Nord Piano 5 - Ferrari mezi stage piany

Nord Piano 5 - Ferrari mezi stage piany
Nord Piano 5 - Ferrari mezi stage piany

Možná by někomu lépe vyhovovalo Lamborghini (třeba mně...). Jenže o poznání tmavší odstín zjevně inklinuje k prvně jmenovanému. :-) Nicméně toto troufalé označení (k němuž mě inspiroval kolega Bob Zika) lépe odpovídá skutečnosti ve více směrech. Krom zmíněného barevného odstínu především výkonem zvukového enginu a důkladným řemeslným zpracováním.

Jak už to u tohoto populárního švédského výrobce Nord Clavia chodí, je i model Nord Piano 5 vskutku robustní nástroj. V duchu tradice švédských výrobců (viz Volvo), silný plech panelu i těla tohoto modelu nenechává nikoho na pochybách, že zde skutečně - na rozdíl od některých konkurenčních výrobců - platí ono okřídlené „bez kompromisů“. Dřevěné postranice pak elegantně dokládají nepřehlédnutelný estetický vklad vývojářů. Bytelná konstrukce prokazatelně sympatizuje s kočovnými muzikanty, jelikož vychází vstříc jejich nekonečnému přenášení výbavičky odkudkoliv kamkoliv. No a zvuk? Rozhodně dělá čest svým autorům, a s luxusním chassis nástroje dokonale koresponduje.

 

Klaviatura

Potvrzuji, že tihle potomci Vikingů mají hodně dobře zmáknutou technologii Virtual Hammer Action Technology, kterou se chlubí. Jelikož při hraní si vaše ruce skutečně připadají jako u reálného klavíru. I rychlé repetice, které zejména u Chopinových a Lisztových skladeb kladou na kladívkovou mechaniku vskutku vysoké nároky, vše funguje precizně. A to i v případě náročných dvoufázových tréninků někdejšího konzervatoristy. Snímání každé klávesy probíhá na třech úrovních, pomocí tří senzorů, takže výsledná dynamika je přesná. Vím, že u levnějších výrobců bývá problém, že klávesy nejsou kalibrované a přesně vyvážené. Takže v případě úhozu v různých místech se klávesa nechová vždy stejně. I na to autoři v Nord Clavia pamatovali. Je pravda, že za tu dobu, co testuji digitální piana, která jsem taky léta prodával, jsem se už kapánek rozmazlil, a to nejen zvukově. Např. i takový zrcadlově hladký povrch kláves mi už tolik nevyhovuje jako spíš matný povrch, imitující slonovou kost. Ale to je čistě osobní pocit, řekněme klávesového „fajnšmekra“. A vůbec to není na újmu této klaviatury, protože přesně takto hladký povrch je naopak věrnou kopií většiny (ne-li všech) koncertních křídel, co se kde ve světě vyrábějí. Souhlas. Náramně se mi tu však líbí jedna zajímavá drobnost, která vynikne asi jen ve sluchátkách a jen při velmi rychlé repetici, navíc pouze ve staccatu. Setkal jsem se s tím poprvé v životě, a okamžitě mne to pohltilo. Nevím, jak to kluci švédský udělali, ale ve staccatu zní při každém úhozu daný sample jakoby s další přidanou nepatrnou ozvěnou. Je to fakt velmi jemný a krátký reverbík, který ale působí ohromně mile a zvláštně. Navíc je přidáno docela nepatrné cinknutí, které si skutečně nemusí uvědomit zdaleka každý. Mluvím o hlavním samplovaném křídle White Grand. Možná je to specialita tohoto konkrétního modelu. Ale možná ne. Ihned jsem si tuto drobnou zvukovou specialitku zamiloval. Musím říci, že právě takovéto jemné vychytávky oceňuji nejvýše, ať už je autorem kterýkoliv sound designer. Svědčí to totiž o nemalé dávce empatie vůči klavíristům a o tom, že tito autoři svou práci doslova milují a neváhají poskytnout přidanou hodnotu. Skvělá práce.

