MOTU MachFive

MOTU MachFive
MOTU MachFive

Americká firma Mark of the Unicorn (Znamení jednorožce) patří k nejstarším na trhu. Vznikla v roce 1980, o čtyři roky nato začala s produkcí hudebního software a hardware pro Apple Macintosh, později i pro PC. Mezi její nejznámější produkty patří sekvencery Performer, Digital Performer, MIDI centrála FreeMIDI, univerzální editor Unisys, MIDI rozhraní MIDI Time Piece, v současnosti také úspěšná řada vícekanálových I/O audio převodníků.

Nejnovějším produktem MachFive se MOTU pokouší prosadit v tlačenici na špičce softwarových plugin samplerů. Jeho šance jsou nemalé.

MOTU MachFive
MOTU MachFive

U samplerů, jejichž základní vlastnosti jsou dnes ve všech populárních značkách obdobné, téměř vždycky najdeme nějaké specifické plus, kterým se vymezují vůči konkurenci. MachFive vyniká hned třemi přednostmi: kompaktním grafickým rozhraním, vícekanálovým audio výstupem a "univerzální" kompatibilitou.

 

Architektura

MachFive využívá až 24bitovou kvantizaci a 192kHz vzorkovací frekvenci s automatickým přizpůsobením parametrům hostitelského systému.

K dispozici je šestnáctikanálový multitimbral s maximální polyfonií 128 hlasů v každém partu (tedy až 2048 hlasů v jediné instalaci).

Maximální kapacita multivzorku je 16 384 audio souborů (128 klávesových x 128 rychlostních zón).

Programy pro jednotlivé party jsou na disku uloženy v neomezeně velkých bankách (Soundbank), kompletní nastavení celého nástroje lze uložit jako Performance (pro případ, že bychom chtěli stejnou sestavu použít i jinde - v rámci jednotlivého projektu ji samozřejmě automaticky zaznamená hostitel).

Integrovaný multiefekt nabízí osm sběrnic pro každý part a osm sběrnic systémových.

Audio výstupů může být až šest - v konfiguracích stereo, quadro a 5.1 surround.

 

Integrovaný grafický wave editor umožňuje definici smyčky s optimalizací crossfadů, normalizaci, změnu začátku a konce playbacku a reversní přehrávání. Editace může změnit zdrojový soubor na disku nebo pouze jeho playbackovou kopii v RAM, kde navíc můžete definovat ještě funkce fade in/out, silence, gain, clear a další (je tu k dispozici jednoúrovňové Undo).

Multivzorek se zobrazuje v maticovém grafu s možností intuitivní editace pomocí myši a přilehlé virtuální klávesnice se simulací úhozové rychlosti. Je tu i drag and drop kapacita pro přímý import souborů z disku - při současném importu více než jednoho souboru dokáže MachFive automaticky distribuovat nové přírůstky do klávesových zón podle několika možných kritérií.

 

Každá zóna multivzorku (keygroup) má samostatný modulační aparát, jenž obsahuje filtr, obálky a LFO.

Klasický subtraktivní cutoff filtr s rezonancí (3 typy LPF, HPF, BPF a Notch) je rozšířen o dva typy hřebenové filtrace. Jeho součástí je i parametr Drive, dodávající "analogové" nebo digitální zkreslení - může být zařazen před filtrem nebo za ním.

Pro modulaci jednotlivých parametrů filtru je nabízeno až 28 modulačních zdrojů.

AHDSR obálky (attack-hold-decay-sustain-release) mohou být až tři - pro amplitudu, filtr a výšku tónu, každá z nich je též volně adresovatelná v celém modulačním systému. Sledování klávesnice může specificky odstupňovat účinek úhozové rychlosti na vybrané parametry obálky: attack, decay, kompletní dynamika.

