Nevěřím svým uším...

Nevěřím svým uším...
Nevěřím svým uším...

Firma Akai vychází vstříc nejen DJům, ale i každému zvukaři. Také studia uvítají tento rezonanční filtr, se dvěma oddělenými jednotkami mono/stereo a čtyřmi režimy filtru - bandpass, highpass, lowpass a notch.

 

O co vlastně jde?

Dnešní DJ technika nabývá neskutečných technických parametrů a schopností. Tzv. groove machines jsou stále chytřejší a jsou už schopny "vyrábět" muziku téměř bez zásahu člověka. Současný DJ již zdaleka nevystačí s dvojgramcem a hromádkou CD jako kdysi. Právě naopak, kdo chce uspět na náročném konkurenčním poli taneční scény, prostě musí investovat nemalé prostředky do nových mašinek. Jednu z nich, která úplně nerozdrásá DJovu kapsu finančně ani svou váhou (cca 3 kg), si dnes popíšeme.

 

Změna je život

Na tanečním parketu platí tato prastará zásada více než jinde. Mladý člověk se chce bavit a být neustále zaujat něčím novým, dosud nevídaným. Ať už je to video sekvence, nebo hudební produkce v novém duchu. Pro tento účel nabízí firma Akai zajímavou novinku - až 8pole duální rezonanční filtr, jehož téměř všechny ovládací prvky vysílají MIDI signál. Modul je v 2U rackové verzi a je opticky i funkčně rozdělen na dvě jednotky - s mono a stereo vstupy. Popíšeme si podrobně obě části. V krabici je přibalen montážní kit, pro přimontování na Akai MPC-2000XL, se kterým je využíván nejčastěji, ale samozřejmě to není podmínkou. Přístroj lze využít s jakýmkoliv zdrojem analogového signálu (např. el. kytarou). Bílý kroužek na každém potenciometru zajišťuje dobrou rozeznatelnost stavu potenciometru i v přítmí pódia na koncertě.

 

Filtry

Mono filtr nabízí 2, 4 a 8polové typy filtru, což znamená 12, 24, a neuvěřitelných 48 dB na oktávu! Ovládací prvky na vstupu umožňují vyrobit ostřejší a řezavější zvuky. Ty na výstupu zase umožňují mixovat oba výstupy jednotlivých filtrů v určitém poměru, včetně nasměrování ve stereu. Výrobce předpokládá využití funkce auto-tune, která sama "dotáhne" filtr na výšku zdrojového zvuku. MFC rovněž používá LFO následujících typů: pila, čtverec, trojúhelník a náhodný.

 

Naproti tomu stereo filtr pracuje s 2 a 4pole typy filtru a přidává řízení fáze. Jinak je shodný s mono filtrem. Nutno poznamenat, že pokud je mono filtr nastaven na 8pole režim, stereo filtr je vypnut. Veškeré možnosti, v jakých filtr dokáže pracovat, jsou následující:

- čtyři 2pole filtry, které mohou být nastavené jako tři 2pole filtry (1 mono/1 stereo pár)

- mono 4pole a stereo 2pole pár

- mono 8pole samostatně

- stereo 4pole samostatně

Mono i stereo kanály mohou být aktivní současně, což běžně neumožňuje žádný konkurenční produkt. S nastavením ve středním pásmu má přístroj do jisté míry schopnost ovlivňovat náladu působením frekvenčně na specifické oblasti mozku, takže dokáže pomoci přivést tančící dav do varu. Pomalu, ale jistě zde už přichází ke slovu psychologie a experimentování v citlivých oblastech, s přímým ovlivněním pomocí specifických úseků frekvenčního spektra, které jsou s to ovlivňovat mínění a cítění davu i jedince. Věnují se tomu celé týmy odborníků a jistě plodně. Je vcelku pravděpodobné, že nezřídka jsou podobné frekvenční nástroje využívány řadou marketingových velitelů nadnárodních koncernů při marketingových a reklamních akcích. Např. málokdo neslyšel, že budoucí obecný zájem o druh a typ hudby či písniček u cílené části lidstva si nechává předpovídat Michael Jackson a podle tohoto, vlastně psychologického posudku, pak písničky píše, takže prakticky každá následující je téměř jistě budoucí hit, předem podložený tvrdě psychologicky a koneckonců statisticky. To jsou mimořádně zajímavé věci. Ale vraťme se zpět. MFC obsahuje LFO, které lze synchronizovat přes MIDI a nabízí čtyři vlnové vzorky, u kterých lze nastavit cut-off frekvenci i rezonanci, nebo obojí současně. Groove modulator je pak pomůže vyčistit podle potřeby. Trigger key má za úkol řídit modulační obálku. Součástí výbavy je také tlačítko Tap tempo, jaké využije např. DJ, který nepoužívá MIDI synchronizaci. Jedním dotekem lze provést libovolnou akci - levý a pravý kanál např. otočit fázově o 180°, nebo proti sobě navzájem, a získat tak zvláštní, vskutku působivé efekty.

 

Efektní efekty

Phaser a Distortion pracují přesně, jak mají. Ve spolupráci s EQ vstupují do hry velmi pozoruhodným způsobem. Při zapojení distortionu se máte opravdu na co těšit. Jedná se o globální efekty, takže je nelze oddělit pro jednotlivé filtry.

 

MIDI - aneb - zahrajte si na poťáky

Téměř všech 41 ovládacích prvků na MFC-42 (17 tahových potenciometrů, 19 tlačítek, 5 přepínačů) vysílá a přijímá MIDI signál. Jen potenciometr Gain na vstupu, EQ a potenciometr pro sluchátka nikoliv. Celý přístroj přijímá i vysílá na jediném MIDI kanálu. Takže lze kterýkoliv z nich editovat v krokovém editoru nebo v běžném MIDI sekvencéru. Kromě toho jej lze samozřejmě synchronizovat s jakýmkoliv MIDI zařízením. Funkce Send Scene vyšle a uloží aktuální nastavení všech potenciometrů přes MIDI, což lze skvěle využít před následující skladbou.

 

Takže

Zmiňovaný filtr se mi vskutku zamlouvá, proháněl jsem přes něj nejrůznější zdroje zvuku a vžíval se do role DJs a byl to opravdu nářez. Myslím si, že jeho poměrně rozsáhlé možnosti mu zajistí uplatnění i mezi zvukaři, ve studiu a samozřejmě při živých performance. Kroucení potenciometry je značně zábavné a hledání optimálního nastavení pro různé účely zapojeného audio zdroje je zajímavé. Zkrátka, je velmi užitečný pro všechny zvukové experimentátory veškerých hudebních stylů (snad i dechovky :)).

 

Info:

Akai MFC-42 je 8pole duální rezonanční filtr. Jeho cena je 21 340 Kč.

Plus:

přenos MIDI u téměř všech ovládacích prvků a možnost jeho uložení

funkce Send Scene - nastavení všech prvků přístroje přes MIDI

možnost paralelního zapojení mono i stereo filtru

Mínus:

efekty jsou globální

efekt phaser nelze synchronizovat

Psáno pro časopis Muzikus