Ňuňando - Steinberg Nuendo 2

Ňuňando - Steinberg Nuendo 2
Ňuňando - Steinberg Nuendo 2

Revoluce se už nekonala. A taky pro ni vlastně ani nebyl důvod. Revoluční byl příchod Nuenda 1 (viz Muzikus CD). Přechod na dvojku je ve znamení tisíců vylepšení, které byly z části přejaty z Cubase SX. Jako by ve Steinbergu vzali pilníček a zapilovali Nuendu všechny hrany, o které kdy uživatel mohl zavadit. Vývojáři udělali naprosto vše, aby zvýšili plynulost práce, kvalitu zvuku a počet funkcí, které program má, tak abyste v nejmenším nemuseli sahat po dalším nástroji. Nuendo 2 v sobě integruje opravdu téměř vše, k čemu software můžete v počítači použít. Co nemá, k tomu se dokáže připojit přes ReWire (Reason, Rebirth, Ableton Live...).

Ňuňando - Steinberg Nuendo 2
Ňuňando - Steinberg Nuendo 2

První dotyky

Bylo to, jako když se po roce vrátíte na dovolenou do toho samého kempu jako loni. Na první pohled je všechno stejné, ale sotva se začnete rozkoukávat, uvědomujete si obrovské rozdíly. Tím prvním je oproti jedničce samozřejmě design. Rozdíly zde jsou však spíše barevného rázu, takže můžu s klidným srdcem říct, že na Nuendo 2 můžete z jedničky nebo Cubase SX přejít bez váhání. Protože ho budete umět ovládat ihned (tedy za předpokladu, že jste uměli ovládat ty předchozí programy). Nástroje hlavního okna (módy kurzoru) jsou na první pohled shodné s Cubase SX. Do Nuenda tedy přibyla možnost zobrazení "Inspector", která vám ve svislé liště nabízí přístup ke všem důležitým parametrům tracku (inzerty, ekvalizér, sendy, přístup k oknu Channel settings a nově též i textový editor Notepad, jehož pomocí si můžete zapsat libovolně dlouhou poznámku). Navíc si však tuhle lištu můžete editovat podle svých vlastních potřeb, takže může obsahovat pouze nástroje, které hodláte používat.

Doslova šokem byl ale mixpult.

 

VST Mixer

VST mixer doznal velkých změn u Cubase SX. (Pořád se nemůžu ubránit a považuji SX za meziverzi Nuenda - ono to tak asi totiž bude, obě aplikace jsou postavené na stejném jádru, jen od Cubase SX se odvozují dostupnější verze - Cubase SL a nově též SE, a značku Nuendo nosí ty, které jsou určené velkým studiím.) U té se konečně místo všem cubasistům známé nudle objevil skutečný mixák s obrovskými možnostmi. Ty se u Nuenda 2 ještě prohlubují. VST mixer v jeho podání nabízí vedle základního módu pohled na vstupy a výstupy každého tracku.

Účel jeho vrchní půlky si určujete sami podle svých představ a potřeb. Může tedy nabízet přístup k čtyřpásmovému parametrickému ekvalizéru (ve třech verzích), sendům, inzertům nebo surround pannerům (Nuendo 2 nabízí surround až v 10.2 - to je už fakt extrém).

Pro lepší přehlednost si můžete v zápatí VST mixeru určit, který typ tracků okno ukazovat nebude vůbec. A aby toho nebylo málo, můžete pro jeden projekt použít VST mixů hned několik. V praxi tak samozřejmě nemáte nastavenu jednu šavli třemi různými způsoby, ale v jednom projektu použijete třeba čtyři různé pohledy podle fáze práce, ve které zrovna jste (jeden VST mixer může ukazovat jen audio stopy a VSTi, jeden MIDI tracky a jeden kanály ReWire...).

 

 

Tracky

Když už mluvím o stopách, dostáváme se k další věci, která na mě udělala nemalý dojem - práci se stopami. Už jsme si zvykli, že sekvencéry mívají audio a MIDI stopy a že se občas objeví něco jako stopy instrumentů či stopa pro video. V rámci zvyšování pracovního tempa, přehlednosti a vůbec šel Steinberg u Nuenda 2 ještě dál.

V první řadě jsem marně hledal virtuální rack VST Send Effects, na který vždy odkazovalo okno VST Channel Settings, jemuž u efektů přibyla funkce Routing (to mimochodem obsahuje 8 slotů pro send, 8 pro inzert efekty a čtyřpásmový parametrický ekvalizér). VST send efekty totiž v nové verzi Nuenda mají své vlastní efektové stopy (s osmi inzerty pro pluginy), takže pomocí jednoho sendu můžete stopu poslat do osmi efektů, které se samozřejmě dají automatizovat (podobný systém má Samplitude 7).

Další vychytávkou je Group Track, jejíž pomocí ovládáte několik stop najednou. Velice příjemné je ovládání této funkce. Stačí jen zvolit stopy, které tomuto tracku chcete přiřadit, a systémem drag'n'drop je do ní přetáhnete. Stejným způsobem se pracuje s podobnou vyfikundací - Folder Trackem (dědictví Cubase SX). Nuendo 2 již tím, že nabízí neomezený počet stop, počítá s obrovskými surroundovými produkcemi a míchačkami, takže předpokládá, že se vám nikdy všechny stopy nevejdou do jednoho okna. Folder Track, jak už název napovídá, je prostě jen složka na stopy. Ty si rozházíte do souborů a zobrazujete si je po skupinkách, jak je libo. U šestnáctistopého projektu vám to možná přijde jako zbytečnost, ale ve chvíli, kdy mícháte tracků čtyřicet a víc, aby se v tom prase vyznalo.

