Numark Mixtrack Pro II - dvoukanálová hobby mixážní konzole

Numark Mixtrack Pro II - dvoukanálová hobby mixážní konzole
Numark Mixtrack Pro II - dvoukanálová hobby mixážní konzole

Když se řekne Numark, vybavím si USA, konkrétně New Jersey. Také si vybavím pány Harryho a Roberta Kotovskych. Tito dva pánové (tuším, že bratři) založili před již více než čtyřiceti lety značku Numark. Od té doby je svět DJingu bohatší o jednoho inovátora právě v podobě této korporace. Numark jako první na světě představil mixážní pult s vestavěným samplerem DM1775. Jak si vede v roce 2013, nám napoví recenze jednoho z nejaktuálnějších produktů, kterým je mixážní DJská konzole Mixtrack Pro II.

Popis a základní orientace

Už od prvního pohledu je jasné, že Numark Mixtrack Pro II zapadá do kategorie dvoukanálových USB digitálních DJských kontrolérů. Trochu by vás mohly zmást jen tři posuvné potenciometry, jež by mohly představovat jednotlivé kanály. Nicméně pouze dva z těchto tří potenciometrů slouží jako kanály Line. Třetí a prostřední potenciometr slouží jako regulátor výstupu Master. Ještě bych v úvodu doplnil, že je Mixtrack Pro ll nástupcem jedné z nejvíce prodávaných DJských mixážních konzolí na světě, Mixtracku Pro. Tato vylepšená verze je dodávána se softwarem Serato DJ Intro.

 

Pokud jde o design, tak s designem se Numark opět vyšvihl a musím jej pochválit. O trochu horší je moment, kdy si na přístroj sáhnete. Zjistíte totiž, že dojem kovového šasi zůstává pouze dojmem. Dnes jsou ale plasty velmi odolné. Jak je odolný konkrétně tento, možná zjistíte až při nějakém zatížení, ke kterému při troše opatrnosti ani nemusí dojít. Navíc se zde bavíme o produktu v příznivé cenové kategorii, takže logicky nemůžeme očekávat šasi z ušlechtilých kovů, což by produkt samozřejmě možná i několikanásobně zdražilo.

 

Výhodou je celková kompaktní velikost, díky které poměrně snadno seženete přepravní tašku nebo pouzdro. Rozměry jsou podobné jako u Kontrolu S2 Traktoru nebo Vestaxu VCI-380. Oproti svému předchůdci má Mixtrack Pro II mnohem uhlazenější vzhled, tenčí, shora kovová vroubkovaná dotyková kola a velmi populární arzenál podsvícených šestnácti padů (pro každý kanál osm padů) k ovládání hlavních DJských funkcí.

 

Dále jsou u každého ze dvou decků podsvícené tlačítka Sync, Cue, Play/Pause, Stutter. Tato transportní tlačítka z tvrdého plastu mají tu nevýhodu, že mají tužší a vysoký zdvih, což vyžaduje zvyk, pokud pomocí nich chcete dosáhnout přesné práce. Výhodou takto koncipovaných tlačítek na druhou stranu bude jejich nezničitelnost, pokud budou osazeny kvalitními mikrospínači. To ale ukáže dlouhodobější zátěž. Standardně naleznete u JOG kola i tlačítko Scratch pro de/aktivaci simulaci práce na vinylu a tlačítko Shift pro volbu funkcí Loop, Sample, Cue a efektů. Dále v sekci playeru budete zcela určitě využívat posuvný potenciometr Pitch, který má docela příjemný chod, ovšem bez aretace na nulové hodnotě zrychlení či zpomalení tracku. Posledními prvky u playeru je Pitch Bend a otočné potenciometry pro nastavení hodnot efektů. U mixážního pultu kromě výše uvedených potenciometrů Line a Master naleznete i třípásmové korekce Crossfader, otočný potenciometr pro hlasitost sluchátek a směšovač příposlechu Master a Cue.

