Nenápadná, ale účinná - Crafter Constantine DX/AMS

Nenápadná, ale účinná - Crafter Constantine DX/AMS
Nenápadná, ale účinná - Crafter Constantine DX/AMS

Tak trochu Les Paul, tak trochu PRS, zajímavý design a pěkný vzhled. To je Constantine DX/AMS od firmy Crafter. Ale co vybavení a zvuk? Taky nevíte, co si o tom myslet? Tak jen směle dál. Možná budete mile překvapeni - tak jako já.

 

Abych se přiznal, když jsem poprvé vzal do ruky elektrickou kytaru od této korejské společnosti, vlastně jsem ani nevěděl, co mám čekat. Toto jméno už jsem sice před tím párkrát slyšel, ale jinak pro mě bylo jednou velkou "lhostejnou" neznámou. Vlastně, abych byl upřímný, tak nějak to prošlo kolem mě bez jakéhokoliv povšimnutí. O to větší pak bylo mé překvapení, když jsem měl možnost si "osahat" nový přírůstek do rodiny Craftů - Constantine DX/AMS.

 

Crafter Co.

Jelikož spoustě z vás (stejně jako mně) bude připadat tato firma jakoby vypadla z pohádek Tisíce a jedné noci, malá rekapitulace zajisté neuškodí. Společnost Crafter funguje na světovém trhu již přes 30 let - od roku 1972. Založena byla v Korejském HyunKwon Parku a u jejího zrodu stáli čtyři lidé, kteří začínali s výrobou v místnosti čítající pouhých 20 m2. Crafter se ze začátku specializoval výhradně na výrobu akustických (westernových) a pololubových kytar, kterých si zákazníci cenili především pro jejich skvělé zvukové vlastnosti. Brzy se firma začala rozrůstat a stejně tak rozšiřovat i svůj sortiment. Toliko malá sonda do historie; a teď už pojďme k věci.

 

Vzhled

Na první pohled je zcela zřejmé, že Constantine DX je zajímavým a naprosto nenásilným hybridem mezi lespaulem - tělo a PRS (Paul Reed Smith) - ten nejspíš inspiroval Mr. Craftera klasickým tvarem hlavy, jenž je pro PRS elektrické kytary typický. Jediná odlišnost tvaru těla nástroje oproti les paulům je u Constantina DX poněkud více zkosená a zalomená levá horní část, kde je umístěn přepínač snímačů.

Celkový design kytary je vyvedený. Žíhaná horní deska v kombinaci se zužující se hlavou nástroje, krk a tělo lemovány krémovou linkou (typickou pro les paul standard), to vše v přírodní barvě dřeva dává "Constantince" výjimečný a uhrančivý vzhled. Povrchové zpracování je až na pár drobných finálních kiksů (zejména laku) povedené. Jen na několika místech se udělaly klasické vzduchové kapičky. Též hmatník je trochu drsnější, než je obvyklé, ale zase ne natolik, abyste se museli bát zranění z třísek.

 

Technické vybavení

Nejprve se podívejme detailně na materiál, z něhož je "Crafterka DX" zhotovena. Na tělo výrobce použil dva druhy dřeva - spodní část a luby jsou z mahagonu, horní deska z javoru. Přemýšlím nad tím, zdali zde nebylo použito zbytečně mnoho kusů dřeva. Spodní deska, stejně tak i vrchní, byla složena ze dvou kusů a z dalšího kusu luby. Výsledný zvuk však tím netrpí, tudíž možná se jedná o záměr výrobce. Ale pojďme dále. Krk je taktéž mahagonový a pokrývá jej palisandrový hmatník. Jeho zaoblení je hodně malé, dalo by se říci, že hmatník je téměř rovný. Pražců napočítáte celkem 22. Orientační značky jsou klasické perleťové tečky, které mají navíc uprostřed malý holografický znáček. Menzura je 628 mm.

Mechanika se chlubí zlatou barvou, k té přírodní perfektně ladící. Snímače byly použity uzavřené humbuckery AlNiCo. Struny jsou nataženy na nastavitelnou kobylku typu nashville-o-matic. Dále na kytaře ještě naleznete čtyři ovládací potenciometry - 2x volume, 2x tónová clona a 3polohový přepínač (á la les paul) - spodní poloha - kobylkový snímač, horní poloha - snímač u krku, prostřední poloha - oba humbuckery. Ve spodní části hlavy kytary leží ochranný kryt s nápisem Constantine DX, pod nímž se skrývá šroub pro nastavení prohnutí krku.

 

Pojďte pane, budeme si hrát

Takže jsme dostatečně seznámeni a pojďme (si) hrát. Seřízení výšky strun nad hmatníkem je velmi nízké (cca 2 mm), což mně osobně naprosto vyhovuje. Struny nikde nedrnčí ani při razantnější hře. Pouze ladění bylo dost rozjeté. Takže naladíme a jdeme na to.

A opět jsem byl mile překvapen. Čistý zvuk zněl perfektně, plně a brilantně čistě, tónová clona u obou snímačů pěkně reagovala, a pokud si s ní a s třípolohovým přepínačem člověk trochu pohrál, dalo se s jejich pomocí vykouzlit široké spektrum zvuků.

Totéž platí též o zkresleném zvuku. Ať se jednalo o slabé zkreslení, či pořádně "nahulený ultrametalový" sound. Výsledný zvuk se nesléval v neidentifikovatelnou "zvukovou kouli", ale byl křišťálově jasný a konkrétní. Nejvíce se o slovo hlásily středové a basové frekvence. Jediné, co by se dalo kytaře vytknout, vidím v přílišném vazbení snímačů (i když chápu, že spousta kytaristů tuto vlastnost uvítá), a to i přes jejich nízké nastavení.

Vyvážení nástroje po zavěšení na krk je dobré. Hmatník hezky "sedne" do ruky a po pár hodinách hraní (až jej "ohoblujete" prsty) se po něm příjemně "běhá". Celkový pocit ze hry bych ohodnotil na stupnici od 1 do 10 určitě na dobrou osmičku.

 

Posledních pár slov

Crafter Constantine DX/AMS je velmi univerzální nástroj, který najde uplatnění jak v popovějších či funky a jazzově zaměřených sferách, tak ale též v těch tvrdších stylech. Troufám si tvrdit, že touto kytarou nebudou pohoršeni ani hodně drsní metalisté. I když na to tento nástroj nevypadá, dokáže svým zvukem navodit hodně hustou atmosféru.

Co říci závěrem? Jak jsem byl ze začátku skoupý na slovo a s rozpaky jsem k tomuto testu přistupoval, teď nemohu naopak ta správná slova chvály najít. Ať hledám, jak hledám, nemůžu najít žádnou výraznou chybu. Je to prostě zatraceně dobrá kytara a za ty prachy? No, nekupte to!

 

Info:

Crafter Constantine DX/AMS je elektrická kytara s univerzálním použitím. Cena je 10 614 Kč.

 

Plus:

design

zvuk

hmatník

snímače

 

Mínus:

přílišné vazbení

povrchové úpravy

Psáno pro časopis Muzikus