Proel V12A - aktivní reprobox

Proel V12A - aktivní reprobox
Proel V12A - aktivní reprobox

PROEL, soudě podle rozšiřujícího se sortimentu, chce hrát, když ne první, tak minimálně druhé housle v pomyslném orchestru hudebníků, studiových pracovníků, zvukařů a jiných břídilů. U té předposlední kategorie se zastavme, máme před sebou aktivní kompaktní reprosoustavu V12A. Vzhledem poněkud futuristická plastová bedna je osazená dvanáctipalcovým středo-basem a jednopalcovou hornou.

 

Co asi obsahuje červená krabice s nápisy jako made in China nebo active loudspeaker system? Pochopitelně - členku série V italského výrobce Proel. Spolu se sériemi Flash, Neos, SW a Wedge je zařazena v kategorii Sound and microphone, což vedle kategorie Pro audio budí dojem nižší kvality. Nižší je především cena, která dělá V12A dostupnější širším masám hudebníků a zvukařů.

 

Jedná se o klasický bi-amp, čili systém se dvěma zesilovači. Dnes už si ani nedovedu představit bednu bez limitéru, který hlídá vstup a chrání reproduktory před poškozením. V12A je opatřená velmi praktickým držadlem, budete si jistě připadat jako při cestě z obchodního centra se svojí partnerkou. Váží třináct kilogramů - jako patery boty, jeden kožich, noční košile pro tchýni a nákup na prodloužený víkend.

 

U reprosoustavy je nejdůležitějším faktorem, jak vlastně hraje. A jak vlastně hraje Proel V12A? S oblibou říkám, že hodnocení zvuku je na uších každého z vás, nicméně: šum je v normě, při přehrávání studiových CD je zvuk naprosto vyrovnaný. Při zvučení kapely (testoval jsem v triu - klávesy, kytary, rytmika z přehrávače a zpěv) bych si dokázal představit mohutnější basy, od dvanáctky toho ale víc nečekejme. I Proel nabízí subwoofer, se kterým je to hodně jiná káva. Výhybky udělají z kompaktů středo-výškové satelity a bas kráčí zdola.

 

Uděláme krok zpátky a popíšeme hlavní „vé dvanáctku“ jako takovou. Na spodní straně má hnízdo pro stojan, nahoře i dole přípravu pro šrouby, patrně ke sestavování. Vstupy jsou tradiční - kombinace XLR a jacku, druhý XLR je průchozí. Napájení zajišťuje euro šňůra, k dispozici jsou korekce, volume, přepínač citlivosti a tlačítko Ground Lift.

 

Ještě pár slov k výkonu. Po dlouholetých zkušenostech nevěřím stům či tisícům wattů, kterými se výrobci chlubí. V12A má mít špičku 600 W. Nejsem si jistý, že by se při takovém fičáku nerozpadla, měřič bohužel k dispozici nemám. I přesto k ozvučení menšího sálu, popřípadě ve spojení s výkonným subwooferem, postačí a hosté z hasičského bálu určitě neutečou. Nakonec dnes je na trhu mnoho výrobců a v dané cenové třídě se výrobky liší jen o docela málo.

 

TECHNICKÁ SPECIFIKACE:

Konstrukce: plast, bi-amp
Reproduktory: 12” + 1”
Vstupy: kombinované, XLR/jack
Výkon: 600 W
Ovládání: výšky, basy, Volume, přepínač citlivosti, Ground Lift
Cena: 8750 Kč

 

www:

www.proel.com

Psáno pro časopis Muzikus