PreSonus řada Studiolive R - rackové mixpulty kombinované se stage boxem a zvukovou kartou

PreSonus řada Studiolive R - rackové mixpulty kombinované se stage boxem a zvukovou kartou
PreSonus řada Studiolive R - rackové mixpulty kombinované se stage boxem a zvukovou kartou

Digitální mixpulty jsou stále dostupnější. A jejich výhoda netkví jen v motorizovaných faderech a v možnostech ukládání scén. Dnes jsou na trhu zařízení, a nejenom od americké firmy PreSonus, která fungují jako kombinace stage boxů, zvukových karet, a co je rovněž důležité, a jak se říká, vejdou se do nákupní tašky.

Strategii výrobců můžeme, aniž bychom cokoli složitě studovali, odhadnout. Snaží se vyrobit takové zařízení, které splní elementární nároky uživatelů, v našem případě primárně možnost mixovat zvuk, a zároveň využívají běžně dostupné mobilní technologie pro ovládání celého zařízení.

Je to pár let, co jsem hrál s jednou dechovkou na festivalu. Na to, že tam hrály samé dechovky, tam stál velký aparát a každý doslova slintal nad mixážní konzolí, kterou měl zvukař. Statisícová nákupní cena z toho úplně koukala. Zvukař přitom chodil po sále, v ruce třímal iPad a byl schopen nastavit cokoli, odkudkoli. Zpěvačka měla problémy s odposlechem, přišel na pódium, okamžitě všechno odstranil. Potřebovali jsme trochu podpořit tubu kompresorem, i to šlo hladce. Jenomže to celé stálo skutečně veliké peníze.

Dnes si může, jak jsem napsal v úvodu, takové zařízení koupit v podstatě každý. Není k tomu ani tak potřeba obrovský a těžký mix (i když uznávám, že se sntím hezky machruje), stačí malá konzole se vstupy a výstupy a pak samozřejmě nějaké to ovládání. Běžně se využívá mobilní telefon nebo tablet prostřednictvím wi-fi.

 

PreSonus Studiolive III

Firma PreSonus, a samozřejmě nejenom ona, je takových víc, proráží na trh s pulty, které mají podle mého názoru celou řadu plusů. Jde o kategorii SLIII 16R, 24R a 32R, přičemž číslo značí počet vstupů. Ve všech případech se jedná o digitální mixážní pult, zároveň stage box, tedy odloučený patch panel pro připojení audiosignálů z pódia. Zároveň to je USB zvuková karta, a ještě to má možnost nahrávání audia ve stopách a zároveň přehrávání. Záznam jde na SD kartu. To vše jako zařízení do 19” racku, v provedení 1U nebo 2U, tedy 4,5 nebo 9 centimetrů na výšku.

Ovládání celého zařízení se děje buď přes počítač připojený USB kabelem nebo skrze wi-fi, ideálně z tabletu nebo mobilu. K dispozici je aplikace zvaná UC Surface, která na ovládání není úplně jednoduchá, to je potřeba si říci, v některých případech se nechová zcela logicky, po pár hodinách a s trochou zkušeností to ale zvládne každý. Možná si kladete otázku: A co wi-fi? Hned odpovím: Rozhraní wi-fi pult nemá, je třeba dokoupit router, přes který se budete připojovat. Stačí k tomu nějaký levný TP-LINK (který jsem sám odzkoušel) a do zhruba deseti metrů ve volném prostoru máte možnost zvučit. V aplikaci si zároveň můžete nastavit vše jako na normálním pultu, tedy efekty, kompresory, gate atd. Pult má také nějaké auxy, kam můžete nasměrovat libovolný signál, odposlech atd.

Ony vstupy jsou řešené jako kombinace XLR a symetrického jacku. Chcete-li připojit kupříkladu klávesový nástroj nebo kytarový multiefekt ve stereu, potom stačí rozhodit dva kanály doleva a doprava a je to vyřešené. Pulty mají také jeden vstup typu cinch (RCA) pro připojení přehrávače nebo čehokoli jiného.

 

Sítě AVB

Zcela jinou dimenzí je využití mixpultu jako stageboxu nebo jako součást sítě AVB. Co to je? Hned vysvětlím: AVB je škálovatelný systém různých zařízení, která se propojují kabelem s konektorem RJ45, prostřednictvím kterého se přenáší signál. Kabel může být dlouhý až 100 metrů a latence je podle výrobce pouze 0,2 ms. AVB je vyšší dívčí, zatím jsme byli doma ve studiu nebo na podiu s menší kapelou. Budete-li chtít zvučit něco většího, potom se bez AVB neobejdete. Systém je modulární, dokonce existuje slučovač, jakýsi hub, a vše se dá jednoduše propojit třeba až do velké mixovací konzole. A sečteme-li cenu toho všeho, troufám si říci, že to pořád méně než u té dechovky, o které jsem psal v úvodu.

 

Pro koho...

Domnívám se, že SLIII je určený pro každého, kdo chce kvalitní, a přitom malý mixpult, nevyžaduje fyzická táhla a čudlíky a bude schopen přenést ovládání na displej mobilu nebo tabletu. Dále je to velmi dobrá zvuková karta, byť jen po USB 2.0. Obsahuje celou řadu efektů, které sice neznějí kdovíjak, běžné potřeby ale bohatě zastanou. Navíc je možné dokupovat v tuto chvíli různé plug-iny, kupříkladu kompresory a ekvalizéry. Věřím, že do budoucna se i tato nabídka rozšíří.

 

Info:

PreSonus Studiolive III verze R jsou rackové mixpulty kombinované se stage boxem a zvukovou kartou. Cena je podle velikosti 19 390 Kč (16R), 25 690 Kč (24R) a 35 690 Kč (32R).

 

Plus:

koncepce, rozměry

kombinace zařízení

možnost dokupování plug-inů

 

Mínus:

nemá vlastní wi-fi

jen USB 2.0 zvuková karta

průměrná kvalita reverbů

 

Technická specifikace

zařízení mixpult s 16/24/32 vstupy
konstrukce racková komponenta 1U, 2U
vstupy XLR/symetrický jack, 1x L+R RCA
výstupy hlavní 2x XLR, AUX jacky, sluchátka
konektory AVB RJ45, USB, RJ45 pro wi-fi
karty SD/SDHC
napájení 90–230 V
Rozměry/hmotnost 45 x 483 x 305 mm/3,9 kg (16R), 90 x 483 x 305 mm/5,0 kg (24R, 32R)

 

Web

https://www.presonus.com/products/StudioLive-Series-III-Rack-Mixers

Psáno pro časopis Muzikus