU 828 MK III - externí zvuková karta s FireWire 400
MOTU 828 MK III - externí zvuková karta s FireWire 400

Externí FireWire zvuková karta MOTU 828 ve verzi mk3 přináší již třetí generaci osvědčeného hardware s novými vlastnostmi a vylepšenými převodníky. Do útlého a zároveň lehkého zařízení se podařilo firmě MOTU integrovat velmi výkonné zařízení.

Koncepce

828mk3 přináší možnost nahrávat a přehrávat s vzorkovací frekvencí 192 kHz až deseti kanály analogově a to navíc kombinovat s dvěma osmikanálovými ADAT a dvoukanálovým S//PDIF rozhraním, čímž dosáhne až dvaceti osmi vstupů a třiceti výstupů. Využívá FireWire (FW 400) rozhraní. Je vhodná jako studiové zařízení, ale je velmi dobře připravena i na live produkci. V obojím případě se dá využít vnitřních efektů, kompresorů a ekvalizérů. Pracovat může s připojením k počítači i samostatně bez něj. Komunikace s uživatelem probíhá přes panelový LCD displej nebo počítačový editor. Je kompatibilní s Mac i Windows počítači.

 

Vstupy a výstupy

Pomocí vstupů můžete do 828mk3 připojit téměř cokoliv z vašeho vybavení – mikrofony, kytary, klávesy, bicí, efektové procesory a mnoho dalšího hardwaru.

 

Přední strana

Dva mikrofonní/kytarové vstupy s předzesilovači na přední straně mají možnost fantomového napájení, ale i přepínaní XLR/instrument a útlumu –20 dB. Mají vynikající zvukovou kvalitu a také vzhledem k umístění budou nejčastěji používané. Jejich nastavení se dá velmi jemně řídit pomocí displeje a kontrolovat na meter bridge vpravo. V-Limit limitér na těchto vstupech pomáhá při přebuzení signálu.

Dva nastavitelné nezávislé sluchátkové výstupy umožňují připojení dvou sluchátek, jak pro toho, kdo nahrává, tak pro nahrávaného, což jsem u karty mnohokrát ocenil.

Indikace úrovně osmi analogových vstupů probíhá pomocí LED na pravé straně, u výstupů lze sledovat pouze zapojení, či vypojení výstupu bez indikace úrovně.

 

Zadní strana

V této části karta nabízí osm symetrických vstupů s jack konektory (24 bitů/192 kHz), celkem šestnáct 48kHz ADAT kanálů nebo osm v režimu 96 kHz synchronizovaných WordClockem. V kvalitě 24 bitů/192 kHz je také S/PDIF vstup. Výstupů je na kartě celkem třicet, deset z toho je analogových, osm jacků a dva XLR main, další jsou digitální ADAT a S/PDIF.

 

Mixáž

828mk3 lze také používat jako mixážní zařízení, pochopitelně s omezeným okamžitým přístupem k parametrům, nicméně tato možnost zde je. Pomocí multifunkčních tlačítek lze vyvolat nastavení jednotlivých vstupů a výstupů.

Velmi dobře však funguje ovládání přes počítačový editor CueMix.

 

Efekty

P>omocí vnitřního DSP procesoru lze pracovat s reverbem, ekvalizérem a kompresorem, a to u všech dvaceti osmi vstupů! Podstatné je, že vše funguje i v režimu stand alone bez připojení k počítači, tudíž na live produkci tyto vlastnosti uživatelé jistě ocení.

Classic Reverb přináší pět různých modelů místností a jejich korekci ve třech frekvenčních pásmech. Kvalita reverbu je průměrná, ale při běžné práci může v řadě případů pomoci.

Sedmipásmový ekvalizer byl vyroben dle vzoru analogových britských pultů. Vše je plně nastavitelné, přehledné a nejlépe editovatelné v CueMixu na počítači.

U kompresoru máte dvě možnosti – klasický kompresor se standardním nastavením treshold, ratio, attack, release a gain a Leveler, jehož vzorem byl legendární Tetronix LA–2A s unikátní automatickou kontrolou gainu. Konvenční nastavení kompresoru zde nenajdete, vše probíhá automaticky podle identifikace a chování vstupního zdroje signálu.