 

Jednotlivý kanál si k poslechu do sluchátek volíte standardně pomocí tlačítka Cue rovněž na hlavním panelu. Pro selekci skladby a pochyb v počítači používáte otočný, robustní a krokovaný potenciometr Browse, pomocí kterého se můžete pohodlně přepínat mezi složkami a obsahem vybrané složky díky mikrospínači. Skladbu si pak nahráváte na příslušný Deck A nebo B pomocí tlačítka Load.

 

Provoz

Instalace a nastavení přístroje i softwaru je velmi snadné a intuitivní. Uvnitř balení naleznete pouze USB kabel a kartičku, která vám řekne, že máte navštívit webové stránky Serato a stáhnout Serato DJ Intro. Pak je to všechno velmi jednoduché a v podstatě na úrovni plug-and-play. Nemusíte načítat všechny ovladače na počítači, protože se automaticky načtou samy, jakmile se připojíte přes USB k počítači, a funguje to skvěle (skoro bych řek nečekaně) i u Windows. Uživatel pak už nemusí manipulovat s jakýmikoliv dalšími volbami nebo nastaveními. Pak už stačí natáhnout hudbu do Layoutu, připojit zesilovač nebo aktivní reproduktory pomocí výstupů RCA umístěných na zadním panelu. Pak už jen připojte sluchátka a mikrofon do bočního panelu zařízení a jste připraveni pro práci se svými soubory pomocí softwaru a Mixtrack Pro II.

 

Výstup je zde pouze jeden. Na zadní straně přístroje tedy nenaleznete ani výstup Booth nebo sekundární výstup. K dispozici je pak už kromě sluchátkového výstupu pak už jen mikrofonní vstup, který se nachází na pravé boční straně přístroje, kde naleznete i ovladač hlasitosti mikrofonního vstupu.

 

Zkušenosti

Trochu si rozebereme jednotlivé části a začneme kanálovými posuvnými potenciometry. Ty se vyznačují relativně tuhým, ale zato plynulým chodem. Zdvih mají fadery příjemný a křivka hlasitosti ve vztahu k úrovni mi přijde poměrně docela vyrovnaná a pro mixování dobrá. Pokud budete chtít pomocí potenciometrů Line skrečovat, pak se vám zcela jistě, zejména u složitějších technik, dařit nebude. Numark nenabídl možnost nastavení progresivity faderu, čímž dal jasně najevo, že se jedná o zařízení určené spíš pro mixující DJe, a ne pro skrečující turntablisty. To je ale, myslím, i vzhledem k této třídě logické. Z počátku jsem si myslel, že mi bude při reprodukci vadit posuvný potenciometr Master, který je relativně natěsno umístěn mezi kanály A a B. Vzhledem k tomu, že jsou určeny pouze pro míchání ani jednou jsem při hraní o Master nezavadil, takže se tyto obavy po zkušenosti z praxe velmi rychle rozptýlily.

 

Crossfader má o mnoho lehčí chod. Na základní scratchovací techniky to stačit určitě bude, nicméně není uživatelský vyměnitelný, takže pokud přístroj nechcete odevzdat po krátké době do servisu, doporučím pouze standardní mixování nebo nenáročné skreče. Pak jistě vydrží relativně dlouho bez servisního zásahu.

 

Další částí, která si zaslouží pozornost, je efektová sekce, která je umístěna na horní části každého z Decků. Tyto oddíly zahrnují čtyři otočné potenciometry a podsvícené pady, které při současném stisknutí s tlačítkem Shift slouží k změnám a k výběru parametrů a efektů, které nabízí vámi používaný software. U Serato DJ můžete využívat nám již známe efekty na platformě iZotope. Samotné pady pak slouží pro vytváření loopů, cue bodů a samplů. Osm podsvícených padů Numark vyrobil z pevnější gumy, která je shora potištěna černou barvou. Vypadají skvěle, nicméně netuším, za jak dlouho, a jestli vůbec, se barva potisku začne smývat. Citlivost těchto padů je ucházející a dá se na trochu vyšší zdvih zvyknout.