Nord Piano 5 - Ferrari mezi stage piany
Nord Piano 5 - Ferrari mezi stage piany

Zvuk

Letmé srovnání s předchozím modelem 4 ihned objasní, že se toho změnilo dost. A to většinou na dvojnásobek. Počínaje velikostí paměti pro vzorky (jak pianové, tak synťákové), přes vrstvy a duální zvuky až po zahrnutí klavírního trojpedálu Triple pedálu do celkové ceny. Také na efektech si autoři dali záležet, jsou propracovanější. Např. delay, kde přibyly hned dvě významné vlastnosti - režim Ping-Pong mode a globální nastavení. Mimořádně propracované zpracování samplů u koncertních křídel jsem už zmínil. Velmi se mi však líbí také elektrická piana a clavinet. Podobně skvěle zní i syntezátorová sekce. Jelikož jde o primárně pianový nástroj, postrádá modulační joystick alias kolečko. Koneckonců nic by se nestalo, kdyby tu bylo, nicméně uznávám, že jeho absence je oprávněná. Ale pady a plochy zní skvěle i tak, zvlášť když využijete naplno možností vrstvení zvuků. To, že máte od výrobce k dispozici rozsáhlé knihovny, dramaticky zvyšuje použitelnost nástroje nejen ve studiu, ale i při živém hraní.

 

Panel

Na první pohled se model 5 nijak zvlášť neliší od svého předchůdce, Nord Piana 4. Snad jen posun vskutku minimalistického displeje zleva do středu panelu padne do oka nejdřív. Panel je rozdělen na jednotlivé sekce, popř. dále členěné podle potřeby a účelu. Jsou to Piano, Sample Synth, uprostřed je Program, kde je i displej. Napravo pak je největší sekce efektů, rozčleněná na šest oddílů podle efektových typů, Mod1/2, Amp/Comp, EQ, Delay a Reverb. Trochu si vše přiblížíme.

 

Displej

Navzdory léta trvajícímu trendu stále větších a stále barevnějších displejů se zde vývoj ubírá zdánlivě proti toku času. Proč zdánlivě? Protože záleží na úhlu pohledu. V dnešní exponenciálně rostoucí záplavě informací a možností nabývá stále většího významu relativně nový životní styl zvaný minimalismus. A právě v tomto smyslu je tento doslova maličký OLED displej paradoxně naprosto dostačující. To nejdůležitější - informace o aktuálním programu a bance - poskytuje. Stejně tak orientaci v základním menu. Je černobílý, s velmi ostrým a zřetelným zobrazením.

 

Piano

Zvuky pian už jsem pochválil. Tak už jen technicky. Podobně jako v nejvyšších oktávách, také v těch nejnižších znějí pasáže hrané forte, zejména v oktávách, široce rozprostraněné. Máte-li doma kvalitní klávesové kombo nebo ozvučení 2 + 1, případně 5 + 1, s kvalitním a výkonným subwooferem, který je navíc dobře vyladěný, připravte se na skutečně koncertní zážitek. Sekce obsahuje parametry, kde určujete funkce pedálů, rozdělení klaviatury, transpozici a jemné rozladění nebo zabarvení zvuku. Specificky klavírní funkce se týkají typických akustických šumů (pohyb pedálu a sympatetická rezonance strun) a také odezvy podle intenzity úhozu.

 

Sample Synth

Zvuky si můžete nejen načítat tak, jak jsou, ale v počítači si je můžete dále libovolně upravovat v Editoru. A nejen to, v této sekci panelu máte po ruce několik klíčových parametrů, kterými zvuk upravíte rovnou, i bez počítače. A to nejen z hlediska dynamiky nebo barvy zvuku (timbre), ale také jednotlivé fáze obálky ADSR nezávisle. Sekce obsahuje i praktické pomůcky pro transpozici, vrstvení zvuků a dělení klaviatury. Speciální funkce Unison je u tohoto modelu jednou z přidaných novinek a vyrábí vskutku hutný, komplexní zvuk. Moc zajímavý doplněk.

 

Program

Tato sekce zahrnuje i displej, protože zde nejen volíte program, kterým se bude hrát, ale můžete i jednotlivé programy editovat. Samozřejmě také ukládat, organizovat v paměti a jinak spravovat, provádět crossfading mezi vrstvami apod. Najdete zde i extrémně užitečné tlačítko Panic, když se něco zasekne a zůstane „viset“. Zejména při živém hraní to oceníte...

 

Efektová sekce

Vpravo od displeje jsou pak efekty, rozčleněné na několik oddílů podle typu. S výjimkou Reverbu, je každá rozdělena podle určení (Source) na Piano a Synth, popř. obojí, a každá část má ještě verze A a B. Oddíl Mod1 nabízí Tremolo, Wah a Panoramu, Mod2 Flanger, Chorus, Phaser a Vibe. Amp/Comp přidává modeling zesilovačů a Compressor, největší oddíl, je třípásmový ekvalizér s nastavitelnou frekvencí, dále Delay s novou funkcí Ping-Pong, a poslední je Reverb s přidanou novinkou, přepínačem Bright/Dark.

