Peavey Vypyr VIP-3 a Sanpera II - modelingové kombo a MIDI pedál

Peavey Vypyr VIP-3 a Sanpera II - modelingové kombo a MIDI pedál
Peavey Vypyr VIP-3 a Sanpera II - modelingové kombo a MIDI pedál

Kytarové aparáty se dnes dělí na dvě základní větve. Stará analogová a moderní digitální. Ta první analogová se ještě dělí na lampovou a solid state (tranzistorovou). Pak tady máme pár hybridních lampových předzesilovačů s tranzistorovým koncem nebo digitální předzesilovač a lampový konec. A asi by se našly ještě další kombinace.

Snad všechny kytarové ne-lampové aparáty se snaží zvukem napodobovat ty lampové (elektronkové) analogové. Proč? Protože ty lampové, obecně vzato, mají lepší zvuk. A to zcela zásadně ovlivňuje vše, co se kolem kytarových aparátů děje. Tolik tedy úvod, který byl, myslím, nutný (pro znalé asi nudný, nicméně je dobré si to občas připomenout).

 

Stowattové kombo Vypyr VIP-3 patří do skupiny digitálních aparátů s tranzistorovým koncem. Blikající LED diody na vás budou po zapnutí vesele pomrkávat jako na „výherním“ automatu a zelenožlutě podsvícený dvouřádkový LCD displej vás přivítá optimistickým nápisem: Plug in, tune up and rock out!

 

Jak to hraje

Hned první zvuk je velmi povedený. Zní to jako starý Eddie Van Halen, když se k tomu navíc přidá ještě trochu pomalejší delay a phaser, tak je iluze dokonalá (hráno na kobylkový humbucker).

 

Zesilovače

Celkem umí dvanáct simulací různých aparátů. Osm je určeno pro elektrickou kytaru a jsou to více čí méně zkreslené zvuky, dva jsou pro akustickou kytaru a dva pro basovou kytaru. A každý z těch dvanácti má tři režimy: clean, zkreslený zvuk a hi-gain. Všechno je to slušné. Při domácím hraní až luxusní - zní to opravdu dobře, zvukový rozsah od klasického rocku až po opravdu hi-gain zvuk (ve zkreslení má kombo opravdu velkou rezervu). Víc se mi líbily simulace zkreslujících aparátů, ale i režimy pro akustickou kytaru a basu se dají rozhodně použít.

 

Reproduktor je dvanáctipalcový (neznačkový) a v Peavey mu říkají Custom Voiced Modeling Speaker. Mě přišel normální papírový, to moc „modeling“ není. :-) Ale vážně, samozřejmě reproduktor musí „přehrát“ širokou škálu zvuků, a tak si zřejmě v Peavey dali práci a reproduktor pro tuto funkci poladili. Zní příjemně krémově, nelezou z něj chlupaté cáry digitálního zvuku. Záleží na tom, který typ virtuálního zesilovače si vyberete, všechny jsou však použitelné.

 

Ovládání

Jak už je u modelingových aparátů zvykem, i zde je ovládání poněkud netradiční. Je to dáno tím, že se nějak všechny ty parametry, a že jich není málo, musí ovládat. Takže tady máme čtyři kroutítka/tlačítka na výběr presetů, aparátů a efektů. Pak dalších pět kroutítek (2x Gain a 3x Korekce) a dva potenciometry pro Master a Power Sponge a jeden mikrospínač na Tap (tapování) delaye. V žargonu Peavey tomu neříkají potenciometry ale operátory. Mně se líbí název kroutítko, ono tím jde točit o tři sta šedesát stupňů stále dokola, mimo Masteru a Power Sponge, které jsou klasickými potenciometry. Důležitá funkce, kterou jsem musel párkrát použít, je Factory Reset, tedy návrat do továrního nastavení. Během editace se lehce dostanete do stavu, že už nevíte, co s tím, tak se reset opravdu hodí.

