MOTU 896 - FireWire rozhraní s osmi mikrofonními předzesilovači

MOTU 896 - FireWire rozhraní s osmi mikrofonními p
MOTU 896 - FireWire rozhraní s osmi mikrofonními p

Rozhraní FireWire, ještě před několika lety považováné za "bombastickou" součást nových počítačů, je současným standardem stejně jako USB s řadou periferií na obyčejných kancelářských počítačích. Díky přenosové rychlosti i dalším vlastnostem této sběrnice není již potřeba začlenění (nejenom) zvukových komponentů vázat na instalaci PCI karet do útrob počítače, ale snadno je připojit podobně jako tiskárnu, myš nebo skener. Týká se to i nového AD/DA rozhraní MOTU 896. 24bitová kvalita je víceméně dnešní samozřejmostí, za možnost "dvojnásobné" maximální vzorkovací frekvence 96 kHz si u Mark of the Unicorn nechají zaplatit 58 790 Kč. Udělejme si malý posudek společně.

 

MOTU 896 částečně vychází z dříve uvedeného rozhraní 828, které se nejenom díky své příznivé ceně (36 290 Kč) stalo základem mnoha, spíše však menších a domácích studií. Jeho vybavení (8 analogových vstupů a výstupů, digitální S/PDIF a ADAT) s ohledem na cenu dává přívlastek "dobrá koupě" a podobně tomu je i v případě 896. Za více než poloviční příplatek nabízí MOTU rovněž osm kanálů digitálního audio signálu, navíc kromě jiného jsou zde mikrofonní předzesilovače, LED metry úrovně, digitální AES/EBU nebo pro profesionální práci nezbytná synchronizace WordClock.

 

Popis

Vstupní zdířky Neutrik na zadním panelu umožňují obvyklé připojení XLR nebo 1/4" konektorů, výstupy jsou "pouze" v provedení XLR. Součástí obou sekcí je přepínač pro nastavení pracovní úrovně (-10/+4 dB), a to dokonce pro každý kanál zvlášť. Stejné parametry platí i pro hlavní stereofonní výstup. Separátní je aktivace phantomového napájení, tyto přepínače jsou umístěny na čelním panelu. Zde je i zdířka pro sluchátka s regulací úrovně.

Jedním z dobře "viditelných" vylepšení oproti převodníku 828 je sada VU metrů na čelním panelu, nezbytná součást profesionální práce. Pro každý vstupní i výstupní kanál je vyhrazený desetisegmentový sloupec s pamětí pro špičky a přebuzení "clip" na úrovni jediného vzorku nad úrovní 0 dB. Ukazatele osmi analogových výstupů jsou navíc přepínatelné na optické vstupy, případně výstupy optické sběrnice ADAT. Podobně jako na ostatních "HD" komponentech je však toto rozhraní limitováno maximální vzorkovací frekvencí 48 kHz, kmitočty vyšší (88,2 a 96 kHz) součástí normy ADAT nejsou a jako takové nejsou podporovány.

 

Cue Mix Monitor

Jakékoliv digitální zařízení vnáší do signálové cesty určité zpoždění, které způsobuje (přinejmenším) fázový posuv oproti ostatním stopám, někdy ovšem i nechtěný "delay" v řádu desetin sekundy. MOTU 896 tento problém řeší systémem označeným CueMix, jehož latence je nulová. Nejedná se o technický zázrak, jde pouze o "pracovní" poslechový mix vytvářený přímo na převodníku, bez začlenění počítače (a jeho nutného zpoždění). Jakýkoliv vstup nebo stereofonní pár lze monitorovat s vlastním nastavení relativní úrovně, nevýhodou však stále zůstává nemožnost použití interních efektových pluginů během samotného záznamu. V případě nutnosti použití nezbytných efektů již během záznamu (reverb pro vokály, delay nebo distortion pro kytaru apod.) lze pouze doporučit co nejmenší vyrovnávací paměť (buffer) na úkor vyššího zatížení procesoru - CPU (pozn. red. - viz též test Samplitude 7 v tomto čísle).