Všechny LFO (dva pro každou zónu a dva pro celý preset) mají shodné parametry: frekvence 0-15 Hz, úvodní delay 0-2,5 s, volitelný vlnový průběh (sinus, trojúhelník, obdélník, "analogový" obdélník, pila nahoru/dolů), sample&hold, dva spouštěcí režimy, možnost MIDI clock synchronizace (až po 32 trioly).

Zónu je možno také transponovat (ą4 oktávy), doladit (ą50 centů). Drum modus (fixní ladění) nabízí přeladění v rozsahu ą1200 centů (= oktáva).

Modulovatelný je i sample start (místo, od kterého začíná playback).

Klávesová zóna má také vlastní parametr pro hlasitost a pan s možností modulace.

 

Multitimbral

Každý ze šestnácti partů má možnost půltónové transpozice v celkovém rozsahu osmi oktáv, jemného doladění v rozsahu 100 centů, vymezení rozsahu pitch bend (ą 2 oktávy) a volbu úhozové křivky (čtyři typy).

Omezení polyfonie na méně než 128 hlasů může významně snížit zátěž CPU.

Portamento 0-2 s má přepínatelný režim poly/mono legato.

Volně přiřaditelný MIDI kanál umožňuje i spojování partů do unisono clusterů.

MachFive nabízí speciální parametry partů při přepnutí do Expert modu. S jejich pomocí se dají definovat dynamické vrstvy, splity a prolínání několika partů za pomoci zvolených kontrolérů s programovatelnou odezvou.

 

Efektový procesor

Integrovaný multiefekt je neobyčejně rozsáhlý. Každý jednotlivý part má k dispozici čtyři paralelní inzerty a sběrnici se čtyřmi algoritmy v sérii.

Čtyři paralelní aux sběrnice jsou určeny pro celý systém, stejně tak i výstupní master sběrnice (čtyři sériové algoritmy s automatickou konfigurací pro 2, 4 nebo 6 výstupů).

Všechny efektové jednotky mají čtyři sloty pro samostatně programovatelné algoritmy (až 5 parametrů) a shodnou knihovnu. Ačkoliv jsou algoritmy jednoduché, jsou optimalizovány a většina z nich má vynikající kvalitu.

Najdeme mezi nimi 6 typů delay (mono, stereo, efekt, multitap, pingpong, tap), rozličné reverby (simple, predelay, gated), chorus, flanger, phaser, tremolo, autopan, Leslie, autowah, ekvalizér (2-3 pásma), filtr, overdrive, limiter, kompresor, gate, kruhový modulátor, bit destructor, "robotizér" a další. Všechny algoritmy nabízejí řadu předprogramovaných presetů.

Každý part má tedy přístup až na deset efektových sběrnic (osm paralelních algoritmů a dvě jednotky s možností čtyř algoritmů v sérii).

V celém systému tak může být najednou instalováno až 136 efektů - osm globálních a po osmi pro jednotlivý multitimbrální part.

Tahle flexibilita je dosud velice unikátní a nevídaná a schopnosti efektových procesorů přirozeně velmi významně přispívají ke mimořádné zvukové kvalitě a dynamickým schopnostem sampleru.

 

Další vymoženosti

Zvláštností jsou tři výstupní mody: stereo, quadro a šestikanálový surround. Jejich použitelnost ovšem závisí na schopnostech hostitelské aplikace.

Grafické rozhraní je řešeno jako kompaktní ovládací panel s přímým přístupem ke všem editačním funkcím. Centrální displej vždy zobrazuje strukturu multivzorku s virtuální klávesnicí a sample editor s průběhem aktuálně zvoleného vzorku. Místo sample editoru může být zobrazen diagram spektrálního analyzéru (zvolený part nebo master výstup). Analyzér je velmi účinnou pomůckou při programování filtrů nebo ekvalizérů. Dalším neocenitelným pomocníkem je integrovaná ladička, umožňující velmi rychlou orientaci při potřebě přesného doladění jednotlivých klávesových zón nebo při tvorbě mikroladicí soustavy.

