MTD Beast 5

MTD Beast 5
MTD Beast 5

Již delší dobu mě kolega Zvardoň přemlouval k (v každém případě podezřelému) výletu do Hořovic a s tajemným úsměvem mě ujišťoval, ať se neptám a jedu - "čučet" prý budu určitě. I když na mě nabídka návštěvy tohoto malebného městečka (přesněji řečeno podniku Delicia Hořovice, jakožto synonyma kytar a především tahacích harmonik předešlé politické éry) očividně nezapůsobila, přece jen jsme nasedli a - s Tomášovým dodatkem na rtech, že tam "mají fendery a gibsony" - západním směrem vyrazili. (Harmonikáři doufám prominou - nic proti nim, natož kvalitě jejich tahaček. Jen jsem si při té příležitosti vzpomněl, jak bývala u nás na škole taková povinná návštěva předehrávky oboru akordeon, povětšinou s programem soudobého žijícího autora, zajímavým a krutým zážitkem). Abych hořovickou exkurzi zbytečně nerozpitvával, byl jsem naopak velmi příjemně překvapen; a navrátiv se ani s Diamantkou či Iriskou (i ty Fendery a Gibsony/Epiphony tam dokonce byly), ale nádhernou MTD Beast 5, novinkou to hořovického výrobního pásu.

 

Nejdříve několik informací pro ty, kteří ještě netuší, odkud vítr vane. MTD znamená Michal Tobias Design, filiálka odloučivší se roku 1992 od mateřské společnosti Tobias. Delicia Hořovice vlastní licenci na výrobu několika typů nástrojů příbuzných oblíbené řadě "Kingston Line", kteréžto vlastní například takoví hráči jako Rob Trujillo (Metallica), Steven Brunner (Suicidal Tendencies), Melvin Gibbs (Rollins Band), Ben Rietveld (Santana) a mnozí další.

 

Bestie

Teď už jen k nástroji samotnému. Tělo je zhotoveno ze dvou kusů olšového dřeva. Moderní a příjemný tvar nástroje je dokonale koncipován a přizpůsoben hráčským potřebám i oku majitele. Spodní vybrání těla dodává naprosté volnosti levé ruce. Celkově je masiv skvěle vyvážen a přizpůsoben hráčově anatomii. Snad jen jako zarytý příznivec přírodních barev a sunburstů si dovolím tiše nesouhlasit s povrchovou úpravou v podobě modrometalízovaného polyesteru. Ale to je můj problém.

Z jednotlivých komponent mne určitě nejvíce potěšil široký, středně tenký, dvouoktávový krk, který skvěle padnul do ruky. Jak jednotlivé tóny, tak i vícezvuky znějí krásně čitelně téměř ve všech polohách. Nejlépe sonorující nižší a střední část krku vydává velmi pevný zvuk až klavírního charakteru. Troufám si říci, že při srovnání samotného nezesíleného zvuku nástroje linoucího se z krku (jako materiál byl použit kanadský javor) a těla, dopadá první varianta o něco lépe. Jen s pátou H strunou bych to při akci až tak moc nepřeháněl. Barevně i dynamicky se od ostatních mírně liší, ale toť záležitost asi všech pětistrunných bas nižší a střední cenové kategorie.

Výrobce také dodává krky v podobě javorovo-palisandrové a javorovo-ebeno-bezpražcové. Zastánce širokých roztečí (48 mm u hlavy, 78 u těla) si (snad krom dětí a zástupkyň něžného pohlaví) určitě vybere. Obě části nástroje jsou spojeny čtyřmi ocelovými šrouby a ústí vyztužovacího svorníku je zakryto elegantní plastovou krytkou.

 

Příslušenství

Mechaniky zde máme korejské výroby - kopie Gotohu černé barvy. Kobylka, rovněž černá a prozměnu vyrobená "in USA", vychází z klasického Fender pojetí. Dále výrobce osadil nástroj jedním dvojcívkovým pasivním snímačem a la Music Man u kobylky a jedním J-singlem u krku. Oba dva jsou české výroby a osobně si myslím, že zde se nachází pomyslný zakopaný pes a největší slabina nástroje. Navíc mírně kreslí a při zapojení singlu (lépe řečeno, mám-li oba "naplno") nabírám pocitu, že dochází k celkovému potlačení jinak příjemného charakteru zvuku a výsledek je jaksi "nijaký". Naštěstí, jak se mi podařilo zjistit, je možné nástroj vybavit, byť s příplatkem, snímači jiných značek. Například - takové aktivní EMG by si tato krasavice určitě zasloužila - a výsledný efekt si dovedu živě představit.

Tři potenciometry, umístěné jak jinak než na vrchní straně desky, představují již standardně trojici ovladačů - 2x volume + 1x tónová clona - a všechny zabírají téměř shodně jako spojkový pedál mé milované Škody 105; tzn. úplně na konci.

 

Závěrem

V závěrečném hodnocení bych uvedl , že i přes výše uvedené nedostatky je radost na tuto krasavici hrát. I bez zapojení vydává MTD 5 pevný a plně inspirativní tón, který potěší hlavně rockové hráče využívající trsátka nebo silné prsty a plné nasazení. Také mi neušlo, že otvor v zadní části těla, vyfrézovaný k přístupu a instalaci potenciometrů, je zbytečně velký. Takže - plánuje-li výrobce obohacení nástroje o aktivní elektroniku, nezbývá nic, než zajásat. Domnívám se, že tuto "Bestii" v aktivní verzi zkrotíme daleko lépe, i přesto, že se cena vyhoupne o něco výše. I v této podobě je však pořád takříkajíc "zadarmo".

 

Info:

MTD Beast 5 je pasivní pětistrunná baskytara české výroby v licenci MTD New York. Cena je 9400 Kč.

Plus:

nástroj byl seřízen

skvělá cena

nadstandardní hmatník

Mínus:

struna H

snímače nižší kvality

tovární osazení strun

Psáno pro časopis Muzikus