 

Počítačový editor CueMix

CueMix je vynikající a přehledný software, v němž lze pohodlně ovládat veškeré parametry karty – pracovat se vstupy, výstupy, mixáží, efekty, směrováním do osmi bus sběrnic. Jsou zde funkce, které při práci s 828mk3 využijete pouze zde, včetně kompletní indikace vstupů, ale i výstupů. Vzhledem k útlým rozměrům karty je přenesení některých funkcí pouze do počítače nutností.

Ideálně se zde pracuje s DSP jednotkou – programování efektů se tak stává intuitivní záležitostí.

Pokud cokoliv provedete v CueMixu na počítači, přebírá to i přední LCD panel karty, vyjma specifických ovládacích funkcí.

 

Synchronizace SMPTE

Kromě synchronizace WordClockem nabízí 828mk3 velice potřebnou záležitost, možnost pracovat s SMPTE, v čemž je mezi podobnými kartami jedinečná. Zrovna tento problém řeším při záměru ovládat z Logicu, kde mám kompletní podkladový repertoár a klik pro bubeníka, inteligentní světla přes ovládací pult, který SMPTE přijímá. Karta může být pochopitelně i v režimu slave a přijímat time kód z externích zařízení.

Pro přehlednou editaci SMPTE je k dispozici speciální software s širokými možnostmi nastavení.

 

MIDI

Klasické MIDI připojení in, out nabízí karta v zadní části. Lze ji využít jako MIDI interface pro připojení kláves, externích kontrolérů a mixů.

 

Praktické postřehy

Karta je skvěle vybavena, dobře se ovládá a má značný potenciál. Po celou dobu testování pracovala stabilně, bez rušivých projevů při nahrávání a další práci. Drivery nevykazovaly žádné problémy, o jejich pověstné kvalitě jsem již věděl dříve, reálně se mi to potvrdilo.

Celé zařízení je v plastovém provedení, což neubírá na kvalitě dílenského zpracování. Otočné potenciometry pracovaly bezproblémově a precizně.

Kartu jsem měl také připojenu bez počítače k digitálnímu mixu Yamaha 01V96, synchronizace přes WordClock fungovala bez potíží, tímto připojení jsem dosáhl dalších digitálních vstupů pro pult, ale také rozšíření dalších výstupů použitelných například pro další odposlechové cesty.

Na mém MacBooku Pro vše fungovalo bez výhrad, CueMix byl velkým pomocníkem pro ovládání karty.

Nahrávky realizované přes přední vstup s pre-ampem měly vynikající kvalitu (otestováno s lampovým mikrofonem Rode K2).

 

Závěr

MOTU 828mk3 je podle mne ideální pro hudebníky, kteří potřebují více jackových vstupů nebo kombinaci většího počtu jacků a menšího počtu mikrofonních. Nejčastěji se bude objevovat ve výbavě klávesistů, kteří více pracují s jackovými vstupy. Dále je ideální pro rozšíření počtů in/out u digitálních pultů přes ADAT. Díky druhému FireWire konktoru se dají MOTU karty dále řetězit.n

 

Info:

MOTU 828mk3 je nová externí zvuková karta s FireWire 400. Obsahuje velké množství vstupů a výstupů a také řadu unikátních funkcí. Doporučená maloobchodní cena je 19 587 Kč.

 

Plus:

inovativní prvky v nové verzi karty

zvuková kvalita

ergonomie obsluhy

počítačový editor CueMix

SMPTE

rozměry, váha

cena

 

Mínus:

přední LED panel neindikuje výstupy

pouze dva mikrofony s pre-ampy

 

Technická specifikace:

v/v: 28 vstupů/30 výstupů

stand alone: ano

sluchátkové výstupy: 2 nezávislé

vstupy s pre-ampem: 2 mic/guitar

kvalita: 24 bitů/96 kHz

editační software: CueMix

synchronizace: WordClock a SMPTE

součástí dodávky: též software Audio Desk

kompatibilita: 100% se všemi audio programy

drivery: pro Mac, PC s podporou ASIO, WDM, GSIF, Core Audio

 

Firma MOTU založená v roce 1980, vytvořila vůbec první hudební program pro Apple Macintosh s názvem Performer. Stalo se tak před třiadvaceti lety v roce 1985.

Psáno pro časopis Muzikus