Pearl Firecracker

Pearl Firecracker
Pearl Firecracker

Malý buben nemusí mít průměr jen čtrnáct palců. To je dnes už celkem běžná věc. Platí to ohledně rozměru blány především směrem dolů, i když například Tama vyrábí model signovaný Kenny Arnoffem, který má průměr 15". Pro účely pochodových drum corps se na zakázku vyrábějí i 16" virbly s velmi hlubokým korpusem, tzv. parade drums... V katalozích lze však běžně objevit spíše škálu bubínkových "půlčíků", 13", 12", 10" a vzácněji dokonce i 8" nástrojů.

 

Není vůbec bez zajímavosti si takového prcka vyzkoušet. Například z nahrávek působí často jako mnohem větší, byť vysoko vyladěný, buben. Ovšem s tím rozdílem, že není přešponovaný, jako by tomu muselo být k dosažení potřebné výšky u 14", a proto vyšle do světa víc rezonanční "štávy".

Jistou nevýhodou při výběru sopraninových bubínků byla dříve skutečnost, že výrobci tyto modely zařazovali do vyšších a nejvyšších tříd své produkce. Ovšem v poslední době situace v boji o zákazníka houstne a firmy začínají nabízet "malé-malé" bubínky i v levnějších cenových kategoriích.

A tím se konečně dostáváme k objektu zájmu dnešního testu. Pearl totiž vyrukoval s cenově přijatelnými 12" a 10" bubínky řady Firecracker.

Bubínky obou rozměrů jsou k dispozici ve dvou provedeních, ocelový nebo dřevěný korpus (tento v úpravě černé mořené dřevokresby). Hloubka korpusu je pro všechny čtyři bubny totožná: 5".

Nástroje mají klasické trojohýbané ráfky se šesti šrouby. Mušle jsou pro obě strany společné - dvouzávitové. Struníky nesou 16 pružin u 10" verzí, 20 pružin u dvanáctek.

Mechanika napínání je standardní páčková s uchycením struníku pomocí nylonových pásků.

Dřevěné verze korpusů pocházejí z osmi vrstev materiálu Poplar, což podle oka odhaduji na kombinaci falkaty a břízy. Firma se o původu Poplaru (alespoň mně dostupných zdrojích) bohužel blíže nezmiňuje.

Hrací blány, jimiž jsou bubínky výrobcem osazeny, jsou pískované jednovrstvé, dole čirá struníková "celofánka". Vyzkoušel jsem pro zajímavost i osazení dvouvrstvými pískovanými Remo Emperor nahoru. Zvuk sice poněkud ztloustl, což bylo příjemné při nižším ladění, a bubny dostaly důstojný spodek, zároveň se ale trochu ztratila brilance ve středním zvukovém pásmu, přítomná při použití jednovrstvých blan.

Na dřevěnou 12" jsem pro zajímavost zkusil dát i Pinstripe, podobně jako Emperor fungovala zajímavě v nižším a nízkém ladění, buben dostal příjemně "buchtózní" charakter, zajímavě fungoval na hardrockovou druhou-čtvrtou. Zároveň ale bylo cítit, že se nejedná o běžný bubínek. Možná je to docela dobrý tip pro rockery hledající ve studiu pompu a osobitost virblu v jednom.

Je ovšem třeba přiznat si, že toto vše je na úkor dynamické citlivosti. Bubínky ji podladěním a silnou hrací blánou citelně ztratily, v nižších dynamikách a při hře u kraje už příliš neposlouchaly.

To se naopak změnilo při opačném přístupu: ladění jednovrstvé pískované blány vysoko a výše. Při citlivém nastavení struníku (pozor, nepřepínat, zvuk se zaškrtí!) jsem dostal velmi senzitivní odezvu a především dřevěné modely získaly do svého témbru příjemnou lahodnost.

Ocelové korpusy byly dle očekávání poněkud více "nazvoněné". Ale to není ve srovnávání obou použitých materiálů nic nového pod sluncem. Ocelové korpusy dodávají také syčivý charakter, pojící se trochu víc s tělem soupravy, než zlehka frekvenčně "vyčuhující" dřevěné modely. Ku prospěchu můžou být dle situace obě vlastnosti... Kdybych měl popsat jedním slovem ve skutečnosti slovy nepopsatelné, byla by obecným charakterem ocelových modelů "sypkost", dřevěných pak "lahodnost".

Dobře fungují bubínky i v páru, s vypnutým struníkem, znějí jako tymbales a se zapnutým jde s nimi vyvádět doslova patternová alotria...

Musím se přiznat, že mě bubínky Firecracker příjemně překvapily. Vzhledem k cenám, za které je lze pořídit, nabízejí nečekanou variabilitu a vlastní zvukový charakter, což bývá u nástrojů této třídy nezvyklé.

 

Info:

Pearl Firecracker jsou efektové malé bubny ve verzích 10" a 12" a korpusech ze dřeva a oceli. Ocelový 10" stojí 3790 Kč, 12" je za 3990, dřevěné protějšky jsou za 3990 a 4290 Kč. Distributorem pro ČR je firma Praha Music Center.

Plus:

výborně sloužící efektové bubínky s osobitým charakterem zvuku a velmi příznivou cenou

Mínus:

snad jen to, že firma neuvádí typ použitého dřeva, to ale naštěstí hudební dojem z Firecrackers jen těžko zkazí...

Psáno pro časopis Muzikus