 

Zadní panel

je relativně stručný, poskytuje nejdůležitější konektivitu do studia i pro živé hraní. Viz specifikace níže. Díky konektoru Monitor In můžete připojit kterýkoliv z dalších nástrojů téhož výrobce Nord Clavia a rozšířit tak použitou zvukovou výbavu. Smíchaný signál pak jde na stereo výstup i do sluchátek.

 

Připojení k počítači přes USB

zprostředkuje přístup k rozsáhlým zvukovým knihovnám na webu výrobce a přenos dat. Obsah zvukové výbavy je proto možné kompletně přepsat, jelikož jej kdykoliv pohodlně obnovíte a doplníte. Další funkcí USB spojení je komunikace s obslužnými programy, jako je např. Nord Sample Editor. A samozřejmě možnost provést upgrade operačního systému. V neposlední řadě také umožňuje přenos MIDI dat do počítače a z pořítače, přestože je ve výbavě také standardní dvojice konektorů MIDI In/Out.

 

Zvukové knihovny

Jedná se o legendární zvukové knihovny Nord, o které se autoři pečlivě starají a postupně je rozšiřují. Obsah paměti se samply v nástroji můžete kompletně nahradit těmito zvuky a kdykoliv se vrátit k původnímu obsahu z výroby díky aplikaci Nord Sound Manager. Obsah knihoven je stále k dispozici a vždy zdarma.

a) Nord Piano Library obsahuje veškeré klasické i vintage klávesové nástroje.

b) Nord Sample Library 3.0 v této nové verzi obsahuje většinu zvuků zcela nově nasamplovaných a vyrobených. A to nejen orchestrálních, ale také klasických vintage analogových syntezátorů. Jedná se o speciální výběr zvuků, jež vznikají ve spolupráci se společností Native Instrument, v rámci tzv. ProjectSAM. A to konkrétně z knihoven Swing! a Symphobia.

 

Příslušenství

Výbava balení je střídmá, ačkoliv vůči předchůdci nově zahrnuje také klavírní trojpedál Triple Nord Pedal. Dále to je už jen USB a napájecí kabel. To, co si však můžete dokoupit, je o dost více věcí: protiprachový látkový potah s gumou, brašnu podle počtu kláves, dřevěný stojan nábytkového typu z masivu, skládací stojan společný pro více modelů Nord a stojan na noty, dle výběru dřevěný či plastový.

 

Info:

Nord Piano 5 je digitální stage piano do studia i pro živé hraní, které nabízí dvě hlavní sekce Piano a Sample Synth. Obě sekce je možné vzájemně kombinovat a upravovat, a navíc doplnit jednotlivě i současně bohatou efektovou výbavou. Piano má kvalitní kladívkovou mechaniku i špičkovou zvukovou výbavu. Pro zaregistrované uživatele jsou k dispozici dvě rozsáhlé zvukové knihovny (Piano a Synth) na webu výrobce, které jsou zdarma a průběžně se rozšiřují. Cena je 79 990 Kč.

 

Plus:

klavírní trojpedál v ceně, s přišlápnutím podložky patou - velmi praktické

robustní řemeslné provedení

kvalitní klaviatura

rozsáhlé zvukové knihovny ke stažení na webu výrobce.

 

Mínus:

Stojan na noty ve výbavě překvapivě chybí, je pouze volitelný.

 

Technická specifikace

klaviatura vyvážená kladívková mechanika (Virtual Hammer Action Technology), 88/73 kláves
dynamika 3 senzory
zvuky 16 bank po 25 programech (obsazeny A-L, prázdné M-P, vše lze přepsat)
piano 9 křídel, 9 pianin, 10 el. pian, a další
paměť dvojnásobná vůči Nord Piano 4,
Piano 2 GB Nord Piano Library
Synth 1 GB Nord Sample Library
polyfonie 120 hlasů
demo 26 songů
konektory Audio Out L/R + sluchátka, Monitor In, pedály Sustain/Volume, MIDI In/Out, USB B
hmotnost 18,5 kg (verze 88), 15,5 kg (verze 73), 2 kg (Nord Triple pedál)
příšlušenství Triple Nord Pedal, USB kabel, napájecí kabel

 

https://www.nordkeyboards.com/products/nord-piano-5

Psáno pro časopis Muzikus