 

Pro každý kanál jsou k dispozici třípásmové kmitočtové korekce s chodem, kterému se nedá nic vytknout. I s rozsahem ekvalizace jsem spokojen. Otočné potenciometry jsou sice plastové, ale pracuje se s nimi docela pohodlně. U každého z análu Line naleznete tlačítka Sync, po jejichž stisknutí dojde k synchronizaci BPM. Nesmí chybět ani tlačítko Load, pomocí kterého načtete vybrané skladby na příslušný Deck.

 

Software a možnosti připojení externích zdrojů

Mixtrack Pro II je plně MIDI mapovatelný DJský kontrolér, který může pracovat téměř s jakýmkoliv DJským softwarem, který je dnes na trhu. V této recenzi jsem testoval pouze s přístrojem zdarma dodaným softwarem Serato DJ Intro. Podle mého názoru většina uživatelů skončí právě u tohoto softwaru, který je pro běžné hraní dostačující. Nicméně chce-li uživatel větší kontrolu a plnější verzi DJského softwaru, pak tento software může upgradovat na plnou Serato DJ za 129 dolarů. Tento upgrade poskytne více cue bodů, více samplů, další efekty a další pro DJe příjemné prvky. Když jsem psal tuto recenzi, nebyly u Numarku na webu k dispozici MIDI mapy pro Traktor od Native Instruments nebo pro jiný software, takže pokud někdo bude chtít používat Mixtrack Pro II s jiným DJským softwarem, pak bude muset být mapování provedeno ručně.

 

Hodnocení

Při hodnocení je nutné mít vždy na paměti, co hodnotíme, pro koho daný výrobce produkt určil a za kolik jej nabízí na trhu. Numark Mixtrack Pro II sice trochu klamavě názvem „našeptává“, že se jedná o produkt určený pro profesionály a profesionální dojem rozhodně i od pohledu budí. Pravda je ale taková, že je tento produkt určen spíše začínajícím a hobby DJům, s tím že tato volba nemusí být špatnou přestupní stanicí při postupu v jejich kariéře. Mixtarck Pro II je výrazný svým designem a při rozvoji dovedností nebude představovat žádné překážky, ale ani žádné bonusy. Dobrá cena určitě mile potěší a pozitivně podpoří výsledek poměr/výkon.

 

Info:

Mixtrack Pro II je dvoukanálová hobby mixážní konzole od americké firmy Numark. Firma Numark je jedním z nejstarších výrobců DJské techniky na globálním trhu. Aktuální cena je 5690Kč.

 

Numark je tradiční dodavatel a inovátor DJských technologií. Vyznačuje se dobrou kvalitou a širokými možnostmi s potencionálem uspokojit své zákazníky na různých úrovních, od začátečníků až po profesionály.

 

Plus:

kompaktnost

nižší hmotnost

nízká cena

přívětivý a přehledný design

 

Mínus:

absence výstupu Booth

pouze jeden výstup Master

bez možnosti uživatelské výměny crossfaderu

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Série Numark Mixtrack
Model Mixtrack Pro II
Vstupy 1x mic (Jack 6,3)
Výstupy 1x Master nesymetrický stereo (RCA), 1x headphones (Jack 6,3),

1x headphones (Jack 3,5)

Rozhraní Gain, Bass, Middle, Treble, Master
Napájení USB
Software Serato DJ Intro, možnost MIDI mapingu
Rozměry v mm (š x v x h) 465 × 264 × 51 mm
Hmotnost 3,5 kg
Příslušenství USB kabel

 

www:

www.numark.com/product/mixtrack-pro-ii

Psáno pro časopis Muzikus