Vedle instalačního CD-ROMu výrobce dodává i DVD-ROM s více než čtyřmi gigabajty audio materiálu vynikající kvality.

MachFive je však koncipován jako univerzální sampler, kompatibilní s nejrozličnějšími konkurenčními formáty. V současné verzi jsou to instrumenty AKAI S1000 - S6000 a MPC, EMU, Roland S7xx, Tascam Giga, Digidesign SampleCell, Emagic EXS24, Kurzweil K2xxx, Creamware a zdrojové soubory Wave, Aiff, SDII, SoundFont, Pulsar (mono, stereo, kvadro, 5.1 surround).

K importu slouží samostatná utilita UVI-Extract pro konverzi do formátu MachFive - cizí instrument je nutno nejprve konvertovat, MachFive jej nedovede načíst přímo jako třeba Kontakt. (Dokáže ale naopak otevřít CD AKAI, která jsou normálně pro počítač nečitelná!)

Všechny vzorky jsou přehrávány z RAM, zatím chybí kapacita pro playback z harddisku, což poněkud omezuje možnosti importu nástrojů Tascam Giga.

MachFive pro svou činnost alokuje vlastní RAM, nezávislou na alokaci hostitelské aplikace. Je to trochu atypické - většina pluginů využívá RAM, kterou disponuje hostitel. Z hlediska uživatele to nehraje významnou roli s výjimkou operačního systému MacOS 9. Hostitel v něm má předem stanovenou kapacitu vyhrazené RAM - s ohledem na potřeby pluginů bývá volena co možno největší, což může pro MachFive znamenat konfliktní nedostatek zbytkové paměťové kapacity, takže je nutná úprava na přiměřený kompromis. V MacOS X tento problém odpadá, protože RAM je alokována dynamicky s ohledem na okamžité potřeby všech spuštěných aplikací.

Vedle nároků na RAM jsou tu i nároky na výpočetní kapacitu CPU, na níž závisí kvantitativní schopnosti sampleru - především dostupná polyfonie a počet použitelných efektových algoritmů.

Zajímavá je možnost konverze do RAM načítaného audio materiálu na 32bitovou kvantizaci. Tato konverze přirozeně nemá vliv na kvalitu zvuku, ale díky zrychlenému datovému toku významně snižuje celkovou zátěž počítače (nevýhodou je větší objem potřebné RAM). Téměř univerzální je také plugin kompatibilita. MachFive je použitelný v těchto systémech: VST, MAS (MOTU Digital Performer), RTAS (Digidesign), HTDM (ProTools TDM), AudioUnits (MacOS X), DXi (Windows).

Program zatím zaostává v možnostech automatizace ovládacích parametrů na sběrnici hostitelského mixu. Prostřednictvím vyhrazených MIDI Ctrl lze nicméně automatizovat alespoň hlasitost, pan, resonanci a cutoff filtru, drive, transpozici, doladění a frekvenci LFO.

Sampler má vestavěnou nápovědu pro všechny funkce a parametry, ochrana proti ilegálnímu kopírování je zajištěna hardwarovým USB klíčem iLok.

 

Souhrnem

Vynikající sampler s univerzální kompatibilitou, špičkovým zvukem a jednoduchým ovládáním. Stabilní a spolehlivý, výkonný, relativně málo zatěžující CPU počítače (Macintosh i Windows).

Je mnoho důvodů, pro něž je tento nový produkt možné přiřadit k absolutní špičce - podle mého názoru s ním dnes může soutěžit jedině NI Kontakt. Doporučuji vyzkoušet!

 

Info:

MOTU MachFive je univerzální plugin softsampler pro Windows i Macintosh, vícekanálový zvuk, obrovská kapacita, profesionální kvalita. Jeho doporučená maloobchodní cena je 12 990 Kč.

Plus:

kompatibilita (software i hardware)

polyfonie

vícekanálový výstup

DSP

Mínus:

nedostatečná automatizace v mixu

off line konverze formátů

Psáno pro časopis Muzikus