Overtone Labs Tune-bot - digitální ladička na bicí

Overtone Labs Tune-bot - digitální ladička na bicí
Overtone Labs Tune-bot - digitální ladička na bicí

V době, kdy všechno kolem nás prochází digitalizací, asi nikoho nepřekvapí, že se na trh dostává nová vylepšená bubenická pomůcka. Jde o digitální ladičku na bicí soupravu Tune-bot.

O tom, jak naladit bubny, vedou bubeníci hodinové diskuze, a dokonce jsou této hudební disciplíně věnované i některé webové stránky a diskusní fóra.

 

Popis výrobku

Krabička obsahuje dva návody v anglickém jazyce (jeden stručný a jeden trochu rozsáhlejší), obal na ladičku a ladičku samotnou. Trochu mě mrzelo, že ani jeden návod (alespoň ten kratší) není přeložený do češtiny. Pokud by byla angličtina problém nebo byste si opravdu nevěděli rady, nezoufejte. V rozsáhlejším návodu najdete odkaz na oficiální webové stránky s videonávodem. V návodu se dočtete pár praktických rad, jak výrobek správně použít, jakým systémem ladit bubny s různým počtem šroubů, ale i seznam frekvencí jednotlivých tónů. Tune-bot je černý s modře podbarveným displejem. Ze spodní části těla je klips, kterým se ladička lehce upevní k ráfku. Pod displejem je šest tlačítek pro jednoduché ovládání.

 

Power - zapíná a vypíná ladičku.

Note - přepínaní mezi frekvenčním a tonálním módem displeje.

Diff - zde lze nastavit, zda bude displej ukazovat frekvenci úderu, nebo rozdíl mezi frekvencí úderu a frekvencí, kterou chceme naladit.

Filter - nahraje do paměti frekvenci posledního úderu a zobrazí ji jako frekvenci, kterou chceme naladit. Dále zapne na displeji „*“, což oznamuje, že je funkce filtru aktivní.

Drum/Save - tlačítko, které slouží pro přepínání mezi jednotlivými filtry a umožňující uložit do paměti zahranou frekvenci. Paměť má devět slotů, nultý je využíván funkcí Diff.

Scroll - dodatečné tlačítko sloužící pro výběr mezi filtry a sloty paměti.

 

Protože ladička obsahuje i tonální mod, zkusil jsem, trochu z legrace a trochu ze zvědavosti, naladit podle Tune-bot tympány. Nevěřili by jste vlastním uším, ono to opravdu funguje.

 

Snadné a rychlé

Když jsem dostal za úkol otestovat digitální ladičku pro bicí soupravu, měl jsem úsměv na tváři. Již v minulosti jsem zkoušel ladit bicí pomocí různých analogových ladiček a nakonec jsem se vždycky spolehl na sebe a na svůj sluch. Stačilo však necelých deset minut, během kterých jsem naladil první tom a nemohl jsem se dočkat, až se dostanu ke kopáku. Ladil jsem svoji soupravu Tama Swingstar, ale jednoduché ladění mě tak nadchlo, že jsem pokračoval i na školních Yamahách. Zprvu se zdá, že šest tlačítek je mnoho, avšak ovládání jsem rychle pochopil i bez použití návodu. Je pravda, že displej občas ukázal nesmyslnou frekvenci, ale stačilo udeřit do bubnu znovu a Tune-bot už zase ukazoval správně. Hodnoty frekvencí jsem volil podle návodu a výsledný zvuk se mi zamlouvá.

 

Hodnocení

Abych byl opravdu objektivní z technického hlediska, musel bych testovat více bicích souprav rozličných značek a rozměrů. Hodnotím to, že výrobek zaručuje, co nabízí. Tedy lepší zvuk a rychlé ladění. Moc mě potěšilo pouzdro, které zaručí delší životnost displeje a uchrání ladičku před prachem. Manuál v českém jazyce chybí, což je asi jediná výtka, kterou mám. Tomu, kdo si tento výrobek zvolí, přeji krásné a opravdu rychlé ladění.

Info:

Tune-bot je digitální ladička pro bicí soupravu. Zaručuje velmi rychlé, pohodlné a kvalitní naladění. Má devět paměťových slotů pro ladění virblu, kopáku a tomů (lze nastavit, zda ladíte blánu horní, rezonanční a nebo otevřený tom). Na českém trhu je k dostání za 2200 Kč.

 

Plus:

obal na ladičku

snadné ovládání

videomanuál na webu

 

Mínus:

subjektivně mi chyběl český návod

 

www:

www.tunebot.com

Psáno pro časopis Muzikus