Neumann KH310A - studiové monitory

Neumann KH310A - studiové monitory
Neumann KH310A - studiové monitory

Studiové monitory Neuman KH310A

Zvuk, který vás zaručeně dostane

Dostalo se mi té nejvyšší cti. Žádný státník u toho nebyl, osobně mi totiž stačily monitory Neumann KH310A. V tajemných kufřících se objevily na adrese mého trvalého bydliště. Jedná se o poslechové bedny nejvyšší třídy a s těmito předpoklady jsem je také testoval. Výsledek vám prozradím už teď - jsou naprosto úchvatné. Pojďme si je ale rozebrat podrobněji, jinými slovy do šroubku, chcete-li, do švába.

První setkání

Znáte to... čekáte na nový nástroj či jiný k hudbě potřebný instrument a jste nedočkaví. Stejné to je se mnou, až se jednoho dne objevilo před domem auto a řidič mi přinesl vzpomínané tajemné kufříky. Chvíli jsem se cítil jako nejmocnější muž planety, který má také kufříky, i když trochu k jinému použití. Tlačítko k zahájení války jsem nehledal, kochal jsem se ale pohledem na dvě skutečně nádherné bedny. Ještě poznámka k těm kufrům - prodejce je nabízí jako obaly pro bezpečný transport z místa na místo.

 

První, co uvidíte, je zadní panel monitoru. Signál přichází klasickým konektorem XLR (další chybí), elektrický proud univerzální euro šňůrou. Výrobce na stejné místo dal ještě volbu korekcí - basů, středů i výšek, celkovou citlivost (gain) soustavy a doprovodná tlačítka. S jakou věcí si Neuman dal práci, to je skutečně zajímavé: přepínačem Display Brightness (%) nastavíte intenzitu svícení vpředu umístěného loga Neuman, popřípadě ho úplně vypnete, červeně se rozsvítí v momentě přebuzení. Přepínačem Ground zajistíme čistý poslech bez případného brumu ze zemní smyčky.

 

Kochání následuje další kochání, to když třináctikilogramový reprobox vytáhneme ven. Naše oko spočine na trojici reproduktorů. Ano, KH310A je třípásmová bedna!

 

Poslouchat na studiových monitorech nahraná CD, nebo ne? Toť otázka! Jsou naprostí odpůrci, kteří tvrdí, že CD se mají poslouchat na běžných audiosystémech, kde lépe vynikne hudba jako celek. Při poslechu na kvalitních monitorech ale muzika dostává trochu jiný rozměr a člověk by v tu chvíli měl být jen posluchačem, a ne kritickým posluchačem. Kdo to nezkusil, ať to rychle napraví.

 

Možná vám něco připomíná, nebo se ptáte, proč Neuman

To mě napadlo také, ještě dříve než jsem začal přemýšlet, jak KH310A vypadá. Možná si vzpomenete na doslova vymazlené monitory Klein-Hummel. Když tuto značku zadáte do vyhledávače, najde vám skutečně příslušnou doménu. Po kliknutí se ovšem přesměruje na www.neumann-kh-line.com. Jinými slovy - Neumann zřejmě snědl firmu Klein-Hummel, a proto jsou KH310A zpředu nápadně podobné  jako monitory označené K|H 0300d, neřkuli stejné jako ony.

 

A na co sáhne Neumann, to stojí skutečně za to. Mikrofony, mikrofony, mikrofony...  a teď studiové monitory. Pravda, cenově nejsou asi pro každého, ten požitek ze zvuku bych ale každému přál. Ale pojďme dál.

 

Třípásmový, dvoupásmový... Nikoli! Třípásmový!

Jak u dražších studiových systémů bývá zvykem, KH310A jsou třípásmové. Na mistra zvuku se směje basový 8¼” reproduktor, 3” středový a 1” výškový. Řekl bych, že největší síla monitoru je skutečně v sametových středech, které posluchače neunavují, jsou na poslech velmi příjemné, pochopitelně za předpokladu, že nemáte rádi jízdu na kancelářské židli a vydržíte sedět přesně v poslechové ose monitorů.

 

Neumann si výrazně zakládá na tom, že správný poslech je pouze při dokonalém sklonu monitorů. Proto jsou na bocích otvory se šrouby a také proto jsou k mání mohutné studiové stojany, na které KH310A umístíte. Taktéž je možné zavěšení na zeď (strop).

 

KH310 ve studiu

Domácí prostředí není pro zkoušky takových bedýnek zrovna ideální. Trochu jsem zavtipkoval, že jsou to hodně dobré bedny k počítači, byl jsem ale svou ženou umlčen. Ještě že ne navždy! Odvezl jsem je proto do studia svého zaměstnavatele do Jihlavy. Tam už čekal stejně natěšený kolega, žoviálně přezdívaný Slunce.

 

Rozhlasové studio je vybavené profesionálním pultem Yamaha, ze stejné kategorie je i CD přehrávač a další komponenty. Kolega byl unesen: „Monitory hrají vážně skvěle. Na první poslech mě překvapila nádherná čitelnost a transparence basů. V určitých pasážích jsem měl i ten pocit, jako by byl někde schovaný malý subwoofer. Na poslech zní velmi příjemně a monitory dokázaly perfektně - plasticky - rozdělit jednotlivá frekvenční pásma nástrojů,“ pravil(o) Slunce. Kromě klasické studiové práce se zvuky a lidskými hlasy jsme poslouchali originální CD Stinga, Madony, Diany Krall a dalších. Jedním slovem - bomba!

 

Jako ideální pro poslech se jeví vzdálenost tři až čtyři metry s trochu vyšším výkonem. Při bližším poslechu (běžná studiová práce v rozhlasovém studiu) je vhodné změnit nastavení na zadním panelu. Naše uši řekly ano na nastavení středového a výškového přepínače na polohu nula, basového o úroveň níž.

 

Resumé

Neuman nikdy nezklame. Nikdy! Studiové monitory KH310A jsou naprosto luxusním zbožím určeným pro nahrávací studia nebo pro našince, který se nebojí sáhnout hlouběji do kapsy. Za nemalou částku vás skutečně potěší.

 

Info:

Neumann KH310A jsou třípásmové studiové monitory nejvyšší třídy. Svým špičkovým výkonem 210 + 90 + 90 W spolehlivě ozvučí téměř jakoukoli studiovou režii. Prodávají se zvlášť. Pár pořídíte za 94 500 Kč.

 

Plus:

špičkové provedení a zvuk

sofistikovaný systém umístění (uchycení)

důmyslná ochrana při transportu

při to všem přijatelné rozměry

 

Mínus:

pro někoho bezpochyby cena

pouze XLR vstupy

možná zbytečné svítící logo, které také stojí peníze

 

Technická specifikace:

Provedení: třípásmová aktivní poslechová soustava

Výkon: 150/70/70 W

Špičkový výkon: 210/90/90 W

Frekvenční rozsah: 34 Hz-21 kHz, ± 3 dB

Úroveň vlastního šumu: méně než 20 dB(A) z 10 cm

Dělící frekvence: 650 Hz, 2 kHz

Reproduktory: 8¼”, 3”, 1”

Napájení: 220 V

Spotřeba energie: 24 W (v klidu) / 300 W (plný výkon)

Rozměry: 253 x 383 x 292 mm

Vnitřní objem: 16,2 l

Hmotnost: 13 kg

 

www:

www.neumann-kh-line.com

Psáno pro časopis Muzikus