Phonic IS16 - digitální mixážní pult

Phonic IS16 - digitální mixážní pult
Phonic IS16 - digitální mixážní pult

Phonic IS16

Digitální mixážní pult - spojení užitečných věcí

V mé pracovně přistál digitální pult Phonic IS16. Slovy básníka je to zařízení impozantní, poutavé, fakticky řečeno též užitečné, se spoustou zajímavých prvků. Pěkně od začátku: IS16, jak už z názvu vyplývá, má 16 audio šavlí, nabízí celkem 8 auxů, pochopitelně výkonnou multiefektovou sběrnici, standardní komunikaci s počítačem a jeho multitrackem a nejenom to. Zajímavostí je bezesporu velký barevný dotykový displej, který lze ovládat i myší. Celý pult potom můžeme připojit k monitoru. K poslechovému též, ale teď mám na mysli monitor s obrazovkou.

Vybaleno z krabice

Už při vybalování mi docvaklo, jak k sobě světoví výrobci mixážních pultů mají blízko, nebo se to alespoň domnívám. IS16 je nápadně podobný svým druhům. Ovládání, pravda, vymyslet asi jinak nejde, i tím je jim hodně podobný.

 

Postupná digitalizace všeho, včetně muziky a mixování, nám umožňuje lépe využívat technologie. Co by za to před dvaceti lety dali, kdyby bývali měli pult, se kterým mohou jít zvučit akci a současně ho vzít do studia a velmi dobře na něm mixovat nahrávky. A vývoj se nezastaví, přijdou lepší, chytřejší a modernější přístroje. Ještě že muzikant zůstane muzikantem.

 

IS16 je mohutný pult se šestnácti šavlemi, vstupy shora, bohužel úplně chybí stereofonní šavle, výrobce zvolil pouze 16 vstupů XLR/jack. Čistě z praktických důvodů bych preferoval obvyklou čtveřici stereo šavlí pro připojení kláves, přehrávačů apod. Pochopitelně pomocí motorických faderů lze nastavit stejnou úroveň dvou šavlí, ušetřilo by se ale místo, pokud by stereo vstupy byly. Ve spodní části najdeme stejný počet faderů, jak jsem uvedl, motorických. Nad nimi je tradiční triáda tlačítek - On, Solo, Sel (neboli pro výběr volby různých parametrů, nastavení aux apod.).

 

Každý vstup je XLR/jack doplněný vstupem Insert a potenciometrem citlivosti (Gain). IS má celkem osm auxů, což vám na koncertě či taneční zábavě umožní skutečně mnohé - můžete používat větší množství odposlechů s naprosto jednoduchým nastavením parametrů, můžete též připojit např. efektovou jednotku od jiného výrobce.

 

Srdcem pultu je samozřejmě jeho procesor, vizuálně ale veliký dotykový displej. Pracuje přesně, to je mé prvotní zjištění, při ovládání a přepínání není třeba se nijak extrémně soustředit, toto se Phonicu vážně povedlo. Displej nám umožní pohybovati se v menu azměny parametrů, nebo asi takto: U klasického pultu jsou různá kroutítka a čudlíky, u digitálu je displej. Tečka. Při použití obyčejné počítačové myši (pozn.: testováno s klasickým Logitechem) máte práci o kus snazší.

Phonic IS16 - digitální mixážní pult
Phonic IS16 - digitální mixážní pult

Zadní panel - chlouba „íeska“

Phonic u tohoto modelu přichází se spojením několika vychytávek. Vedle synchronizace času a rozhraní AES/EBU je to rozhraní klasické zvukové karty. Buď pomocí USB nebo FireWire lze IS16 propojit s počítačem a používat ho jako konzoli k multitracku. Vyznavači nakousnutého jablka nechť pár vět přeskočí, pro vás ostatní dodávám: Testoval jsem IS16 na Win7 a Cubase 6. Po instalaci ovladačů a upgradu z internetu si spolu povídají, komunikace funguje dobře. Jediné, co lze pultu vytknout, je USB 2.0. Přeci jen z pohledu rychlosti přenosu, no - nic moc. Hořící drát to ale jistí.

