PreSonus Studio One 3 - Moderní a intuitivní DAW aplikace

PreSonus Studio One 3 - Moderní a intuitivní DAW aplikace
PreSonus Studio One 3 - Moderní a intuitivní DAW aplikace

Kdo by neznal americkou firmu PreSonus. Etabluje se na muzikantském trhu poměrně dlouho, relativně krátkou dobu ale v oblastech softwaru. První verze jejich multitracku Studio One je z roku 2009. Dnes, v roce 2016, je k dispozici třetí generace. Jde o plnohodnotný produkt k výrobě hudby v podstatě libovolných žánrů. Má své mouchy, ne že ne, i tak je ale zdatným konkurentem ostatním softwarům, které jsou na trhu mnohonásobně déle.

 

Základní koncepce

Asi nemusím podrobně popisovat, co je multitrack software. Jen stručně: Jde o aplikaci pro workstation, která umožňuje nahrávání do stop, práci s MIDI, integraci VST nástrojů, vlastních efektů nebo efektů jiných firem a nakonec mix výsledného produktu včetně masteringu. To umí softwary od všech výrobců, včetně PreSonusu. Americká firma vyrábí též zvukové karty a digitální mixážní pulty, které lze velmi jednoduše integrovat do Studio One, i když pult umí spolupracovat např. s Cubase (a nejenom s ním).

 

Studio One, verze 3 (aktuálně 3.2, o tom ale později), běží na počítači s Win (7/64 b, 8.1/64 b, 10/64 b) a na Macu (Mac OS X 10.8.5 a vyšší). Na disku musíte mít minimálně 30 GB a také 4 GB operační paměti. Velmi hezky ho lze provozovat na dvou monitorech - mixpult, MIDI editaci lze „odepnout“ na druhou obrazovku. Instalace může probíhat dvojím způsobem: z DVD/flash disku nebo přímo z webu výrobce. Mám zkušenosti s webem.  Základní instalační program je malý, po prvním spuštění sám iniciuje stahování obrovského množství dat - svých součástí (VST, loopy, efekty, produkty třetích stran). Lze je buď stáhnout a ukázat programu cestu, kde jsou, nebo nechat počítač stahovat ona velká data z internetu. Ovšem nastavení cesty úplně nefunguje. Při mých dvou pokusech (z toho jednou do úplně čistých aktualizovaných Win7 na SSD disk) chtěl software pořád sveřepě tahat data z internetu, což jsem nakonec musel akceptovat. Má to ale ještě jeden háček - stahování se několikrát zastavilo. Musel jsem tedy celý proces spustit znovu a nechat ho pokračovat tam, kde skončil krátce před zastavením. Celá operace je zhruba na půl dopoledne, záleží také na rychlosti downloadu.

 

Co je nového?

Každého potenciálního kupce asi zajímá, o co je nová verze softwaru bohatší. Pojďme na to. Vypíchl bych aranžovací stopu (ArrangerTrack). V tvorbě si pomocí této stopy definujete jednotlivé části skladby, kupříkladu sloky a refrén, a ty pak můžete libovolně přeskupovat. Není to zdaleka jen vlastnost Studia One, řekl bych ale, že toto řešení je značně intuitivní. Co se stop týká, tak jejich počet není nijak omezen, pravděpodobně narazíte spíš na limity výkonu svého počítače. Ovládání audio stop, fade, posuny apod. jsou velmi jednoduché, snadno ovladatelné, a znovu použiji slovo intuitivní.

 

Uživatel si může také vytvořit vlastní kombinace nástrojů a s nimi pak disponovat ve stopách. To je dostupné pouze ve verzi Professional, stejně jako náhled video okna využitelný třeba při skládání hudby k videu/filmu.

 

Samostatnou kapitolou jsou efekty. I tady udělal PreSonus velký krok kupředu. V porovnání s předchozí verzí přibyly kytarové efekty, speciální efekt Leslie pro zvuky Hammondek, nejvyšší verze má kromě konvolučního hallu i vícepásmový (multiband) kompresor, který je vynikající na závěrečné úpravy mixu, dá se použít samozřejmě i při práci ve stopách. Tatáž verze nabízí i slušný arpeggiátor.

 

Jen pozor na efekty v době nahrávání, obzvláště při použití „pomalé“ (USB) zvukovky se může software výrazně zpomalit. Celkově hodnotím efekty velmi dobře.