Jako doplněk uživatelského komfortu nabízí ještě Nuendo 2 takzvané Ruler Tracky měřící polohu v různých jednotkách, které si můžete umístit mezi libovolné stopy, abyste neustále přesně věděli, na kterém místě jste (to je užitečné zejména u velkých monitorů - přes 19" -, u nichž je od hlavní lišty ke stopě uprostřed okna fakt daleko), a také Marker Track.

 

Efekty a instrumenty

Dobrá zpráva, efektů je dost. Možná nedáte dopustit na některé speciální pluginy ostatních firem (Waves, T. C. Works...), ale instalace dalších pluginů k Nuendu 2 je zbytečné přidělávání si práce. Prakticky jen s výjimkou amp modelingu (to už tam toho Warpa mohli taky přihodit) skýtá Nuendo 2 úplně všechno. Počínaje čtyřpásmovými parametrickými ekvalizéry (2 ks - Q a Nuendo EQ2, někomu by se ale mohl hodit vícepásmový jako třeba Waves Q10), přes reverby a delaye, konče u distortionů (Quadrafuzz).

Parádní sestava dynamických efektů obsahuje Multiband Compressor (kde multi znamená pět), dva velice podobné pluginy Dynamics a VSTDynamics, které zahrnují Autogate, Compressor a Limiter. Tuhle bandičku ještě doplňuje MIDI Gate a Magnetto, který simuluje saturaci a distorzi analogového pásku.

Výčet efektů by nebyl v žádném případě úplný, kdybych nenapsal alespoň větu o dvojici čistících pluginů, která je součástí instalace. Decrackler a Denoiser si v ničem moc nezadají s nástroji z Waves Restoration Bundle. Doplním ještě, že Nuendo 2 nabízí i surroundové pluginy a že mezi efekty také najdete kolonku Tools. V té najdete MultiScope (univerzální mnohoměřák), SEMPTE generátor a Test Generator.

Pořád je vám to málo? Třeba vás uspokojí možnost nainstalovat si dalších dvacet pluginů z předešlé verze Nuenda.

Co se týče VSTi, byl Steinberg, jeden z největších vývojářů těchto instrumentů, trošku skoupější a vybavil Nuendo 2 pouze tím nejzákladnějším. Vedle (freewaru) VB-1 simulujícího baskytaru je tu ještě syntezátor A1 a vcelku povedený automatický bubeník LM7. (Steinberg si nejspíš připravuje půdu pro masivní prodej svých stálic: Halion 2, LM4, D'Cota či Plex :o).)

Že by se však Nuendo ke skládání hudby pomocí virtuálních instrumentů nehodilo, se ale říct nedá. Už proto, že na rozdíl od svého předchůdce (tentokrát myslím Nuendo 1) disponuje hned několika výbornými MIDI editory. Mezi možnostmi MIDI najdeme vedle původního Key Editoru (klasický Piano Roll) i Drum Editor a Score Editor s pokročilým záznamem notace (a samozřejmě tiskem partitur - jako u Cubase SX). Když už se zmiňuji o MIDI, nemůžu v souvislosti s tím nevzpomenout také velké množství MIDI efektů, které Nuendo 2 nabízí. Jen tedy namátkou: Arpache5, Chorder, Quantizer... o jejich účelu není z názvu pochyb...

 

Postavte si nový počítač

Bylo by toho ještě hodně, co bych mohl o Nuendu 2 psát. Jen efekty, které Nuendo 2 obsahuje, by vydaly na slušný seriál. Ale sami vidíte, jak je toto číslo nabité. Tak se jen na závěr zmíním o jedné maličkosti. Nuendo 2 vyžaduje minimálně 650MHz procesor a 256 MB RAM. Doporučená sestava by podle manuálu měla obsahovat Pentium 1,4 GHz a 512 MB RAM. Přestože jsem program testoval na 1,4, musím říct, že demo projekt, který je na přidaném DVD (protože obsahuje přes gigabajt dat) mi místy ošklivě kuckal. (Samozřejmě proto, že jsem se tenhle projekt snažil tahat z jednoho disku a obsahoval i video stopu ve velkém rozlišení. Chyba tedy byla zejména mezi židlí a klávesnicí. V normálním chodu je Nuendo k počítači vcelku nenáročné.)

A tak, jestli si s pomocí tématu tohoto měsíce budete stavět nový audio PC, uvědomte si jednu věc. Váš počítač nikdy nebude tak silný, abyste neužili ještě silnější...

 

Info:

Nuendo 2 je multimediální produkční systém pro Windows a MacOS X, vhodný pro postprodukci, hudební tvorbu a vysílání. Jeho cena je 39 406 Kč.

Plus:

perfektní ovládání, maximální přehlednost a množství funkcí

množství skvělých efektů a jejich bezproblémová automatizace

dokonalá práce s MIDI

skvělé možnosti tracků

Mínus:

nevypaluje CD

mixpult stále uvězněn v hlavním okně, takže se program složitě roztahuje na dva monitory

chybí demo

Psáno pro časopis Muzikus