 

V sekci zvané USB najdeme výstup VGA pro použití klasického monitoru, Mouse je pro myš, Wi-Fi je určený k připojení „špuntíku“ pro bezdrátovou konektivitu s internetem/ethernetem. Je též možné připojit klasickou RJ45. Proč? IS16 totiž lze ovládat přes ethernet z rozhraní webového prohlížeče. Na koncertě bychom takové vymoženosti asi nevyužili, na louce za městem většinou globální informační dálnice nevedou, ve studiu ale rozhodně ano. Ovládání je možné i z chytrého telefonu.

 

Pult je vybaven těmito výstupy: XLR pár pro připojení reproduktorů či studiových monitorů, čtveřice RCA (Out/In) např. pro MiniDisk apod. Pro ukládání všeho možného najdeme na zadním panelu také zdířku pro SD kartu (SD/SDHC). Doplňkem je konektor pro lampičku, chybí možnost talk-back mikrofonu. Napáječ je externí.

 

IS16 jako pult ke zvučení

Vzal jsem černého roztomilého a chytrého mazlíčka na akci, připojil bedny (RCF satelity, RCF subwoofery), mikrofony, klávesy, kytaristu, bubeníka a jedeme. Fantomové napájení pro mikrofony zapínám na zadním panelu, lze sepnout pro čtveřici vstupů. Po vyladění všech náležitostí (korekcí, nastavení odposlechů, efektů) jsem uložil scénu. To pro případ společenské únavy, především ale je to jedna z hlavních výhod digitálního pultu. Teď definice trochu nižších zájmů: můžete s tím „machrovat“ před slečnami. Mnohé nikdy pult se samochodnými potenciometry neviděly. Nebo si o vás budou myslet, že jste úplný debil. Promiňte.

 

Teď ke zvuku: IS16 je z mého pohledu zcela standardní pult, který se v celkovém zvuku v sále plném lidí nijak extrémně nevymyká od ostatních lepších mixážních konzolí (porovnávám s Presonus, Soundcraft, Yamaha...). Zvuk je naprosto v pohodě, pro připojení kláves jsem využil možnost zdvojení kanálů s rozdělením panoramy.

 

Samostatnou kapitolou digitálního pultu jsou jeho efekty. Pravda, mohli bychom použít externí multiefekt, auxů je dost, přišli bychom ale minimálně jeden nebo dva audio vstupy, kterých není nikdy dost. Dle mých uší a mého posouzení jsou efekty Phonicu zcela standardní. Nelze očekávat hally renomovaných světových výrobců, kteří si za své know-how nechají velmi proklatě zaplatit. V tomto případě získáváte slušnou efektovou jednotku, a to včetně řady delayů, pokud si tedy IS16 jako svůj mixážní pult vyberete.

 

Info:

Phonic IS16 je digitální mixážní pult s mohutnou architekturou, šestnácti motorickými fadery a dvěma efektovými jednotkami. Uživatel má k dispozici 16 vstupů, 8 auxů a možnost připojení v digitálním rozhraní. Pult lze ovládat rovněž přes ethernet nebo pomocí chytrého telefonu. Cena je 53 990 Kč.

 

Plus:

celkový způsob ovládání a motorizované fadery

slušná efektová jednotka

přijatelný poměr cena/výkon

možnost propojení s počítačem

 

Mínus:

absence stereo vstupů

absence talk-back mikrofonu

externí trafo

nemožnost zapínání fantomového napájení jednotlivě

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Počet vstupů 16
Počet aux 8
Efekty 2 efektové jednotky
Konektivita USB, FireWire, ethernet
Digital AES/EBU In/Out
Worldclock BNC In/Out
Slot pro kartu SD/SDHC
Konektor pro lampu XLR, 12 V/100 mA
Napájení externí (součást balení)
Příslušenství napájecí zdroj a kabel, WiFi dongle, rackové montážní prvky, USB kabel, kabel pro FireWire, CD s ovladači

 

www:

www.phonic.com/en/is16.html

Psáno pro časopis Muzikus