MTD KZ6 RW-TC - šestistrunná baskytara s aktivní elektronikou

MTD KZ6 RW-TC - šestistrunná baskytara s aktivní elektronikou
MTD KZ6 RW-TC - šestistrunná baskytara s aktivní elektronikou

KZ6 je kvalitní šestistrunný nástroj, vybavený aktivní elektronikou. Legendární konstruktér Mike Tobias umí udělat pěkný design a kvalitní nástroje i v Asii.

Jsem rád, že jsem byl povolán pro tento test, protože osobně vlastním dva nástroje MTD (Mike Tobias Design). První je americký model MTD535 a ten druhý je z levnější řady MTD Beast 5 Fretless, která byla vyráběná u nás v dnes již neexistující továrně v Hořovicích. Mike posléze přesunul výrobu levnější řady MTD do Koreje, jak to konec konců dělá většina výrobců hi-endových nástrojů. Ne každý si může dovolit ručně vyráběný nástroj z USA, a tak výrobci nabízí levnější řady vyráběné v Asii. Design je téměř totožný s MTD American hand made verzí, odlišná je pouze hlava nástroje. Důležité je, že jsou zachován proporce jako na „drahém“ modelu, tyto míry u vícestrunných nástrojů většinou na těch levných nástrojích z Východu nenajdete. Mám na mysli tvar, 35” menzuru u šesti a pětistrunných modelů a rozteč mezi strunami 19 mm u pětky a čtyřky, 18 mm u šestky. Takže se dá říct, že máte designově totožný nástroj s tím ručně vyráběným v USA. Rozdíl bude samozřejmě ve zpracování, materiálu, hardwaru a elektronice.

 

Popis

Nástroj je opravdu pěkný, krk je z jednoho kusu javoru a je k tělu přišroubován (i modely American mají šroubované krky pouze z jednoho kusu dřeva). Krk je nadstandardně vybaven dvěma nastavitelnými výztuhami. Hmatník je z palisandru. Tělo je z mahagonu a je opatřené topem z figurálního javoru (burl). Oproti US verzi je patrný rozdíl v tloušťce javoru, na tomto modelu jde jen o tenkou vrstvu, která zřejmě na zvuk nebude mít vliv, oproti tomu USA modely mají tuto desku silnější. Nástroj je osazen mechanikou s pěkným antracitovým povrchem, kobylka nese označení MTD. Oceníte na ní, že struny se do ní nemusí navlékat, ale pouze je nasadíte. Aktivní elektronika je uspořádaná takto: Volume - Balance - Treble - Middle - Bass, a je napájena jednou 9V baterií. Snímače jsou opět označeny jako MTD, jde o humbuckery, které jsou opět nadstandardně uložené do dřevěného pouzdra, takto designované snímače jsou k vidění většinou jen na velmi drahých instrumentech. Na všech současných nástrojích MTD naleznete označení Buzz Feiten Tuning System, což je nový systém pro dosažení lepšího ladění. Tento systém na MTD spočívá v jiné vzdálenosti nultého pražce a prvního pražce (kytary s tímto systémem jsou ještě navíc doplněné speciálním kompenzovaným sedlovým pražcem). Mike zde stejně jako i na American modelech používá sedlový pražec + nultý pražec (nikoli nultý, který je zároveň sedlový), má k tomu zřejmě své důvody. Váha nástroje je příjemná a lehčí šestku jsem na krku asi neměl.

 

Zvuk

Pamatuji si, že když jsem doma porovnával levnější MTD z Hořovic s mým americkým MTD 535, byl jsem trochu v rozpacích, nezdálo se mi, že by v nich (kromě ceny) byl zas až takový rozdíl, ale pravda se ukázala až v kapele, nicméně nadále používám i hořovický bezpražec. Zvuk řady KZ6 můžu směle komentovat takto: „Ano, je to MTD.“ Tyto nástroje mají svůj typický zvuk s nadstandardně dobrými vlastnostmi struny H. I na tomto modelu hraje háčko překvapivě dobře. Při rozeznění strun se tělo nástroj rozvibruje, s takovouto rezonancí se u jiných nástrojů často nesetkávám. Pro test jsem sáhl po šestistrunné verzi, protože jsem zatím šestistrunné MTD 635 v ruce držel jen pár okamžiků. Na tomto nástroji jsem byl hned „doma“, nic mi nepřekáží, hraje se na něj skvěle. Zvuk se dá označit jako moderní, organický, nástroj se pěkně prosazuje ve středech, zvuk má dlouhý sustain.

 

Když jsem si tento nástroj přebíral, zkusil jsem si ostatní nástroje MTD na prodejně, zaujala mne i řada Heir, která je vybavena jedním single snímačem a humbuckerem ve stylu Music Man, můžu vám jen doporučit nástroje vyzkoušet, dosud k tomu u nás nebyla příležitost.

 

Závěr

Tyto nástroje patří cenově do střední třídy, pokud trochu „polozíte“ na internetu, zjistíte, že je hojně používají i profesionální hráči. Máte tedy příležitost získat kvalitní nástroj, podobný tomu, do kterého třeba nechcete investovat nemalou sumu. Oproti hand made nástrojům můžou na páse v Koreji utéct nějaké nedostatky, našel jsem drobné vady laku na hraně hlavy nástroje, ale věřte, že i na těch dražších nebo i velmi drahých instrumentech nějakou tu pihu na kráse také naleznete. Jinak jsou korejská MTD velmi čistě a pěkně zpracovaná. Vrátím se ještě na prodejnu. Na některých MTD jsem nalezl více či méně ostřejší zakončení pražců, což je zřejmě způsobené seschnutím dřeva, ale i k tomuto přistupuji s optimismem. Mimochodem, kolega měl na svém „hi-end“ nástroji obdobný problém.

 

Info:

MTD KZ6 RWTC je šestistrunná baskytara s aktivní elektronikou, na našem trhu se prodává za 27 757 Kč.

 

Plus:

konstrukce

design

typický zvuk

vlastnosti struny H

 

Mínus:

drobné vady

těžko vyjímatelné plastové krytky

 

Mnoho hudebníků značku MTD nezná nebo si o ní myslí, že jde o značku českou. Mike Tobias přitom zná naše pivo a třeba i becherovku. Bohužel dnes už jen vzpomíná na tyto produkty naší země, kterým holdoval při svých cestách do Hořovic. Mike je v oboru konstruktérů nástrojů skutečný guru a legenda.

 

menzura: 35”

profil krku: asymetrický

materiál hmatník: rosewood

materiál krk: javor

materiál tělo: mahagon

ovládací prvky : Volume, Balance, Treble, Middle, Bass

elektronika: aktivní

snímače krk:humbucker

snímače kobylka:humbucker

hmotnost: 4,5 kg

počet pražců: 24

typ pražců: medium jumbo

kobylka/tremolo: ne

počet strun: 6

další příslušenství: kabel, inbusy

Psáno pro časopis Muzikus