 

VST nástroje

Srdcem každého softwaru pro DAW jsou VST plug-iny. Samozřejmě, můžeme si nakoupit další a další zvuky od jiných firem, samotné Studio One ale rozhodně nezůstává stranou, v některých případech bych řekl, že by nákupy byly zbytečné. Obsahuje pět základních nástrojů: Impact (bicí modul), MaiTai (anologový sytezátor s bohatou výbavou), Mojito (opět analog), Presence (přehrávač samplů vybavený sadami klasických nástrojů), SampleOne (tvůrce samplů). Obecně lze říci, že to není jeden krok kupředu, ale hned celý pochod. Mezi verzemi Studio One dva a tři je skutečně velký rozdíl. Analogové synťáky umožňují parádní práci se zvukem, přibyly bicí sady v Impactu. Samostatnou kapitolou je Presence, tedy sada obvyklých nástrojů. Snad kromě kvalitních akustických pian (které ale nejsou v této cenové relaci snad nikde) obsahuje vysoce kvalitní zvuky elektrických kytar (dokonce rozdělené na Stratocaster, Telecaster, Les Paul atd.), bas, syntetických zvuků, dechů, varhanních zvuků až po smyčce. Současně je obsažen balík nástrojů z předchozí verze. Facebookovsky i tady dávám palec nahoru.

 

Loopy

Kdo by se s tím nahrával... I takto si může neprofesionální muzikant, třeba tvůrce netuctových hudebních základů, povzdychnout, když si pomyslí, že bude do písničky nahrávat bicí. Kreativitě se meze nekladou. Na druhé straně je možné využít téměř nekonečné banky smyček, kterých jsou ve Studio One 3 tisíce. Nejrůznější styly, k rytmům breaky, konce, zkrátka výbava víc než bohatá. K tomu baterie tanečních rytmů s použitím různých bicích sad. Pochopitelně lze připojit jakýkoli jiný bicí software (sám používám i GrooveAgent 4.0 od Steinbergu a BFD od FXpansion), ovšem možnosti Studia One jsou veliké. Loopy jsou většinou v audio formátu.

PreSonus Studio One 3 - Moderní a intuitivní DAW aplikace
PreSonus Studio One 3 - Moderní a intuitivní DAW aplikace

Praktické zkušenosti

Měl jsem verzi Studio One 2, mám verzi 3. Musím říci, že k tvorbě některých žánrů je to software v pravdě ideální. Kupříkladu taneční aranže. Nové verzi se díky skutečně propracovaným vlastním VST hodně rozšiřují možnosti. Po praktické stránce je to nesmírně snadné. Vše vidíte na jedné obrazovce, myší přetahujete nástroje, loopy, můžete jednoduše vyhledávat v bankách. Ihned máte k dispozici uživatelský manuál (tedy v angličtině).

 

Každý pochopitelně preferuje něco svého, každý má jiné uši. Sám se domnívám, že PreSonus udělal obrovský krok kupředu a může se rovnat zavedeným softwarům firem, které je prodávají už bezmála dvacet let. Navíc se do programu PreSonus velmi snadno integrují vlastní periférie, mám na mysli především digitální pulty, které komunikují přes FireWire. Nejvyšší verzi softwaru můžete také z dálky ovládat z tabletu.

 

Od konce února je navíc k dispozici verze 3.2, kterou si Studio One sám stáhne z internetu.

 

Info:

PreSonus Studio One, verze 3, je software pro DAW pro tvorbu hudby. Prodává se ve třech verzích, tu nejdražší Professional pořídíte za 10 390 Kč.

 

Plus:

celková koncepce, uživatelské prostředí

některý VST nástroje

aranžovací stopa

některé efekty

 

Mínus:

klasické VST piano

složitější instalace

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Prostředí Win/Mac OS X (64 bitů)
Verze Prime, Artist a Professional
Stopy audio, MIDI, instrument
VST nástroje bicí, analogové, samply
Efekty všechny základní + vícepásmový kompresor (v nejvyšší verzi)
HW požadavky Intel Core 2 Duo nebo AMD ​​Athlon X2, 4 GB RAM, 30GB na HDD

 

www:

studioone.presonus.com

Psáno pro časopis Muzikus