Novodobý orchestrion - Creamware Noah (Tactive Instrument Modeller)

Novodobý orchestrion - Creamware Noah (Tactive Ins
Novodobý orchestrion - Creamware Noah (Tactive Ins

"Tichá voda" Creamware těžce podemílá břehy zažitých představ o syntezátorech a modelérech v dnešní hudbě. Nástroj Noah (19"/2U rack), který firma představila letos ve Frankfurtu, je zřejmým příkladem nových směrů, kudy se celá tato oblast bude ubírat v dalších letech. Vývojáři firmy šlapou budoucnosti doslova na paty.

Novodobý orchestrion - Creamware Noah (Tactive Ins
Novodobý orchestrion - Creamware Noah (Tactive Ins

Proč tak honosně?

Protože je to pravda. Už jen samotný výčet základních vlastností, které Noah nabízí vůči případným konkurentům, zabírá v manuálu jednu stranu. Kvalita jejich provedení je věc další. Poslední věc, kterou jsem kdysi od Creamware testoval, počátkem r. 1998, byl profesionální HDR Systém Triple Dat 2.4, ještě pro PC 486 a první Pentium (račte si vyhledat). A už tenkrát se firma ubírala vlastní cestou, konkurence si příliš nevšímala, navíc šetřila kapsu zájemců. Toho trendu se drží stále.

 

Komunikace s okolím

Jak vidno z obrázku, na zadním panelu je řada konektorů, jak nezbytných - MIDI trojice, sluchátka, analog (2x In/2x Out), či Foot switch, tak pozoruhodných - ADAT Out optický 8 kanálů a WordClock In, BNC. Nejdůležitější je spolupráce s počítačem, která je díky intuitivnímu SW uzpůsobena pro velmi snadné ovládání nástroje. Samozřejmě lze Noah plně ovládat přes podsvícený displej (2 x 40 znaků), ale každému je jasné, že monitor je holt monitor. Čtyři programovatelné otočné potenciometry na panelu slouží k přiřazení libovolné funkce, pravidelně jedné ze zobrazených. Stiskem potenciometru naskočí příslušná podnabídka pro danou funkci či parametr. Kromě těchto potenciometrů jsou na čelním panelu dvě skupiny devíti tlačítek s pevnou funkcí, velké datové kolečko a slot pro Compact Flash kartu. Zapojení nástroje do vaší sestavy je vskutku jednoduché.

 

Architektura nástroje Noah

Veškeré operace s digitálním audio signálem jsou prováděny podle verze buď šesti procesory DSP (Noah), nebo desíti (Noah EX). Každý procesor má jinou práci a souvisí s tím, který nástroj je aktuálně zvolen. Pracovní frekvence je jediná - 44,1 kHz, jiné (48, 96) nelze použít. Autoři zavedli termín Slot pro skupinu DSP procesorů, určených pro jeden úkol, což prakticky odpovídá jednomu ze dvou/čtyř použitelných nástrojů. Nastavení těchto slotů můžete uložit a natáhnout, spolu s nástroji nebo efektovou jednotkou. Ovšem můžete také natáhnout jeden nástroj do jednoho slotu (operační režim Multi) nebo třeba do všech (operační režim Single s odpovídajícím zvýšením polyfonie). Každý slot je adresovatelný zvlášť, pro jeden ze dvou fyzických MIDI In (MIDI + USB), případně pro sekvencer nebo arpeggiator. Část DSP procesorů je vyhrazena práci s efekty a s interním mixem. V podstatě jsou efekty Delay (několik druhů), Chorus a Reverb použitelné stále, jak pro interní, vámi zvolené nástroje, tak pro signál přicházející z externího zdroje. Kromě toho mohou být použity další, insertní efekty, buď na jeden nástroj, nebo pro celkový výstup Noah. Pokud se týká polyfonie, není nikterak závratná a liší se pro jednotlivé nástroje. A to proto, že - jak říká sama firma - prvním kritériem, které autoři preferují (na rozdíl od některých jiných výrobců), je kvalita každého vyrobeného zvuku. Jelikož některé algoritmy generovaného zvuku jsou výpočetně nesmírně náročné, v těchto případech raději volili cestu snížení polyfonie, než aby došlo ke snížení kvality jednotlivého zvuku. Proto mají tyto nástroje výjimečně nižší polyfonii, než jejich existující, reálné verze. Takže jaké jsou vlastně jednotlivé nástroje, které Noah nabízí, a jaká je jejich polyfonie? Uvedu pouze verzi EX, tedy se čtyřmi sloty, po 4 hlasech. MiniMax (13), LightWave (16/24), Pro One (11), SixString (12), Vectron P. (14), B-2003 (16=full).

