Motu TravelerHDR do kapsy

Motu Traveler
Motu Traveler

Firmu MOTU jistě není nutné představovat. Své místo si na našem trhu drží už dlouhou dobu, a to především v oblasti zvukových karet určených profesionálům. Dlouhou dobu se mezi nejoblíbenějšími zvukovkami držela MOTU 828 společně se svou druhou verzí MKII. Tomu už je konec a přišel nový přenosný model zvaný Traveler.

Popis

Kdo už vlastní 828 MKII, bude vědět, o čem píši, protože tento nový model z ní vychází. Je to tedy externí zvuková karta s rozhraním Firewire, která se mírně liší nejen výbavou, ale i provedením. Traveler má narozdíl od MKII ne dva, ale čtyři mikrofonní vstupy, může být napájen buď adaptérem, bateriemi, nebo přímo z rozhraní Firewire. Mechanické provedení je také jiné. Zvukovka má odlehčenou konstrukci, takže rozdíl od MKII je citelný. Karta je vybavena čtyřmi XLR mikrofonními vstupy s fantomovým napájením každého zvlášť, čtyřmi symetrickými linkovými vstupy jack 6,3 mm, osmi symetrickými linkovými výstupy (také jack), digitálními vstupy a výstupy ADAT, S/PDIF (optický i koaxiální) a AES/EBU (XLR), vstupem a výstupem Word clock a konektorem ADAT sync. Z boku přístroje jsou konektory MIDI in/out a konektory napájení (adaptér a baterie).

Čelní panel se velmi podobá MKII. Uprostřed je zeleně podsvětlený displej, po jeho levé straně jedenáct enkodérů pro všechna přímá nastavení (4 x gain, volume a systémové enkodéry). Vpravo je velký LED displej s indikátory vybuzení vstupů a výstupů.

Důležitou a jedinečnou vlastností karty je její práce i bez připojeného PC. V takovém případě dobře poslouží jako jednoduchý a skladný digitální mixer.

 

Ovládací panely

V nabídce Start po instalaci přibude položka MOTU, pod níž jsou ukryty tři ikony. První spouští mixážní pult zvukové karty, který lze také ovládat přímo z čelního panelu přístroje. Druhá spouští konfigurátor karty a třetí synchronizér SMPTE.

Mixážní pult se svou podobou příliš neliší od klasického mixu. Nabízí čtyři mixážní skupiny (bus 1-4) zobrazované jako "karty"

Motu Traveler
Motu Traveler

panelu. Každý kanál má kromě faderu také potenciometr panorámy, tlačítko Solo a Mute. Pro kanály s mikrofonními vstupy jsou navíc k dispozici potenciometry Gain a Boost. Pro kanály s linkovými vstupy jen Boost a přepínač úrovně (-10, +4 dB). V každé kartě je v mastersekci na výběr její výstup. Sluchátkový výstup může být připojen ke kterémukoliv z výstupů včetně digitálních, nebo může být reprezentován vlastním systémovým výstupem. Narozdíl od mnoha jiných zvukovek mají MOTU Firewire funkci Talkback jako u opravdových pultů. Této funkci se přiřadí vstup a výstup a pak můžeme pohodlně komunikovat s muzikanty do sluchátek v jiné místnosti. Celý tento pult je ovladatelný také hardwarovou konzolí Mackie.

V konfigurátoru karty se nastavují vzorkovací frekvence, zdroj synchronizace vzorkování (interní, ADAT, SPDIF aj.) a počet samplů v bufferu.

Chceme-li synchronizovat PC s páskovým přístrojem, můžeme k tomu použít libovolný analogový vstup a výstup pro přenos SMPTE kódu. Ovládací panel SMPTE k tomu nabízí všechny potřebné funkce a nastavení (Freewhel, Framerate i regeneraci poškozeného kódu).

 

Aplikace

Díky ASIO v.2 je karta stabilní a spolehlivá ve všech VST a DirectX aplikacích, jako např. Cubase, Nuendo, Logic aj. Vše funguje jak má. S kartou nebyly zjištěny žádné provozní problémy. I latence byla tak nízká, že není problém ji použít pro reálné zpracování signálu VST aplikací.

 

Převodníky

U takto renomované značky lze očekávat perfektní dynamický rozsah a odstup od rušivých signálů. A také ano. V přístroji jsou integrovány kvalitní převodníky AKM, od kterých můžeme očekávat profesionální zvuk. Umějí pracovat se vzorkovací frekvencí 192 kHz a rozlišením 24 bitů.

 

Závěr

Podle mého názoru zaujme MOTU Traveler svou kvalitou a výbavou uživatele, kteří očekávají více než jen zvukovku. Pokud je pro ně navíc důležitá mobilita, stálo by myslím za to tuto kartu vyzkoušet.

 

Info:

MOTU Traveler je karta určená především pro provoz s notebookem v terénu. Její cena je 31 000 Kč s DPH.

 

Plus:

mobilita a hmotnost

bohatá výbava I/O

standalone (pracuje i bez PC)

4 mikrofonní předzesilovače

SMPTE synchronizér

 

Mínus:

cena

MIDI a napájení z boku přístroje

nemá vstup pro pedál jako 828 MKII

Psáno pro časopis Muzikus