 

Zamyšlení

Moderní technické vymoženosti, jako softwarový modeling, VST plug-iny atd., jsou fakt super, hraje to hezky, možností je milión... Cože? Tolik? Ano, možná i víc. A to je podle mě taky docela problém, protože kytarista se hrabe v programech a zkouší jeden plug-in za druhým. Mění virtuální pedály rychlostí čtyři za minutu a ani si nestihne užít jejich skvělý zvuk. Ta šílená variabilita je, kromě toho, že poskytuje „nekonečné“ zvukové možnosti, také značně kontraproduktivní. Protože místo toho aby člověk doopravdy hrál na kytaru, tak si hraje s výměnou virtuálních transformátorů, elektronek, reproduktorů, mikrofonů, s nastavením virtuálních biasů atd. A nakonec zjistí, že AC/DC hrají na staré lampové Marshally. :-)

 

Efekty

Vypyr VIP-3 má pět částí pro ovládání zvuku. Efekt 1, Výběr zesilovače, Efekt 2, Delay a Reverb.

 

K tomu ještě šestý Wah (funguje jen s MIDI pedálem Sanpera). Najdeme mezi nimi klasický chorus, flanger, phaser, tremolo... I naprosto unikátní simulaci mono syntezátoru, se kterou jsem se opravdu dlouhé minuty vyblbnul. Efekty mají přes ovladače komba jen základní ovládání, které ale bohatě postačuje. Například chorus, flanger a phaser mají jen parametry Speed a Depth. Delay má přímo na předním panelu komba mikrospínač pro tapování. Efekty zní hezky, jedinou výhradu mám k octaveru-shifteru, kde spodní oktáva zní poněkud nepřirozeně a nesouvisle a horní zase chemicky.

 

Power Sponge

Kromě hlasitosti Master má aparát taky Power Sponge, výkonovou brzdu, takže lze těch sto wattů hezky zkrotit.

 

USB

Na předním panelu je USB konektor, takový ten větší, známý například z tiskáren, a dá se pomocí něho nahrávat do počítače. Počítač detekuje kombo jako klasické zvukové zařízení, tedy to znamená, že můžeme kombo používat jako externí zvukovou kartu. Sluchátkový výstup při používání USB je funkční, takže ho lze využít jako odposlech. Z webu Peavey se dá stáhnout editační software Vypyr Edit a přes USB můžeme editovat parametry přímo v PC i Macu.

 

Aux

Do komba můžeme pomocí kabelu s malým jackem připojit mp3 přehrávač, mobil atd.

 

Looper

Looper si užijete, jen když budete mít Vypyr propojený s pedálem Sanpera. Maximální délka smyčky je třicet vteřin a k základní smyčce se nedá již nic dohrát. Nejdřív mně to vadilo, ale pak jsem zjistil, že to vlastně ani nepotřebuji.

 

Zadní panel

Na zadním panelu je vpravo pouze zástrčka pro síťový kabel a hned nad ní vypínač. Vlevo je MIDI konektor pro Sanperu. Chybí mi výstup na externí box a to, že pojistky nejsou ze zadního panelu přístupné a jejich výměna bude zřejmě potřebovat servisní zásah.  

 

Info:

Peavey Vypyr VIP-3 je stowattové modelingové kombo s tranzistorovým koncovým zesilovačem z řady Vypyr, která je vybavena zvukovým procesorem SHARC (pracuje v třicetidvoubitové plovoucí čárce) a analogovým patentovaným obvodem Trans Tube. Cena je 9990 Kč včetně DPH Kč.