LightWave je velmi propracovaný syntezátor, založený na reálném Prophet VS. Jeho filtry mají 12-24 dB na oktávu.

Six-String je syntezátor, zaměřený na strunné nástroje, ve verzi akustické a elektrické. Pro každou verzi naskočí okno se zobrazením kytary a množinou ovládacích prvků.

B-2003 je simulátor Hammondových varhan s táhly, vystavěný podle typu Hammond B3. Autoři se vynasnažili co nejvěrněji modelovat veškeré vlastnosti zmíněného typu a nutno říci, že úspěšně.

Minimax je simulací legendárního MiniMoogu. Je to syntezátor se třemi oscilátory a šumem, s mixem, filtrem a dvěma generátory obálky. Velmi zdařilý. Autoři netvořili jen sestavu originálních součástek někdejšího nástroje. Každý ví, jak složitý proces to je a prakticky nikdy nevede k totální náhradě oněch součástek, potažmo generovaného zvuku. Ale vytvořili úplně nový nástroj, kde vše se vším souvisí, těžko popsat, nutno slyšet.

Vectron Player je vektorový syntezátor, který upravuje existující presety k obrazu svému (především však vašemu). Disponuje čtyřmi oscilátory řízenými vektorově, low pass filtrem a komplexní modulační maticí.

Sequential Circuits Pro-One - dva multifunkční oscilátory vyrábějí současně několik násobných vlnových vzorků. V mixeru jsou smíchány s bílým šumem nebo externím signálem a tak jdou na výstup. Dva generátory obálek mají nastavitelné parametry Attack, Decay, Sustain a Release a umí namodulovat jak filtr, tak zesilovač. Kruhový modulátor zní velmi přesvědčivě, já bych jej ztěží rozeznal od originálu.

Tyto nástroje mohou být přirozeně ovládány vnějším MIDI přístrojem (keyboard, sekvencer...), přes MIDI nebo USB, nebo vnitřním arpeggiátorem či sekvencerem. Jmenované vnitřní jednotky umí ovládat až čtyři nástroje současně. A naopak je lze použít k ovládání jiného externího nástroje přes MIDI. Významná a dnes stále častěji používaná je také synchronizace Word Clock přes BNC konektor.

 

Preset soubor (File)

Veškerá nastavení nástroje lze jednoduše uložit do tzv. Preset souboru ve vnitřní paměti. Každý preset soubor obsahuje 128 bank, v každé z nich je 128 presetů. Preset soubor pro efekty, arpeggiátor nebo sekvencer obsahuje jen jednu banku. Preset soubor z paměti lze dále uložit a archivovat pod zadaným jménem na CF kartě. Se soubory na kartě pracujete stejně jako na disku v počítači, takže je lze přejmenovat, smazat, apod., stejně jako banky uvnitř souboru.

 

Noah Remote SW

Všechny funkce nástroje Noah můžete jednoduše ovládat přes tzv. Remote SW, který dostanete s nástrojem na CD. Jeho grafické prostředí je sympatické, přehledné a snadno ovladatelné. Kterákoliv funkce je ovládána v novém okně, které se otevře po stisku dané funkce v poli okna hlavního - manažera. SW umožňuje rovněž přesuny dat z/do nástroje a počítače. Pracuje samozřejmě pod oběma nejpoužívanějšími OS - Windows i MacOS. Ovládání nástroje přes SW je nesrovnatelně jednodušší než přes displej, ovšem i to je možné, např. při živém vystoupení. Instalace proběhla bez problémů, zvláště u Windows XP.

 

Arpeggiátor

Interaktivně ovládaná funkce, která se podrobí bez odmlouvání vašim požadavkům. Sekvence, nebo akordové sledy, které má arpeggiátor opakovat, můžete zadat sami, nebo je necháte generovat a jen upravíte, co se vám nezdá. Nesmírně záleží na zvucích, které zvolíte, a na kontextu tónů, který definujete. Všechno je možné, nejste nijak omezeni. Nejlepší cestou je vyzkoušet, co vás napadne, nebo si přečtete, protože zničit nelze nic. Jde o MIDI Arpeggiátor, tzn., že řídícím signálem jsou MIDI events na vstupu, zachycené do vnitřního bufferu pro akord. Tento buffer je neustále sledován a každá změna je provedena a objeví se na výstupu. Arpeggiátor je monofonní, tedy na výstupu je vždy jen jediná nota, žádný akord. Pokud se týká přijatých řídících MIDI signálů, jsou akceptovány následující: Note-On message až do šestnáctin a Note-Off message. Tyto zprávy nejsou přímo kopírovány na výstup, ale zpracovány arpeggiátorem. Všechny ostatní MIDI zprávy (jako modwheel, pitch bend, atd.) jsou kopírovány přímo na výstup a realizovány. Rozlišení Timing arpeggiátoru je 24 tiků na čtvrťovou notu (PPQN), může být synchronizován přes MIDI.