 

Operační systém

MOTU 896 přes sběrnici FireWire funguje s počítači PC i Mac, v obou případech přes ovladače ASIO. Mac vyžaduje systém MacOS 8.6 a vyšší, v případě PC jsou nezbytné Windows ME/2000/XP. Samotná instalace je bezproblémová a snadná, od připojení kabelu (čtyřmetrová propojka FireWire je součástí dodávky) po instalaci systémových doplňků, ovládacího panelu a vlastního ovladače ASIO. (Při použití "firemního" Digital Performeru dokonce ASIO nejsou třeba, neboť tento SW s převodníky na sběrnici FireWire komunikuje sám).

Příbuznost MOTU 896 s předchozím modelem 828 je patrná i ze softwarového ovládacího panelu. To je místo pro veškerá nastavení (clock, konverze vzorkovací frekvence digitálního signálu AES/EBU, doba držení špiček na indikátoru úrovně apod.).

 

Audio Desk

Zřejmě i proto, že u Mark of the Unicorn mají relativně slušné softwarové zázemí (zejména v zámoří je oblíbený Digital Performer), je součástí instalačního CD i software s názvem Audio Desk. Tato aplikace, která ze zmíněného Digital Performeru pochází, má pouze dvě nevýhody. Existuje pouze ve verzi pro Mac a je "zadarmo". Na druhou stranu umožňuje práci ve stejném rozlišení jako popisovaný hardware, tedy 24 bitů/96 kHz. Skutečnost, že mu chybí MIDI stopy nebo vykazuje určité "mouchy", jako např. při nahrávání delšího záznamu (omezení 2 GB/soubor i při použití současného MacOS 9), jsou drobnosti, za které nelze software přidávaný k hlavnímu produktu příliš kritizovat.

 

Závěrem

Zvážit, zdali se investice do 896 vyplatí, můžete v případě kladných odpovědí na následujících osm otázek:

-Chci možnost pracovat v rozlišení 24 bitů /96 kHz?

-Potřebuji (alespoň) osm vstupních analogových kanálů?

-Potřebuji mikrofonní předzesilovač integrovaný do AD převodníku?

-Nechci složitě instalovat převodník s PCI kartou?

-Chci možnost připojit převodník i na notebook?

-Chci možnost pracovat na počítačích PC i Mac?

-Chci používat libovolný audio SW (ASIO ovladače pro PC i Mac)?

-Chci možnost snadného rozšíření o další audio kanály (další 896 nebo 828)?

 

Info:

MOTU 896 je 24bit audio interface pro sběrnici FireWire s integrovaným mikrofonním předzesilovačem pro každý analogový kanál. Jeho cena je 58 790 Kč

Plus:

výborná zvuková kvalita

rozlišení 96 kHz/24 bitů

rozhraní FireWire (komfortnější připojení oproti PCI kartě)

separátní aktivace phantomového napájení pro každý kanál

obsahuje převodník vzorkovacího kmitočtu

přiložený SW AudioDesk (pouze Mac verze)

možnost snadného rozšíření (další MOTU 896 nebo 828)

Mínus:

cena (s ohledem na možnosti však výborná)

přiložený SW Audio Desk pouze pro Mac

 

Parametry:

vzorkovací frekvence: 44,1/48/88,2/96 kHz

digitální rozhraní: ADAT In/Out, AES/EBU In/Out

synchronizace: WordClock BNC In/Out, ADAT 9ti pin

AD převodníky: 24 bit, 64násobné převzorkování

DA převodníky: 24 bit, 128násobné převzorkování

ovládání: programovatelný nožní pedál (zdířka 1/4") na čelním panelu

kompatibilita: PC/MAC (ASIO ovladače)

Psáno pro časopis Muzikus