 

Plus:

zvuk

podsvícený displej

výkonová brzda

 

Mínus:

chybí možnost připojení externího reproduktoru

looper by mohl mít vrstvení smyček

 

ReValver HPse v ceně komba

Ke kombu je přibaleno CD s modelingovým softwarem Peavey ReValver HPse. Což je osekaná verze ReValveru MKIII. Dá se používat na PC i na MAC, jako samostatný program a nebo jako VST plug-in do dalšího nahrávacího softu. Tím teprve začíná pravé modelingové peklo! Vizuálně dokonale zpracované virtuální zesilovače Peavey s možností nastavení snad úplně všeho, včetně výběru transformátorů a lamp. Výběr z různých typů reproboxů, umístění a typ mikrofonu atd. Různé rackové efekty s detailním ovládáním všemožných parametrů. To je další potvrzení toho, kde najde kombo široké využití - při domácím hraní, nahrávání a experimentování s nekonečnou možností editace... Cena toho softu je někde kolem šedesáti dolarů. Neosekaná plná verze nového ReValveru 4 je s cenou zhruba na dvojnásobku.

Peavey Vypyr VIP-3 a Sanpera II - modelingové kombo a MIDI pedál
Peavey Vypyr VIP-3 a Sanpera II - modelingové kombo a MIDI pedál

MIDI ovladač Sanpera II

Pedály: Levý pedál se používá jako volume a přepínač pro ladičku (při ladění se dá pedálem ovládat hlasitost čistého „bypasovaného“ zvuku kytary). Pravý pedál si můžeme nastavit jako kvákadlo a ovladač tremola či dalších efektů. Přepínání mezi kvákadlem a efektem se děje trochu silnějším došlapem na horní straně u palce.

 

Přepínače: Footswitche jsou kovové, což značí, že by měly něco vydržet. Pro přepnutí je potřeba na to řádně šlápnout a vydá to docela hlasitý zvuk, takže při nočním domácím hraní nenecháte spát nikoho okolo. U každého switche je indikační LED dioda.

 

Displej na pedálu je podsvícený, stejný jako na kombu. Ukazuje to samé. S Vypyrem VIP-3 asi trochu zbytečné, ale levnější varianty komb Vypyr VIP-1 a VIP-2 displeje nemají. Tak tam smysl má.

 

Na Sanperu II se dá pořídit speciální vak, který si ale musíte dokoupit zvlášť.

 

Závěrečné shrnutí

Kytarové kombo Peavey Vypyr VIP-3 se nakonec jeví jako univerzální domácí workstation pro elektrickou, akustickou, a dokonce i basovou kytaru. Lze přes něj hrát zkreslené zvuky, aniž bychom potřebovali vytlumenou zkušebnu, můžeme nahrávat přes USB do PC nebo trénovat na sluchátka. Tady bych viděl jeho primární určení. S MIDI pedálem Sanpera II je kombo vhodné i na živé hraní ve folkrockových, bluesových a country klubech s dostatečnou výkonovou rezervou stowattového aparátu. Zvuky jsou příjemné a uhlazené. Výhrady mám jen k některým efektům (octaver - pitch sifter), které znějí chemicky. Chorus, flanger a phaser jsou naprosto v pořádku. Dovedu si představit Vypyr VIP-3 jako slušný aparát pro kytaristu na výletní lodi či v tanečním klubu, kde bude mít vše v jednom, bez nutnosti zapojovat tucet krabiček. Na rocková a metalová pódia, kde je potřeba agresivně průrazný zvuk, má kombo Vypyr příliš hodný projev. Pro muzikanta, který se pohybuje v různých hudebních stylech, je to dobrá volba.

 

Info:

Peavey Sanpera II je duralový MIDI pedál se dvěma expresion pedály, s podsvíceným dvouřádkovým displejem a s deseti kovovými footswitchy se světelnou indikací. Cena je 6990 Kč včetně DPH Kč.

 

Plus:

dva pedály

robustní kovová konstrukce

kovové footswitche

podsvícený displej

 

Mínus:

cena

je to velká mrcha :-)

použitelný pouze s Peavey Vypyr

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Vypyr VIP-3
výkon 100 W
hmotnost 13,3 kg
rozměry 52,7 x 54,61 x 29,21 cm
Sanpera II
hmotnost 5 kg
rozměry 75 x 28 x 10,1 cm
MIDI osmipinový MIDI kabel cca 4,5 m

 

www:

peavey.com/products/vypyr

Psáno pro časopis Muzikus