 

Step sekvencer

Každý ze čtyř nástrojů Noah může být řízen nejen externí klaviaturou nebo sekvencerem, ale také zaznamenán nezávisle na ostatních v interním krokovém sekvenceru. Jako každý jiný i on má možnost vytvářet smyčky, nebo sekvence po šestnácti krocích, dle nastaveného tempa. Řídit jej lze přes MIDI.

 

Vocodizer

Flexibilní Vocoder umožňuje nejen to, co od něj čekáte, ale umí daleko víc. Je-li spuštěn, zabere si jeden slot a chová se jako syntezátor. Na vstupu - pro analytický vstup je typicky využíván analog audio In nebo USB audio In, pro syntetický vstup pak např. externí syntezátor. Popis činnosti Vocodizeru by zabral další stránku, ale zní skvěle.

 

Interpole

Je stereo filter, vybavený nízkofrekvenčními komponentami - kaskádovým filtrem 24 dB (nepostradatelnou součástí všech vintage syntezátorů) a oscilátorem LFO. K čemu vlastně Interpole slouží? Nejčastěji je využíván k dotvoření výsledného zvuku v tom smyslu, že mu přidá dojem teplého analogu. Dále doporučuji povzbudit smyčku samplu modulací filtru nebo pohrát si se stereem. Umí mnohem více věcí. Kytarový či baskytarový zvuk umí osvěžit či úplně překopat. Nutno slyšet.

 

Koneckonců

Svět je dnes mnohem menší než dřív, takže neváhejte a jděte si Noah vyzkoušet na vlastní uši u distributora Creamware. Vyplatí se to. Že bych vám nenasadil ani malinkého broučka do hlavy? To by mne vážně mrzelo...

 

Info:

Creamware Noah je (nejen) hardwarový syntezátor s DSP procesory a velkou spoustou funkcí. Jeho cena s DPH: Noah 69 990 Kč, Noah EX 89 995 Kč

Plus:

kvalita vyráběného zvuku

řídící SW

simulace varhan a Moogova syntezátoru

Mínus:

nižší polyfonie

snad jen cena, ačkoliv na to, co umí...

 

Nejpodstatnější vlastnosti

-HW syntezátor s přímou podporou technologie plug-in v počítači

-Modeling 1:1 reálných nástrojů

-Šest hlavních nástrojů a přes 1000 zvuků

-Arpeggiator, Step Sekvencer, Vocoder

-Současná hra nezávislých 2/4 nástrojů (Noah/Noah EX)

-Šestikanálový mixer

-Výkonná efektová jednotka, poslouží také k procesování externího audio signálu

-Paměťové médium - Compact Flash Card

-Interní datová průchodnost - 32 bitů, vzorkovací frekvence - 44,1 kHz

-Propracovaný SW, nové plug-iny lze volně stáhnout z internetu

-USB pro Audio (2x In/6x Out) i MIDI (In/Out/Thru), atd.

 

Zajímavosti

BPM/100 - pomocí této funkce můžete jemně doladit tempo po setinách BPM!

Random Flanger - samozřejmě podobný efekt flangeru, ale modulační vlna je náhodně generovaný signál, čímž vzniká velmi originální zvuk flanger.

SSB Phaser - zkratka pro Single SideBand, kdy jednotlivá pásma phaseru mohou být posunuta buď jednotlivě, nebo společně, např. o + 10 Hz. Nejmenší krok je 1 Hz.

Amplifier - chytrá simulace lampové charakteristiky, od teplého a měkkého zvuku až po těžký Overdrive. Spolupracuje s vestavěným EQ.

Decimator - původní signál je "decimován" buď interním přepočtem, nebo generovaným, kvantizovaným šumem.

Softclip - významné zesílení signálu, bez nechvalně známého přebuzení (hard clip), dokonce maximálně zesílený zvuk touto funkcí ještě vyroste.

Psáno pro časopis Muzikus